naslouchadlo
PéčeZdraví

Naslouchadlo dokáže vyřešit problém s nedoslýchavostí

Problémy se sluchem má mnoho seniorů. V případě vážného zhoršení sluchu senior špatně slyší, nerozumí konverzaci a doptává se, což vede k menšímu zapojení do hovoru a ve výsledku může vést až k sociální izolaci. Naštěstí lze v dnešní době pořídit různé typy naslouchadel a problém se sluchem alespoň částečně vyřeší. Nedoslýchavost se netýká jen seniorů. Pokud na sobě pociťujete začínající problém se sluchem, neváhejte se objednat k ORL specialistovi nebo na foniatrii.

V dnešní době je na trhu mnoho typů naslouchadel. Vyrábí se také v různých velikostech. Je velmi důležité mít správnou velikost, proto je lepší vyzkoušet před koupí několik typů. Pokud je naslouchadlo příliš malé, nemusí správně těsnit a do ucha se dostávají nežádoucí zvuky, jako je např. pískání.

Z čeho se naslouchadlo skládá a jak vypadá

Naslouchadlo se vyrábí v tělové barvě, tudíž není tak nápadné. Skládá se z mikrofonu, zesilovače, reproduktoru a baterie. Různé typy naslouchadel se liší především provedením. Existuje několik typů v různých velikostech.

Druhy naslouchadel

  • Mini naslouchadla

Jsou velmi malá a do ucha se vejdou celá. Vhodná jsou například pro ty, kteří nosí brýle. Naslouchadlo tak nepřekáží nožičkám brýlí. Vyrábí se v několika provedeních. Naslouchadlo boltcové, které vyplňuje zvukovod a boltec. Dalším typem je naslouchadlo zvukovodové, které je vloženo do zvukovodu a vyčnívá jen malá část naslouchadla. Třetím typem je naslouchadlo kanálové, které je hlouběji zavedeno a k jeho vytažení slouží krátká šňůrka na kraji zvukovodu. Výhodou mini naslouchadel je jejich nenápadnost a dobrá kvalita poslechu.

  • Závěsná naslouchadla

Jsou největším typem a zároveň i nejlevnějším. Celá elektronika je umístěna za uchem a do zvukovodu vede jen tenká trubička. Na její konec se umístí vhodná ušní tvarovka. Výhodou je jednoduchá obsluha, malá nápadnost, komfort při nošení a jednoduchá obsluha.

  • Kapesní naslouchadla

Tento typ se dnes již moc nevyužívá. Dostávají ho buď malé děti do dvou let věku nebo senioři, kteří nejsou manuálně zruční a nezvládli by si sami zavést mini naslouchadlo. Kapesní naslouchadlo je v malé krabičce, z které vede asi 50 cm šňůrka, na jejímž konci je umístěno sluchátko. Krabičku lze nosit v kapse nebo připnout na oblečení. Nevýhodou je omezení v pohybu a zesílení nepříjemných zvuků (např. když se mikrofon v krabičce tře o šaty).

Příspěvky zdravotní pojišťovny

Všechny zdravotní pojišťovny na naslouchadlo přispívají jednou za 5 let. Výše příspěvku závisí na rozsahu ztráty sluchu. Příspěvek se pohybuje v rozmezí 2700 Kč – 5100 Kč. Pokud se člověk narodí hluchý nebo v dalších závažných případech pak hradí pojišťovna celou částku. Výše příspěvku nezávisí na typu naslouchadla. O přidělení příspěvku rozhoduje lékař s licencí k výdeji sluchadel – tedy obor foniatrie a nebo ORL lékař, který má příslušní certifikát.

V dnešní době není naslouchadlo ničím špatným a není třeba se za něj stydět. Naslouchadla jednoduše zesilují zvuk a dokážou kompenzovat ztráty sluchu. V každé cenové kategorii lze vybrat kvalitní naslouchadlo. Využít můžete i příspěvku od zdravotní pojišťovny.

Zdroj: foto-Pixabay

9.2.2017 | Michaela Votočková

2 komentáře: “Naslouchadlo dokáže vyřešit problém s nedoslýchavostí”

  1. Ladislav napsal:

    Mám dotaz na typy naslouchadel. Nesnesl bych jakýkoliv předmět v mém tělním otvoru tím méně abych si cokoliv strčil do ucha.A proto bych chtěl vědět zda existují i jiné typy než ty ,ktré se musí cpát do ucha.Díky předem za odpověď.Ladislav.H.

    • admin napsal:

      Dobrý den, možností je tzv. kochleární implantát. Operativně se umístí do vnitřního ucha a zbytek zařízení je umístěn pod uchem. Platí zde ale určité podmínky. Veškeré informace vám poskytne lékař ORL. Naslouchadlo je ale vhodným řešením, prodává se mnoho alternativ a lze pořídit i velmi malá zařízení. Kochleární implantát za určitých podmínek hradí pojišťovna. Pokud kochleární implantát není indikován lékařem, cena se pohybuje v stovkách tisících.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky