záchranná služba
SlužbyZdraví

Poradíme si … Záchranná zdravotnická služba – co, kdy, jak?

Záchranná služba přijede, pokud zavoláte na číslo 155. Záchranka vyjíždí například k úrazům, infarktům, nehodám nebo v situacích ohrožujících život.

Péči zajišťují výjezdové skupiny, mezi něž patří rychlá zdravotnická pomoc, lékařská pomoc v systému rendez-vous nebo letecká záchranná služba.

Kam zavolat a s kým budu mluvit?

Záchranná služba je dostupná na čísle 155. Volání je zdarma a číslo lze vždy vytočit i v případě, že je mobilní telefon chráněn bezpečnostním kódem. Dovoláte se na okresní dispečink, kde budete hovořit s vyškoleným a kvalifikovaným dispečerem. Pokud vytočíte linku 112, budete spojeni s tzv. telefonickým centrem tísňového volání, které spravuje Hasičský záchranný sbor ČR. Zde vás dispečer po zjištění důležitých informacích přepojí na zdravotnickou záchrannou službu. Přepojení způsobuje časovou prodlevu, proto vždy volejte linku 155!

Co sdělit do telefonu dispečerovi?

Pro urychlení komunikace si můžete již před hovorem v hlavě připravit odpovědi na otázky, které vám dispečer položí.

 • Co přesně se stalo?
 • Kde se to stalo? Přesné místo, adresa, číslo domu, patro nebo sdělit záchytné body (např. kaplička, restaurace…)
 • Informace o postiženém – pohlaví, věk, v jakém je aktuálně stavu
 • Informace o volajícím – telefon mějte stále při ruce, kdyby se s vámi chtěl opět spojit dispečer v případě obtíží při hledání místa události

Co dělat před příjezdem záchranné služby/příletem letecké záchranné služby?

 • Pokud možno, vyšlete další osobu před dům, aby záchranářům usnadnila nalezení místa postiženého
 • Zavřete domácí mazlíčky
 • Zabezpečte dům, zavřete dveře a okna
 • Odveďte děti
 • V případě, že vám zdravotnické operační středisko sdělí, že posílá na místo leteckou záchrannou službu, označte místo události – mávejte kusem látky

Jaký je dojezdový/doletový čas?

Záchranná služba nevyjede hned, co vám dispečer zvedne telefon. Během hovoru probíhají dílčí kroky, které tvoří výsledný interval dojezdu. Jedná se o hovor, předání informací posádce, výjezd, cesta na místo a cesta od vozidla k pacientovi. V celkovém součtu činí doba dojezdu přibližně 15, maximálně 20 minut. V případě vážné nehody je velmi důležitá první pomoc (např. resuscitace). V případě letecké záchranné služby není doletový čas stanoven. O nasazení vrtulníku rozhoduje dispečer, ale o vzletu rozhoduje pilot, jelikož záleží na počasí.

Může jet někdo s pacientem?

O tom, zda může jet někdo další s pacientem, rozhoduje posádka záchranné služby na základě aktuální situace. V případě vrtulníku to možné není. Počet sedaček je omezen pouze pro lékaře, sestru a pacienta na nosítkách.

Co je systém rendez-vous?

Systém rendez-vous funguje na principu setkávání dvou typů výjezdových skupin u zásahů. Je to:

 • rychlá lékařská pomoc v systému rendez-vous ve složení lékař a řidič-záchranář
 • rychlá zdravotnická pomoc ve složení zdravotnický záchranář a řidič záchranář.

Výjezdové skupiny rendez-vous bývají obvykle umístěny ve městech a vyjíždějí v osobních automobilech. Jedná se o speciální sanitní vozidla, která mají veškeré vybavení k ošetření pacienta shodné s velkými sanitními vozidly, ale nedisponují mobilizačním vybavením a nosítky, případně lůžkem. Ve velkých městech se dostane osobní automobil k případu často rychleji než velká sanitka. Lékař se ihned po příjezdu věnuje ošetření pacienta a je–li indikace k transportu pacienta do nemocnice, vyčkává na příjezd skupiny rychlé záchranné služby, která jej po zaléčení na místě dopraví do zdravotnického zařízení.

Nezapomeňte

Tím, že jste zavolali na tísňovou linku 155 a operátor vyhodnotil vaši výzvu jako ohrožení zdraví či života, byl aktivován záchranný řetězec profesionální zdravotnické pomoci. K vašemu blízkému míří profesionální záchranáři.

Tip:

Mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby – www.zachrankaapp.cz. V případě nouze prostřednictvím této aplikace jednoduchým způsobem kontaktujete ZZS a zároveň odešlete vaši přesnou polohu, případně další užitečné informace, potřebné k záchraně.

Zdroj: foto-Pixabay, text-časopis Můžeš

10.3.2017 | Daniela Lidinská

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky