Bodnutí hmyzem
SituaceZdraví

Hmyzí bodnutí – základní rady, co dělat

Léto je období, kdy trávíme spoustu času v přírodě. U vody, v lese nebo na výletech. Na co si dát pozor? Vedle slunečních paprsků, které nám mohou způsobit komplikace se spáleninami kůže, je to především hmyzí bodnutí, případně kousnutí, které může vyvolat i alergické reakce.

Hmyzí bodnutí

Hmyzí bodnutí je velmi nepříjemnou záležitostí a každý člověk na ně může reagovat různě. Ve většině případů trvají příznaky pouze jeden či dva dny. Citliví jedinci můžou však reagovat na hmyzí žihadlo až otokem dýchacích cest, někdy těžkým šokem, jenž ohrožuje jejich život. Jed hmyzu obsahuje řadu látek, které vyvolají toxickou reakci. Hmyz, který saje krev, jako například komár či ovád, způsobí jen malou ranku, která ale o to více svědí. Žihadla vos, včel a sršňů mívají horší následky, poněvadž obsahují jed. Stejně bolestivé může být i hmyzí kousnutí od čmeláka či mravenců. I jejich sliny obsahují toxiny které vyvolávají bolest, svědění, zarudnutí a otok.

Kam mě to píchlo?

Lokalizace vpichu je často prvním krokem poté, co vás něco „píchlo“! Dobré je zjistit o jaký hmyz se jedná. I když často komára či vosu uvidíte, může se stát, že hmyzí bodnutí zaznamenáte až později, když začne pálit. Projevy píchnutí odezní samy během několika hodin. Nebezpečné je ale bodnutí do sliznice dutiny ústní, kdy je pak edém zpravidla lokalizován v oblasti hrtanu a hrozí tak dušnost. Proto bodnutí do hrtanu ( zpravidla při spolknutí vosy) někdy vyžaduje urgentní tracheotomii – otevření přístupu do průdušnice  k zajištění dýchání.

Není tam žihadlo?

V případě včelího bodnutí zůstane častokrát v místě vpichu žihadlo. To je potřeba opatrně vyjmout tak, aby se nestiskl váček a nedošlo k vpravení veškerého toxinu do rány.

Místo bodnutí je třeba neutralizovat

Pokud dojde k bodnutí vosou, doporučuje se „kyselý“ roztok – např. ocet nebo citrónová šťáva. V případě bodnutí včelou či sršněm, nebo kousnutí čmelákem, je vhodný zásaditý roztok, jako je jedlá soda či mýdlový roztok.

Pálí? Tak místo ochlaďte!

Vypuštěné toxické látky hmyzem při bodnutí do vaší kůže mají rychlou, ale vzestupnou intenzitu pálení. Zabránit následnému svědění a alergické reakci organismu na toxiny můžete ochlazením místa vpichu. Ideální je kostka ledu v mikroténovém sáčku, pramenitá studená voda. V domácím prostředí vám pomůže i sáček se zmrzlou zeleninou.

Proč je vhodné mít antihistaminikum sebou?

Antihistaminika jsou léky na alergickou reakci po bodnutí či kousnutí hmyzem.  Pomáhají zmírnit příznaky svědění, snižují případné otoky. Na trhu je k dostání celá řada přípravků. Na hmyzí bodnutí jsou vhodná forma roztoku nebo gelu, kterým se místo vpichu potře. Právě v případě silnější reakce na hmyzí bodnutí je dobré mít sebou na výlety do přírody, nebo v autolékárničce antihistamikový přípravek.

Anafylaktický šok

Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou pomoc a neléčený velmi často končívá smrtí. Typicky se projevuje řadou symptomů, mezi něž patří svědivá vyrážka, otok v hrdle a nízký krevní tlak. K běžným příčinám patří bodnutí či štípnutí hmyzem nebo požití jistých potravin a léků. Při anafylaktickém šoku je doporučeno aplikovat injekci adrenalinu. A co dál?

  • Okamžitě volejte linku 155
  • Pacienta uložit do stabilizované polohy
  • V případě nutnosti začít s umělým dýcháním či masáží srdce

Co radily naše babičky?

Říká se tomu „babské rady“, ale jsou to vlastně jen praktické poznatky pro situace, které naši předkové s úspěchem řešili. Co lze tedy použít na bolestivé hmyzí bodnutí?

  • Postižené místo počůrat. Moč obsahuje chemické látky, které působí jako dezinfekce, ničí možné bakterie a rána se tak lépe zahojí.
  • Cibulový obklad – alespoň čtvrt hodiny. Šťáva proniká do kůže a snižuje pocit svědění.
  • Alkoholový obklad – přikládejte půl hodiny na otok, alkohol z tkáně vytahuje horkost.
  • Ocet obklad, roztok – potírejte místo alespoň půl hodiny.
  • Hojivé a dezinfekční účinky mají i šťávy z listů jitrocele kopinatého, řebříčku obecného nebo z okvětních lístků měsíčku lékařského.
  • Léčivé bylinky – hojivé a dezinfekční účinky mají i šťávy z listů jitrocele kopinatého, řebříčku obecného nebo z okvětních lístků měsíčku lékařského.

I když je bodnutí od včel, vos nebo sršňů bolestivé, způsobí jen mírný otok. U některých lidí, kteří jsou na bodnutí hmyzem alergičtí, se mohou rozvinout na životě ohrožující alergické reakce. Pokud máte po bodnutí na takovou reakci podezření, zavolejte raději ihned rychlou záchrannou službu. V České republice se mimo blanokřídlého hmyzu vyskytuje i další kousavý hmyz. Jsou to různé mušky, komáři, ovádi, blechy, roztoči, klíšťata nebo štěnice. Jejich kousnutí má ale důvod v „pití“ krve. A to už je námět pro jiný článek.

Zdroj: foto – Pixabay

16.8.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky