Lékařský poukaz
Situace

Když dostanete od lékaře poukaz

Lékař vám předepsal vyšetření nebo rehabilitaci. Případně léčebnou či ortopedickou pomůcku. Tu můžete získat díky zdravotnímu tiskopisu, který se nazývá lékařský poukaz. Nebo taky doporučenka. Formulář musí mít vyplněny některé specifické údaje. Zjistěte, co jste dosud o poukaze nevěděli.

1. Lékařský poukaz

Lékařských poukazů je několik druhů a podle toho se liší i jejich tiskopisy, formuláře. Ty slouží k dalšímu vyšetření, k předpisu fyzioterapeutické a ergoterapeutické péče nebo zdravotních pomůcek. Tiskopis obsahuje určité údaje, které lékař musí vyplnit.

2. Jaké jsou typy poukazů?

 • Poukaz K – na vyšetření nebo ošetření (tzv. doporučenka)
 • Poukaz FT – na fyzioterapeutickou a ergoterapeutickou péči
 • Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku
 • Poukaz na brýle a optické pomůcky
 • Poukaz na lázně (tzv. křížkový)

3. Jak lze získat poukaz?

Poukaz na vyšetření (Poukaz K) může vystavit praktický lékař. Poukaz na fyzioterapeutickou  péči (Poukaz FT) může vystavit praktický lékař, neurolog, ortoped, chirurg, internista, ORL, popřípadě lékaři jiných specializací. Poukaz na zdravotní pomůcku předepisují lékaři na základě vlastního uvážení (popř. doporučení od jiného specialisty). Brýle a optické pomůcky předepisuje oční lékař.

4. Platnost poukazu

Vyplněný poukaz má platnost 7 dní od data vystavení lékařem. Poukaz K na vyšetření není v příslušném roce časově omezen.

5. Jaké údaje lékařský poukaz obsahuje

Údaje se liší od typu poukazu. Jiné jsou na zdravotní pomůcku, jiné na brýle. Poukaz FT (na rehabilitaci) obsahuje tyto údaje:

 • Odeslán ad – doporučené rehabilitační pracoviště, eventuálně požadované či dohodnuté datum provedení
 • Stav, který vyžaduje léčbu (např. bolest, otok atd.).
 • Cíl, kterého má být dosaženo (posílení svalů, zvětšení rozsahu pohybu apod.).
 • Přímo rozepsaný typ procedury, čas trvání, místo aplikace, frekvenci a počet dané procedury.
 • Upozorní na zvláštnosti profesionální nebo jiné, které mohou ovlivňovat způsob i cíl léčby.
 • Lékařská kontrola dne – datum objednání k plánované kontrole lékařem.

6. Kolikrát ročně lze dostat poukaz na rehabilitaci?

Četnost předepsaných rehabilitací určuje ošetřující lékař dle aktuálního stavu pacienta. Nejčastěji předepisuje lékař 5 -10 návštěv v rámci jedné terapie za půl roku.

7. Kolik budu doplácet?

Terapie, předepsaná na FT poukazu, je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. U léčebných nebo ortopedických pomůcek záleží na tom, zda je pomůcka plně hrazena, nebo je hrazena jen do určité výše. U vyšších položek musí být pomůcka schválena revizním lékařem příslušné zdravotní pojišťovny.

 

Lékařský poukaz, je důležitým zdravotním tiskopisem, dokumentem, na základě kterého je vám poskytnuto vyšetření, terapie nebo léčebná pomůcka. Může byt plně hrazena zdravotní pojišťovna, nebo jen do určité finanční výše. Platnost poukazů je u různých typů různá.

20.2.2016 | Martin Motloch

2 komentáře: “Když dostanete od lékaře poukaz”

 1. Jana Dibelková napsal:

  Dobrý den,mám dotaz.Dostala jsem poukaz na vyšetření RTG.V nejbližší době jsem nemohla vyšetření absolvovat z důvodu nemocenské a pobytu v lázních. Jaká je doba platnosti průkazu?Tento lékař není trvale k dispozici,nemá zde trvalé působiště . Děkuji za odpověd´.
  Dibelková Jana.

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den, platnost poukazu na vyšetření by měla být bez časového omezení z důvodů někdy dlouhých čekacích dob na objednání. Platnost poukazu na zdravotní pomůcku je měsíc, běžný recept na lék 14 dní. Není na poukazu malým písmem uvedena doba platnosti? Na některých je!
   S pozdravem Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky