Zdravé srdce
Zdraví

7 tipů, jak si udržet srdce v kondici

Kardiovaskulárního onemocnění, způsobené nezdravým životním stylem a životosprávou je nejčastější příčinou hospitalizace i úmrtí u nás. Podle údajů WHO jsou na tom dokonce nejhůře z vyspělých zemí. Jak zlepšit kondici svého srdce, aby na nemoci srdce a cév neumíral v Česku každý druhý člověk? A jak předcházet srdečním chorobám? Máme pro vás 7 tipů, jak si udržet srdce v kondici.

Co je srdce?

Srdce (lat. cardia) je výkonný svalový orgán s oběhovým systémem v našem těle. Vlastně je to dobře fungující pumpa, která zajišťuje oběh krve a tím i přenos dýchacích plynů, živin, odpadních látek. Denně přečerpá skoro 12 tisíc litrů krve. V průměrném člověku koluje zhruba 5 litrů krve, což znamená, že se krev přes srdce denně proteče 2 400krát. Jenže takhle skvěle funguje, když je zdravé. Je-li nemocné, nedokáže zajišťovat dostatečnou cirkulaci krve v těle. Následkem toho dochází k různým onemocněním, jako je ateroskleróza (zúžení koronárních tepen), infarkt myokardu (ucpání jedné nebo více věnčitých tepen), srdeční arytmie, problémy se srdečními chlopněmi, angina pectoris a jiné.

Signály, že není něco v pořádku

Bolest v hrudi (za hrudní kostí v centru hrudníku) je častým signálem, že není něco v pořádku. Provázet ji mohou i pocity úzkosti, závratě, dušnost, pocení, nevysvětlitelná slabost, únava, nevolnost i nechutenství. Důležitým aspektem bývá tzv. genetická zátěž, což jsou dědičné dispozice, kdy problémy se srdcem měl někdo v rodině, rodiče či sourozenci. Včasná návštěva může úspěšně identifikovat počáteční příznaky. Jaká je prevence kardiovaskulárních onemocnění, aby vaše zdravotní situace nemusela dospět až sem?                                                                  

Hýbejte se!

Obezita a vysoká tělesná hmotnost je ideální stav pro problémy ze srdcem. Co potřebujete? Dostatek ohybu a snížení vašeho body mass indexu!  Pro zmenšení rizika srdečních onemocnění a mrtvice o 35 až 50 procent vám úplně postačí půlhodinka pohybu pětkrát týdně. Tuk, který se usazuje v břišní oblasti a zvyšuje tak obvod pasu, odborníci spojují se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, s cukrovkou druhého typu, vysokým cholesterolem a vysokým krevním tlakem. Právě pohyb je nejlepší prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním. Stačí rychlá chůze, jízda na kole, procházky s holemi známé jako Nordic walking nebo kondiční běh – tím vším lze snížít možnost infarktu či mrtvice až o 30%.

Jezte zdravě

To je dost široký pojem. Zkuste vycházet ze Středomořského menu. Tam je vše, co vaše srdce pro zdrav provoz potřebuje. Olivový olej, ryby, čerstvá zelenina, ořechy, bylinky. A klidně si dopřejte sklenička červeného vína denně – snižuje škodlivý LDL cholesterol a zabraňuje krevním sraženinám. Obsahuje resveratrol a katechiny, které pomáhají posilovat cévní stěny. Naopak si dejte pozor na ztužené tuky, sůl i cukr. Oblíbené chipsy a potraviny s glutamátem  jsou považovány za hlavní příčinu mrtvice a infarktu. Glutamát zvyšuje krevní tlak a tím zvyšuje zátěž srdečního svalu. Zjistíte, že mnohé bylinky jsou schopny dodat jídlu zdravou a přitom pikantní a vyrovnanou chuť.

Najděte si čas na relex

Naučte se odpočívat. Tzv. nicnedělání, které by někdo pokládal za „lenošení“ je pro vaše tělo taky potřebné. Ale i relaxovat se dá aktivně. Srdce potřebují zklidnit a právě odpočinek, cvičení jogy nebo meditace mohou být tou správnou volbou – snižují krevní tlak a zpomalují srdeční rytmus.

Poslední cigaretu si už nezapalujte!

Je známo, že kouření, nadváha a hypertenze výrazně škodí zdraví. I když důsledky se projevují až s dlouhodobým odstupem. Nejede o to, že přestanete kouřit vy sami. Je důležité se pohybovat v nekuřáckém prostředí. Nekuřáci, kteří jsou vystaveni druhotnému kouření doma nebo v práci, mají o 25 až 30 procent zvýšené riziko srdečních onemocnění. Takže neváhejte a tu poslední cigaretu si radši nezapalujte! Po prvním roce bez cigaret snížíte riziko srdečních onemocnění o polovinu a za 15 let bez kouření bude vaše riziko stejné jako u těch, co nikdy nekouřili.

Pozor na infekce nebo záněty

Ale jsou i jiná onemocnění, které mohou výrazně ovlivnit stav vašeho srdce. Dejte si pozor na bakteriální infekci či nedoléčenou angínu. Také bakteriální zánět mandlí může způsobit zánět srdečního svalu. Začíná nenápadně bolestí hlavy a končetin. Paradentóza (zánět dásní) může zase trvale poškodit srdeční chlopně. Pacientům s paradentózou hrozí až 9x větší riziko infarktu nebo mrtvice. I zdánlivě nesouvisející problémy jako deprese nebo revmatická artritida mohou podle odborníků také zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Současné výzkumy zatím ukazují, že pacientům s artritidou může hrozit až dvojnásobné riziko srdečního kolapsu. Ženám s depresemi zase hrozí vyšší riziko srdečních onemocnění než ženám bez depresí.

Radujte se, odbourejte stres

Smutek, žal nebo stres dokáží narušit pravidelný srdeční rytmus. Tělo produkuje zvýšenou tvorbu stresových hormonů. Právě vysoké hladiny stresu nejenom že unavují vaše srdce a zvyšují krevní tlak, ale přispívají i ke zvýšení dalších rizikových faktorů pro srdeční onemocnění. Vystresovaní lidé musí rychle zmobilizovat zdroje energie a jejich mozek posílá informace játrům, aby uvolnily uskladněný cukr do krevního oběhu. Pokud jsou neustále ve stresu, udržují si krevní cukr a hladinu inzulinu na vyšších hodnotách. To může vést k vyvinutí břišního tuku, což opět zvyšuje další riziko pro srdeční onemocnění. Proto se doporučuje najít si efektivní způsob boje se stresem.

Láska nejenom hory přenáší

Je známo, že láska a vyrovnaný partnerský život má pozitivní vliv na srdce. Prokázalo se, že ženy, kterým se často dostává něžného objetí od svých partnerů, mají nižší krevní tlak. Na druhou stranu lidem v manželství plném rozporů, žárlivých scén a hádek hrozí zvýšené riziko srdečních onemocnění. Ale pozor, nevyslyšená láska nebo rozchod zase mohou způsobit stav velmi podobný infarktu, který se odborně nazývá syndrom zlomeného srdce.

Kardiovaskulární choroby jsou ve vyspělých zemích na prvním místě v příčině předčasných úmrtí. To ale neznamená, že rizikové faktory musíte přijmout jako cosi neměnného. Většinu z nich totiž můžete ovlivnit vy sami! Sedm tipů, jak si udržet srdce v kondici je toho důkazem. Vlastně na závěr připojíme ještě jeden. Neměli byste zapomínat, na preventivní lékařské prohlídky. Je dobré vědět, zda jste v pořádku, nebo máte nějaký skrytý problém, o kterém nevíte.

Zdroj: foto – Pixabay

1.10.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky