užívání bylin
Inspirace

I užívání bylin má svá pravidla

Bylinky, často nazývané Zelená lékárna přírody jsou dnes stále populárnější. Mnoho lidí si je pěstuje doma v truhlíku nebo na zahrádce. Dokonce je lze koupit v supermarketech.  Květník přinesete domů a stáváte se nadšeným pěstitelem. Každé obohacení životosprávy přírodními produkty je jistě pozitivní, má to ale i svá rizika. I léčivé byliny mohou mít nežádoucí účinky. Hlavně v kombinaci s některými léky.

Léčivé rostliny

Léčivé rostliny jsou zdrojem přírodních léčiv. Proto už od starověku slouží jako nejdostupnější prostředek proti mnohým nemocem. Lidové léčitelství se postupně vytvářelo z náhodných a empirických zkušeností celých generací a současné výzkumy léčivých rostlin jen potvrzují, že naší předkové správně poznávali léčivé účinky velkého množství rostlin.

Čím léčivá bylinka léčí?

Léčivá rostlina tzv. léčivka obsahuje účinné látky, které se většinou nachází v listech, květech, kořenech nebo plodech. Mezi tyto látky patří: alkaloidy, bílkoviny, cukry, enzymy, flavonoidy, hořčiny, křemičitany, slizy, saponiny, třísloviny, vitamíny a mnohé další.

Interakce bylin a léků

Každá bylina má své léčivé účinky i nežádoucí účinky. Pacient by měl svá rozhodnutí o případné doplňkové léčbě pomocí bylin konzultovat se svým lékařem. Ten posoudí vhodnost léčivých rostlin v kombinaci s léky, které užívá pacient, případně jejich použití v konkrétní zdravotní situaci či nemoci.

Na co si dát u léčivé byliny pozor?

  • na místo původu neznečištěné hnojivy, průmyslem, dopravou
  • správný způsob při trhání, sušení, skladování, manipulaci
  • sušená bylina by neměla být starší než dva roky od sušení
  • správné skladování – ve skle, kamenině, v suchu, ve tmě
  • dodržet nejvhodnější způsob zpracování bylinek
  • užití přesného množství bylinek, jinak hrozí nechtěné reakce organismu
  • koupě od prověřených pěstitelů, dodavatelů

V čem spočívá interakce bylin a léků?

  • ovlivnění rychlosti odbourání léčiva
  • sčítání nežádoucích účinků

Interakce obecně

Interakcí je nazývána vzájemné působnost složek. V našem případě to znamená, jak na sebe vzájemné působí konkrétní léčivá bylina a použitý lék. Nevhodné vzájemné působení s léky má i mnoho tzv. doplňků stravy. Jsou to různé minerály, vitamíny, stopové prvky jako je železo, chrom, jod, draslík, fosfor a další. Když už chcete být zdraví, zajímejte se vždy o to, co obsahuje vámi zakoupený přípravek. Není totiž pravidlem, že účinnost různých léčivých látek obsažených v různých preparátech či bylinkách se sčítá. Opak může být pravdou. A některé kombinace mohou mít i fatální důsledky.

 

Na léčivé bylinky už spoléhali naši předkové a lidé jim věří i dnes, protože léčivé účinky mnohých bylin jsou nepopíratelné. Proto je  na ně třeba pohlížet jako na léky – také mohou mít vedlejší účinky, také se nemusí  snést s jinými  léky. Opatrní by měli být zejména těhotné a kojící ženy, lidé s poruchami srážlivosti krve, diabetici či dialyzovaní pacienti. Kdo to s bylinkami přežene, může skončit v hypoglykemickém kómatu, vyvolat krvácivé stavy, alergie či nespavost a neklid. Nepříznivě mohou ovlivnit srdečně  – cévní systém. Proto je třeba lékaře při předepisování léků vždy upozornit, že užíváte nějaké bylinky.

4.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky