silvestr
Inspirace

Silvestrovské tradice aneb novoroční zvyky

Silvestr se slaví po celém světě, ale tradice jsou odlišné. Ale v každém případě chcete vypadat skvěle. Produkty jako Provexin, Intenskin a Nanovein učiní vaše vlasy, pokožku a nohy neodolatelným. K Silvestru neodmyslitelně patří ohňostroje, novoroční přípitek, mnoho jídla a oslavy až do rána. Znáte naše české tradice? A které z nich dodržujete?



Silvestr I. byl papež, kterému byl zasvěcen 31. prosinec. Původně nebyl tento svátek spojován s oslavami ani zvyky. Poslední den v roce se v jednotlivých zemích lišil. Až přijetím gregoriánského kalendáře došlo k sjednocení. Příchod Nového roku se začal oslavovat až v 19. století. První novoroční přání odeslal hrabě Karel Chotek v roce 1827.

Silvestr

Ve dnech před Silvestrem by měly proběhnout přípravy na následující rok. Tedy velký úklid, převlečení povlečení, a vyprat. Ale pozor, na Nový rok by nemělo viset prádlo. Mohlo by to přivolat smrt blízké osoby. Také smetí by se mělo zametat do kouta, aby se nikdo nevymetl ven. Dříve se Silvestru říkalo Babí den. Po domech chodily takzvané Ometačky. Byly to chudé ženy, které ometaly plotnu, aby na ní nesedlo neštěstí a dobře hořela. Za to byly odměněny almužnou nebo jídlem. Poslední noc v roce má kouzelnou moc. Mělo by se splnit to, o čem sníte.

Novoroční předsevzetí

Tradice dávat si novoroční předsevzetí sahá až do 16. století. Příchod nového roku dodnes symbolizuje nový začátek, kdy máme pocit, že novým rokem můžeme ve svém životě něco zlepšit. Statistiky ale hovoří jasně, většinu předsevzetí lidé neplní. Mezi vůbec nejčastější předsevzetí patří přestat kouřit, více odpočívat, držet dietu nebo věnovat více času rodině. Pokud si chcete dát novoroční předsevzetí, je vhodné si stanovit dosažitelný cíl a plnit ho po malých krůčcích.

Novoroční tradice

Jistě znáte pořekadlo Jak na Nový rok, tak po celý rok. V současné době se na Nový rok schází celá rodina k obědu, a tak by to mělo zůstat i po zbytek roku. Mezi další známé pověry a zvyky patří:

  • Ten, kdo u sebe má na Nový rok dost peněz, nemusí se obávat nedostatku v roce následujícím.
  • V tento den by se nemělo nic ze stavení vynášet, neboť by to pak v domě celý další rok chybělo.
  • Na Nový rok by se rozhodně neměla pojídat drůbež, ani jiní opeřenci, například slepice, kachna a podobně. Prý by štěstí uletělo z domu. Neměli bychom jíst ani králíka, aby nám štěstí uteklo.
  • Na Nový rok by se měla vařit čočka, která přináší peníze.
  • To, jaký následující rok bude, se usuzovalo i z toho, na který den v týdnu Nový rok připadl. Je-li v pondělí, pak podle pověr nás čeká krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi. Nový rok připadající na úterý věští ještě krutější zimu, ale úrodný rok. Nový rok ve středu znamená příznivý nadcházející rok, ve kterém nebude nouze o dostatek vína, nebude se však dařit medu. Čtvrteční Nový rok věští mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, pěkný podzim, hojnost ovoce i dostatečnou úrodu obilí. Novoroční den v pátek věští oční nemoci, hrozbu války a vysokou úmrtnost. Na sobotu připadající Nový rok předpovídá dle pověr hodně ovoce, ale málo obilí. Novoroční den v neděli znamená mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.

Tradice v jiných zemích

Například v Itálii se na Silvestra nosí červené spodní prádlo. Přináší štěstí a úspěch. V Rumunsku po ulicích chodí děti s čerstvě narozenými jehňátky. Kdo si ho pohladí, bude mít celý rok štěstí. Musí ale dětem dát mince. V Rakousku je zvykem darovat talisman a ve Španělsku se pojídá společně s údery kostelních hodin 12 kuliček hroznů.

Zdroj: foto-pixabay

31.12.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme