soda bikarbona
Zdraví

11 receptů na zažívací potíže

Pojmem zažívací potíže nazýváme nepříjemné pocity spojené s trávením nebo s bolestmi v okolí žaludku, jež se mohou vyskytovat po jídle. Mezi obvyklé příznaky zažívacích potíží patří říhání, pálení žáhy, pocit plnosti, kručení a bublání v břiše a bolestivé tlaky v oblasti břicha. Které jsou nejdůležitější rady, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout?

Za prvé, je velmi důležité dodržovat takové jednoduché pravidlo, jako je mytí rukou, stejně jako ovoce a zelenina před jídlem. Pokud to neuděláte, pak je pravděpodobnost otravy a žaludečních poruch vysoká. Navíc se můžete snadno nakazit parazity včetně helmintů. Pokud se to přesto stalo, můžete se seznámit s léky, které vám pomohou zbavit se parazitů.

Zde jsou možnosti dostupné na našem webu:

Paraxan

Wortex

Parazitol

Clean Forte

Čeho se vyvarovat?

Příčin zažívacích potíží je mnoho, když se ale vyvarujete uvedených situací a chování, problémů se zažíváním se vyhnete.

  • konzumace tučných a kořeněných jídel
  • pití velkého množství šumivých nápojů
  • konzumace kyselého ovoce a jeho šťáv
  • nadměrné pití alkoholu
  • hltání jídla a příliš velké porce
  • ulehání ke spánku s plným žaludkem
  • stres
  • nadváha

Co pomáhá?

Trávení (digesce), pro které někdy používáme termín „zažívání“, je metabolický biochemický proces, jehož cílem je získání živin z potravy. Při konzumaci nevhodných jídel, nápojů, nebo i způsobu požívání potravin, mohou vzniknout různé zažívací potíže. Pro odstranění těchto problému je celá řada doporučení. Jaké jsou nejdůležitější recepty pro jejich odstranění? soustavě.

  1. Soda bikarbona

Jedlá soda (soda bikarbona), chemicky NaHCO3  je bílý prášek se zásaditým pH. Používá se ke zklidnění žaludku nebo neutralizaci žaludečních šťáv při pálení žáhy. Sodu bikarbonu však nekonzumujte déle než dva týdny. Při jejím dlouhodobém užívání se mohou dostavit nepříjemné nežádoucí účinky v podobě průjmu a ztráty vitaminů a minerálních látek.

Doporučení: Lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Chuť není příliš dobrá, ale účinek se dostaví velmi rychle.

  1. Kmín kořenný

Jedno z nejstarších a nejpoužívanějších evropských koření, jehož používání je doloženo už ze starověku. Používá se ke kořenění pekařských výrobků, brambor, pečení, omáček, salátů a mnoha dalších jídel. Jeho léčebné vlastnosti znaly a využívaly už naše babičky.

Doporučení: Klasický výluh v horké vodě nebo mléce. Kmín (drcený i celý) obsahuje silice a mastné kyseliny, působí proti nadýmání, plynatosti, podporuje činnost žaludku, jater a střev. Dokonce působí proti střevním parazitům. Šálek odvaru po jídle.

  1. Máta peprná

Máta peprná obsahuje silici s hlavními složkami mentolem (asi 50 %) a menthonem (asi 10 %). Dále obsahuje třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kyselinu octovou a množství dalších léčivých látek. Ty mají blahodárné účinky na činnost trávicího ústrojí, pomáhají odstraňovat křeče, povzbuzují vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Také podporují funkci dalších orgánů – jater, slinivky břišní a žlučníku. Léčí koliku, zastavují žaludeční nevolnost a zlepšují chuť k jídlu.

Doporučení: Klasický výluh horkou vodou (lze přidat i jiné bylinky), 15 minut nechat odstát, scedit.

  1. Červená řepa

Červená řepa – se vrací na náš stůl. Obsahuje betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Z léčivých účinků můžeme jmenovat účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, zmírňuje negativní projevy poruch trávení a ovlivňuje kyselost žaludku, podporuje peristaltiku střev, odstraňuje zácpu.

Doporučení: Syrovou řepu můžeme přidávat do zeleninových salátů, buď nakrájenou na tenké plátky, nebo nastrouhanou. Vhodná je i pečená nebo do polívek. Velmi hodnotná je čistá šťáva připravená na odšťavovači.

  1. Med a skořice

Skořice (aromatická kůra skořicovníků) obsahuje množství léčivé silice, která zažívací trakt zahřívá a zklidňuje. Používá se jako prevence průjmů, nebo k léčbě koliky, nadýmání. Med zabraňuje vzniku žaludečních vředů.

Doporučení: Med a skořice – nebo lépe skořicový med (špetka mleté skořice ve lžičce medu) podaný před jídlem zabraňuje kyselosti žaludku.

  1. Koriandr

Koriandr setý je jednoletá rostlina původem ze Středomoří. Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Tato intenzivně vonící exotická bylina také mírní křeče a pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti a nadýmání.

Doporučení: Studenou vodou s drceným semenem přivést do varu, 10 minut vyluhovat, scedit, pít přes den. Je doporučován též v čajové směsi s kmínem.

  1. Kysané zelí

Kysané zelí má významné léčebné účinky. Je výborným zdrojem vitamínu C, bakterií kyseliny mléčné. Aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Nabalí na sebe střevové kaly a vše se vyloučí. Doporučuje se dvouměsíční očistná kúra, nejlépe na podzim a potom brzy na jaře.

Doporučení: Používat ve formě salátu, přílohy nebo jako šťávu z kysaného zelí. Stačí vždy ráno a večer sníst 2 lžíce syrového kysaného zelí.

  1. Probiotika

Probiotika jsou živé kultury, fungující především na bázi mléčných bakterií rodu Lactobacillus, která mají příznivý vliv na zlepšení rovnováhy střevní mikroflóry. Za nejčastější probiotika jsou považovány mléčné bakterie (jogurt, zákysy), které obnovují a pěstují přirozenou bakteriální flóru trávicího ústrojí. I když se prodávají probiotika ve formě potravinových doplňků a řada lékařů je preferuje před klasickými mléčnými výrobky, z důvodů legislativy nemohou být tato zdravotní tvrzení o pozitivním účinku probiotik zatím prezentována veřejnosti.

Doporučení: Obecně zakysané mléčné výrobky, kefíry, jogurty. Denně jeden kelímek.

  1. Aloe vera

Léčivé účinky Aloe vera (Aloe pravá) jsou známy již několik tisíciletí. Účinné látky obsažené v dlouhých dužnatých listech, napomáhají při překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní, zvyšují v tlustém střevě propustnost střevní sliznice, narušují rovnováhu ve vstřebávání vody ze střeva, podporují peristaltiku a sekreci slizu.

Doporučení: Nápoj z extraktu působí na žaludek, střeva, zažívání. Vypijte sklenici nápoje ráno.

  1. Lněné semínko

Len setý je jednoletá bylina, pěstovaná pro lněné vlákno a pro olejnatá semena. Ve velkém se pěstovala již ve starověkém Egyptě. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. Při střevních potížích lněné semínko dodává střevu ochranný sliz.

Doporučení: Semínka (2 čajové lžičky) buď rozkousejte a hodně zapijte, nebo je pomelte, snězte pomletá a rovněž hodně zapijte. Sliz se utvoří v žaludku a odtamtud odchází přímo do střev. Semínka užívejte 3x denně, 1 hodinu před jídlem.

  1. Česnek

Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Cibulka obsahuje řadu dalších léčivých látek, jako jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy,saponiny a lektiny. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum, snižuje krevní tlak, prospívá srdci a pročišťuje cévy, používá se proti nadýmání, ničí střevní parazity, dezinfikuje trávicí trakt včetně střev.

Doporučení: Jeho použití je všestranné: čerstvý rozetřený se solí do zelených salátů, do omáček, k zelenině, k masům. Rozbouřený žaludek vám zklidní i polévka česnečka.

Na zažívací potíže jsou známy i další recepty včetně použití bylin jako je šalvěj (k hojení zánětlivých procesů na sliznici žaludku a střev), libeček (zabraňuje plynatosti, likviduje střevní parazity), bazalka nebo hřebíček (podporují činnost žaludku a střev). Většina onemocnění trávicího traktu se projevuje zažívacími obtížemi, které zvládnete úpravou stravovacích návyků či zařazením uvedených receptů do svého jídelníčku. V případě přetrvávajících potíže je však nutné navštívit svého lékaře.

5.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás


FM solutions, a.s.


+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky