Domov seniorů
Péče

10 rad, jak správně vybrat domov seniorů

Vaši rodiče jsou již starší, ubývá jim sil. Začínají mít problémy s pamětí nebo mobilitou. To je ten okamžik, kdy se začnete rozhodovat, kam chcete vaše blízké umístit. Najít jim vhodný Domov seniorů nebo Dům s pečovatelskou službou. A protože chcete pro ně jen to nejlepší, poradíme vám, podle jakých kriterií vybírat. Na co si dát pozor. Vždyť to bude jejich příští „nový domov“! Eliminujte riziko špatného zacházení se starými lidmi v ústavní péči.

1. Osobní návštěva zařízení

Zjistěte jaké jsou podmínky bydlení. Je přístup do objektu bezbariérový? Je vhodný pro klienty s omezenou pohyblivostí? Budou mít vaši blízcí dostatek soukromí? A jaké jsou možnosti hygieny? Je poskytovaná strava kaloricky vyvážená? Co když bude mít dietu? Zjistím u jídel obsah alergenů? Jsou tísňová tlačítka na pokojích funkční? Mohu si je vyzkoušet?

2. Rozhovor s klienty

Nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá, nebo by mohlo zajímat vaše rodiče. Promluvte si s klienty, kteří v zařízení žijí. Ptejte se, jsou spokojeni? Jaké mají soukromí? Klepe personál na dveře, když vstupuje do místnosti? Jak se k nim chovají zaměstnanci? Neztrácejí se jim věci?

3. Volný čas klientů

Zjistěte, jak je zajištěn jejich volný čas? Jaké jsou možnosti volnočasových aktivit? Mohou se podílet na přípravě programů? Ovlivňovat jejich výběr? Jaká je možnost společných, hromadných akcí? Kulturních či společenských? Je umožněn volný pohyb po zařízení i mimo něj? A jak to je s  pobytem na zahradě? Nebo v přilehlém parku? Na terase atd.

4. Zaměstnanci zařízení

Je v Domově seniorů dostatek personálu? Kolik času klientům věnují? A má klient možnost výběru (muže nebo ženu) při intimní hygieně? Mají zaměstnanci odpovídající kvalifikaci?

5. Lékařská pomoc

Je dobré vědět, jak je to s lékařem. Je přítomen nebo dojíždí? Kde je nejbližší ordinace, poliklinika, pohotovost? Jaká je zkušenost s voláním Záchranné služby? Do které nemocnice je klient zpravidla odvezen? Kde je možno vyzvednout léky?

6. Představte si, že jste klient

Dívejte se na zařízení očima budoucího klienta. Co vás hlavně zajímá? S kolika lidmi se dělíte o toaletu? Je pokoj dostatečně velký? Můžete mít vlastní nábytek, televizi, ledničku? Můžete si vybrat jídlo? Je nabídka širší? Můžete přijímat návštěvy? A telefonovat? Jak to je s pevnou linkou? Nebo s internetem? Je domov po seniory pro vaši rodinu dopravně dostupný? Lze parkovat přímo u objektu?

7. Dokumenty domova seniorů

Prostudujte si všechny důležité dokumenty o sociálním zařízení. Jeho statut, kdo je zřizovatelem, zda je náležitě registrován. Seznamte se s jeho provozním řádem. Jaký je návštěvní řád? Jak je to s pojištěním zodpovědnosti? Rozumíte nájemní smlouvě? Informujte se o zvláštních dodatcích.

8. Finance

Zajímejte se o ceník služeb. Za co všechno se platí? Jaká je další placená nabídka služeb? Jak je nastaven platební kalendář? Platí se zálohy? Jak je to s případnými přeplatky? Vyřiďte si příspěvek na péči, na mobilitu. Zjistěte, na co všechno máte ze zákona právo.

9. Ptejte se!

Kdo se neptá, nic se nedozví. Ptejte se! Na Městském úřadě, v místě obce, v okolí.  Zeptejte se přímo klientů nebo jejich návštěv. Jakou má Domov seniorů pověst? Nehrozí šikana? Jaká je spolupráce zařízení s různými organizacemi v okolí?

10. Jak se řeší stížnosti a nespokojenost klientů?

I nepříjemné věci je třeba řešit! Je k dispozici schránka důvěry? Nebo stížností? Je anonymní? Jak častá jsou setkání klientů s pracovníky domovů pro seniory ? Jak jsou klienti a jejich blízcí informováni o změnách v zařízení? Jak  se případné stížnosti, nespokojenost a jejich náprava řeší?

A nakonec jeden příběh

Milan z  Prahy, technik, věk 58 let, k výběru vhodného zařízení napsal: … to, že musíme pro mámu najít nějaké umístění v Domově seniorů, se rozhodlo během posledního půl roku. Má problém s pamětí a teď dokonce začala používat chodítko. Jenže bydlí v druhém patře v domě bez výtahu! A my s ní nemůžeme být každý den. Já bydlím na druhém konci města a ségra dokonce v Úvalech. Táta zemřel už před lety. Jenže najít vhodné zařízení není vůbec jednoduché. Nejenom, že její přestěhování bude asi akutní, ještě se jí tam musí líbit a domov pro seniory musí splňovat nějaké naše požadavky. Začal jsem se o to zajímat a už jsem nad tím strávil dost času. V pondělí jsme mámu vzali do jednoho zařízení, které vypadá dost slibně. Tak mi držte palce, ať to vyjde…

 

Je to velká životní změna. I když vaši blízcí budou tuto nutnost chápat, vyrovnat se s novou situací není snadné. Opouštějí prostředí, na které byli většinu života zvyklí. Své sousedy, důvěrně známá místa. Udělejte vše pro to, aby jejich „nový domov“ byl kvalitním zařízením. Aby pobyt v něm byl pro ně příjemný. Aby odpovídal požadovaným standardům. Domov seniorů musí splňovat řadu kriterií. Napsali jsme vám seznam bodů, na které si dát při jeho výběru pozor.

Zdroj: foto-Pixabay, text-Život 90

12.4.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky