výcvik psa
Situace

Pes jako spolehlivý asistent

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Zároveň ale může být i spolehlivým a věrným asistentem. Psi pomáhají vojákům nebo policistům, ale také lidem s postižením. Rozlišujeme asistenční a vodící psi. Přečtěte si, co psi dokáží a komu jsou určeni.

Asistenční pes

Asistenční pes je vycvičený na pomoc a asistenci osobám se zdravotním postižením, pro osoby s poruchami autistického spektra, pro lidi s diabetem nebo epilepsií. Pes je vycvičen dle konkrétních potřeb a požadavků žadatele.

Co asistenční pes umí?

Asistenční pes dokáže splnit celou řadu povelů. Například dokáže:

  • pomoci při oblékání/svlékání,
  • rozsvěcet a zhasínat,
  • podávat a donést určité předměty (např. klíče, telefon, peněženka),
  • posunout ruku na ovládání elektrického vozíku,
  • přikrýt dekou,
  • upozornit na blížící se záchvat,
  • přivolat pomoc,
  • odnést lístek se zprávou a spoustu dalších.

Pes pomáhá sezvládáním každodenních činností. Pes pracuje v bytě daného člověka, ale také ho může témeř všude doprovázet.

Jaké je vhodné plemeno?

Asistenční pes musí mít nejen výborný zdravotní stav, ale především vyhovující povahové vlastnosti. Pes nesmí být agresivní, musí mít dobrý vztah k lidem, chtít pracovat a umět se soustředit. Pes se musí umět chovat klidně a soustředit se i v hlučném prostředí, v davu lidí nebo mezi jinými zvířaty. Nejčastěji se využívá plemeno zlatého nebo labradorského retrívra. Vhodné jsou i border colie, pudl velký nebo malý knírač. Záleží na požadavcích klienta a také na jeho dispozicích. Do malých bytů jsou vhodnější menší plemena.

Jak probíhá výcvik?

Výcvik probíhá zhruba rok. Tato doba může být kratší nebo delší v závislosti na požadavcích na psa. Po výcviku následuje seznamování s klientem. Je důležité, aby byl klient se psem sehraný a uměl mu zadávat správné povely.

Kde psa pořídit a kolik stojí?

Asistenční pes (na rozdíl od vodícího psa) není uznanou kompenzační pomůckou, tudíž celou částku hradí sám klient. Pořizovací cena psa je asi 200 000 Kč. Organizace, které se zabývají výcvikem těchto psů, hradí náklady na pořízení psa ze svých sponzorských darů, dotací nebo příspěvků dobrovolníků. Čekací doba je zhruba jeden rok.

Vodící pes

Vodící pes pomáhá nevidomým, slabozrakým nebo osobám se zbytky zraku s lepší orientací v prostoru. Je uznanou kompenzační pomůckou, kterou hradí příslušný Úřad práce.

Co pes umí?

Pes umí podobné povely jako pes asistenční. Zejména ale umí například tyto dovednosti:

  • splnit slovní povely (zastavit, odbočit, nastoupit/vystoupit z MHD),
  • hledání určitých předmětů na povel (dveře, tlačítko na semaforu, výtah),
  • obcházet a upozornit na překážky,
  • udržet směr po chodníku nebo nástupišti,
  • bezpečně převést nevidomého přes cestu a další.

Jaké je vhodné plemeno?

Stejně jako u asistenčních psů se nejčastěji využívá zlatý nebo labradorský retrívr, bordel kolie, velký nebo malý pudl či knírači.

Jak probíhá výcvik?

Výcvik probíhá zhruba rok a je podobný jako u asistenčního psa. Vodící pes si musí zvyknout na nošení speciálního postroje. Po výcviku je důležité, aby se se psem seznámil nový majitel a naučil se psa „ovládat“.

Kde psa pořídit a kolik stojí?

S výběrem psa a vyřízením žádosti vám pomohou příslušné organizace uvedeny níže. Pes je hrazen Úřadem práce, neboť je uznanou kompenzační pomůckou. I zde je čekací lhůta asi rok.

I psi mohou způsobit škodu

Je třeba mít na paměti, že i tito vycvičení psi mohou způsobit nějakou škodu. Klientům je tedy doporučeno nechat si psa pojistit na odpovědnost za škodu. Psa lze také pojistit pro případ krádeže. S vhodným pojištěním vám pomohou organizace zajišťující výcvik psa.

Kam psi ne(mohou)?

Vodící i asistenční psi dle vyhlášky mohou do restaurací, jídelen, salónů a podobně. Do veřejně přístupných prostor jako jsou úřady, školy a zdravotnická zařízení vstup garantovaný nemají. Vstup do těchto prostor je na dohodě se zástupci organizace. Na vstupních dveřích někdy bývá umístěna samolepka, která uvádí, že asistenční a vodící psi dovnitř mohou.

Pokud se chcete dozvědět více o asistenčních a vodících psech, můžete navštívit například tyto weby: Helppes, Pomocné tlapky nebo Pes pomůže. V případě, že uvažujete o pořízení psa, neváhejte se obrátit na organizace, které vám poskytnou veškeré informace a pomohou s vyřízením žádosti.

Zdroj: foto-pixabay

19.2.2018 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky