fototerapie
Zdraví

Fototerapie – aneb jak se léčí světlem

Fototerapie je vědecky uznávaná metoda, určená k léčbě depresí a s ní spojených poruch spánku a ostatních zdravotních problémů. Léčba probíhá často ambulantně u psychiatra případně psychologa. V psychiatrii jde nejčastější o léčbu depresí, sezónních afektivních poruch, premenstruálních poruch, bulimie a poruch pozornosti.

Tamara, 25 let, Milevsko: „Já jsem vždycky při změně ročního období trpěla velkou únavou, hlavně na podzim a v zimě. To jsem byla hned vyčerpaná, nic mě nebavilo a ani lehké deprese mi nebyly cizí. Známí říkali, že je to nedostatkem světla. A teď mi moje kožařka doporučila fototerapii, hlavně kvůli akné a ekzému, co se mi dělá na zádech. Jenže nevím, co od toho očekávat. Doktorka mi doporučila chodit tam 3x týdně. A to budu muset dojíždět. Jenže nikdo z mého okolí s tím nemá zkušenosti. Tak ani nevím, pomáhá to? Jak to vůbec, ta fototerapie vypadá? Opálí mě to jako klasické solárko? Není to rakovinotvorné, jak se o nějakých těch opalovacích trubicích říká? Prý to hradí pojišťovna, tak to je dobrý. Já bych se docela chtěla na to zeptat mojí doktorky, ale ona má vždy plnou čekárnu lidí a tak mi je trapné se vyptávat na takové otázky…“

Světlo pomáhá

To, že světlo má blahodárné účinky na zdraví i psychiku člověka je dnes již nesporným faktem. A to nemluvíme jen o slunečním záření, které nám dodává tolik potřebný vitamín D, ale o světlo obecně. Co vlastně světlo je? Je to viditelná část elektromagnetického záření, (elektromagnetické vlnění o vlnových délkách z rozsahu přibližně 390–790 nm.) Vlnové délky světla leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření.

Když je světla nedostatek

Nedostatek světla způsobuje deprese. Při jeho nedostatku se u 5 až 20 % celkové populace projevují autentické příznaky choroby. Symptomy, mezi něž patří zvýšená potřeba spánku, nedostatek energie, kolísání nálady a dokonce deprese se zvláště během zimních měsíců mohou rozvinout až do formy sezónních afektivních poruch (SAD)

Kdy je nejvhodnější doba na fototerapii?

Nejúčinnější způsob je léčba světlem v ranních hodinách. Proto se fototerapii doporučuje provádět ráno, aby byla našim vnitřním hodinám jasně předána zpráva, že začíná den a tělo se potřebuje aktivovat. Ve večerních hodinách je tento druh terapie obvykle méně účinný, protože je při ní potlačována produkce melatoninu a potom bývá obtížnější usnout.

S čím nám pomůže

Světelná terapie má protizánětlivý efekt, při kterém dochází ke zpomalení degenerativních procesů a urychlení látkové výměny v těle pacienta. Jaké jsou její přednosti?

  • zlepšuje vitalitu u starších lidí
  • odbourává stres
  • zbavuje ospalosti a únavy
  • vyrovnává poruchy biorytmu
  • pomáhá při dermatologických potížích – přináší úlevu pacientům s lupenkou, atopickým ekzémem či akné
  • podporuje odbourávání tuku v organismu a tím snižuje nadváhu
  • zlepšují imunitu kůže, následkem toho je lepší psychická pohoda pacienta

Pomozte si sami

Pokud potřebujete dobít energii, můžete si pomoci i sami. Buď zvýšením svítivosti žárovek u vás doma, nebo pořízením speciálních lamp určených k fototerapii. Jak taková terapie probíhá? Pacient se dívá denně do jasného světla ze vzdálenosti minimálně 1 metr po dobu 20 až 60 minut – nejlépe hned po probuzení. Účinnost je dobře prokázána při expozici o síle 10.000 Luxů po dobu půl hodiny nebo 2.500 Luxů po dobu 2 hodin. Důležité je, aby světlo dopadalo na sítnici, pacient se ale nemusí dívat přímo do zdroje světla.

Co světelné lampy nabízejí?

Na trhu jsou nabízeny nejrůznější světelné zdroje, které mají certifikát fototerapeutické lampy. Co od nich můžete očekávat?

  • navozuje normální duševní pohodu v podzimních a zimních měsících
  • napravuje sezónní psychické potíže, jako například: deprese, útlum, spavost, přibírání na váze
  • příjemnou a rychlou metodu, nevyžadující vlastní snahu – stačí 30 minut denně
  • vědecky ověřeno – přes 450 vědeckých studií ověřujících efektivitu

Přirozené světlo je nejlepší

Pochopitelně přirozené fototerapii – pobytu u moře, nebo na horách se nic nevyrovná. Sluneční záření nám dodává nejenom tolik potřebná vitamín D, ale dobíjí nás energií.  Často právě prázdninový pobyt ve slunečních lokalitách zvýší naši imunitu a obranyschopnost tak, že se nám vyhnou nepříjemné nemoci přes zimní období.  A právě odbourávání stresu, povzbuzení dobré nálady, absence smutku jsou doprovodné jevy terapie světlem. Výmluvná je také epidemiologie sebevražd v rámci Evropy: V severských a baltických zemích Evropy, tedy tam, kde je nedostatek přirozeného slunečního svitu, jsou sebevraždy páchány 4-5 krát častěji než v zemích jako je Řecko, Albánie a Portugalsko. Souvislost s intenzitou slunečního světla se zde přímo nabízí.

Fototerapie trochu jinak

Terapie světlem je prospěšná pouze tehdy, když jí používáte pravidelně a dlouhodobě. Jenže pro mnohé z nás je velmi obtížné si udělat čas a docházet někam na 30 minutové sezení. Právě pro takové zájemce je určena novinka světelných brýlí belgické firmy Luminette, která terapii světlem posunula na zcela vyšší úroveň. V souvislosti s jejich produkty se dokonce začíná používat termín luminoterapie. Jestli chcete udělat něco pro své zdraví a přitom se neomezovat v každodenní činnosti – podívejte se na nabídku Luminette pro terapii světlem ZDE!

Fototerapie je moderní metodou, jak si zlepšit vaši celkovou psychickou i zdravotní kondici. Světlo je přirozený zdroj energie. Kromě účinku na naší fyziologii ovlivňuje i naše chování a produktivitu. Náš metabolismus, chuť k jídlu, zažívací systém, nálady a dokonce i naše libido, to vše ovlivňují funkce našeho organismu spolu s našimi biologickými hodinami. Světlo má proto zásadní vliv pro náš pocit spokojenosti, díky kterému jsme čilejší a zdravější a to jak fyzicky, tak psychicky.

Psychiatrická péče, Události (ČT1, 13.5.2016)

Zdroj: foto-Pixabay

14.5.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme