psycholog
Služby

Psychoterapeut nebo psycholog?

Řešíte potíže, se kterými si nevíte rady? Připadáte si sami a rozhodli jste se pro odbornou pomoc? Možná jste se začali poohlížet po terapeutovi ve vašem okolí. Jak si ale vybrat toho správného?

A jaký je rozdíl mezi psychoterapeutem, psychologem a klinickým psychologem a na co se každý z nich zaměřuje?

Nejprve si ujasněme rozdíl mezi jednotlivými odborníky.

Psychoterapeut

Má vystudovanou vyšší odbornou školu nebo vysokou školu v jakémkoliv směru. Má psychoterapeutický výcvik a prování psychoterapii v různých zařízeních např. poradny. Psychoterapeut bez psychologického vzdělání by měl provádět jen lehčí formy terapie, např. partnerské poradenství, koučink nebo podpůrnou terapii. Neměl by se zabývat léčbou psychických poruch, tj. deprese, úzkosti, poruchy osobnosti a další.

Psycholog

Psycholog má vystudovanou vysokou školu v oboru psychologie. Poskytuje poradenství, např. výchovné, psychologickou diagnostiku (pomocí testů) a působí v mnoha dalších oblastech jako je pracovní psychologie, psychologie sportu, koučink a další.

Klinický psycholog

Klinický psycholog má vystudovanou vysokou školu v oboru psychologie. Musí mít minimálně 5 let praxi ve zdravotnickém zařízení. Klinický psycholog řeší především psychické poruchy, jako je deprese a úzkosti. Klinický psycholog pracuje na pojišťovnu, a proto je zdarma. Jeho nevýhodou jsou především dlouhé čekací lhůty.

Pokud jste se již rozhodli, jakého odborníka vyhledáte, zaměřte se na následující oblasti:

  • Reference a doporučení od známých

Dejte spíše na doporučení od známých než na internetové diskuze. Rozhodně neplatí, že když terapeut vyhovuje vaší kamarádce, bude vyhovovat i vám. Přesto je ale osobní doporučení lepší než nedůvěryhodné diskuze.

  • Odbornost

Na webových stránkách terapeuta zpravidla naleznete jeho vzdělání a odbornou působnost. Vyhledejte si, jaké články terapeut publikuje a zda vám jsou jeho témata blízká. Pokud by se témata neustále opakovala, může to poukazovat na stereotypnost.

  • Osobní setkání

Na první schůzce by vám měl terapeut představit styl jeho práce a společně byste měli formulovat váš problém. Návštěvou terapeuta se k ničemu nezavazujete. Pokud vám nebude vyhovovat, můžete vyzkoušet jiného. Pro budoucí spolu práci je velmi důležitá důvěra a otevřenost, proto je nutné, aby vám terapeut vyhovoval.

Kde mám odborníka hledat?

V případě, že se rozhodnete pro soukromého psychologa, snadno ho najdete na internetu nebo vám ho někdo doporučí. Můžete navštívit i psychologa v neziskových organizacích, které se zaměřují na konkrétní problém, např. domácí násilí, závislosti a další. Pokud budete chtít navštívit klinického psychologa, měla by vám ho doporučit vaše zdravotní pojišťovna, s níž má psycholog uzavřenou smlouvu.

Psycholog je odborník jako každý jiný. Zabývá se lidskou psychikou a způsoby, jak pomoci lidem v náročných životních situacích. Za návštěvu psychologa se nemusíte stydět, ba naopak. Dáváte najevo, že máte zájem svou situaci aktivně řešit. Psycholog vám nebude radit, co a jak máte dělat, ale správnými otázkami vás dovede k jádru problému a k nalezení řešení.

Zdroj: foto-Pixabay

6.10.2016 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky