Kouření
SituaceZdraví

Kouření a těžká cesta, jak s ním přestat

Když se někdo rozpovídá, jak začínal svoji anabázi s odnaučením kouření, je to občas námět na film. Možná by to chtělo dodat: instruktážní. Poslední zapálená cigareta patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Že to nebude nic jednoduchého, zjistí optimisticky naladěný kuřák hned po obědě. A nemusí to být jen nad tradičním talířem s čočkou. Sliny se sbíhají, kávička by se hodila, ale něco k úplné spokojenosti chybí. Cigaretka. Tak si zapálíme. Sakra, nesliboval jsem si, že přestanu kouřit? No, pro jednou se snad nic nestane…

Kouření znamená závislost

Je to stav, kdy máte natolik silný návyk na určitou věc či chemickou látku (nikotin), že pokud se vám tohoto podnětu nedostává, objevují se u vás abstinenční příznaky. Při nich máte pocit, že se tím snižuje kvalita vašeho života. Závislost na tabáku byla Světovou lékařskou organizací (WHO) klasifikována jako onemocnění. Hlavni jsou dva aspekty této závislosti.

  • Psychická závislost – je nejzásadnějším problémem. Kouření cigaret je povýšeno na rituál, při kterém nejde o cigaretu jako takovou, ale o uvolnění se, relaxaci. A tak se tyto rituály (cigareta ke kávě, cigareta po obědě, posezení s přáteli aj.) stále opakují, až si bez nich náš život už nedokážeme představit.
  • Fyzická závislost – je podmíněna pravidelným přísunem chemické látky nikotin, který je víc návykovější než například heroin. Z plic se nikotin absorbuje do krve a již po 10 sekundách od vdechnutí kouře se dostává do mozku. Tam pomocí receptorů je nikotin vnímán jako látka, která přináší vaší mysli pocit štěstí nebo požitku. Proto je kouření často popisováno jako požitek: „ta cigareta mi chutná”. Pravidelné užívání nikotinu vede následně ke vzniku závislosti. Pokud si tedy nezapálíte, dostavují se abstinenční příznaky, které jsou vnímány jako velmi nepříjemný stav. Jejich intenzita je velmi individuální.

Příznaky abstinenčního syndromu

Omezení kouření, tedy přerušení dodávek nikotinu do mozku má za následek vznik abstinenčních příznaků. TY nejtypičtější jsou:

  • těžko zvladatelná chuť na cigaretu
  • špatná nálada, rozladění, zlost
  • deprese, podrážděnost až agresivita
  • snížená schopnost zvládat stresové a jiné zátěžové situace
  • úzkost, nespavost
  • zhoršená schopnost odpočinku
  • neschopnost soustředění
  • zvýšená chuť k jídlu
  • bolesti hlavy
  • únava, nepříjemné zdravotní pocity aj.

Náhradní terapie nikotinem

Je založena na principu potlačení vzniku abstinenčních příznaků alternativním přísunem nikotinu. Ten se podává se ve formě:

  • žvýkaček (4 mg nikotinu, pro silně závislé, odpovídá více než 20 cigaretám za den);
  • náplasti (základní dávka pro všechny, kromě slabých kuřáků, minimálně po 8–12 týdnů);
  • nikotinový inhalátor (plastová špička, do níž se vkládají nikotinové kapsle a kuřák může inhalovat nikotin);
  • nikotinový nosní spray (při aplikaci do obou dírek se uvolní 1 mg NTN).

Jak začít s odnaučením kouření?

Úvodem je potřeba říci, že se na tento důležitý krok musíte důkladně připravit. Zbavit se této závislosti totiž vyžaduje obrovskou míru trpělivosti, vnitřní sílu, vůli, přesvědčení a často i podporu vašeho okolí. Co budete potřebovat?

Nejdůležitější je motivace

Bez toho to nepůjde. Musíte se vybavit silnou vůlí ale i trpělivostí. Odvykání nebude snadné a nepůjde tak rychle, jak si možná přejete. Co je základní motivaci pro vaše rozhodnutí? Vypracujte si „motivační program“, napište seznam bodů, proč chcete přestat kouřit! Když důvody vidíte na vlastní oči, je snadnější je plnit. Lehké to nebude. Zapojte do svého „odvykání“ své kolegy, partnera. Svěřte se jim, co děláte a proč toho chcete dosáhnout. Stanovte si postupné cíle a nezapomeňte se odměnit. I kdyby to měli být jen symbolické maličkosti.

Musíte přesvědčit sami sebe

I když tušíte, že kouření lidem zrovna neprospívá, možné zdravotní problémy bagatelizujete. Vymlouvání se a zavírání očí před možnými důsledky je častým počínáním. Jestli s myšlenkou na vaše „nekouření“ zatím jen koketujete, zkuste si na papír napsat všechny pozitiva a negativa. Co vám kouření přináší, čím vás uspokojuje a jaké jsou jeho stinné stránky. Všechny, včetně rakoviny plic.

Naplánujte si to

Nejtěžší je udělat rozhodnutí. Stanovte si začátek, den D, který bude vaším prvním dnem bez cigarety. Vůle je důležitá, jestli ji nemáte, brzy váš velký plán skončí fiaskem. Více šancí se obvykle přisuzuje lidem, kteří nic neodkládají a rozhodnou se hned.

Je potřeba zabavit ruce

V mnoha případech nejde kuřákům ani tak o samotné kouření, požitek z něho, jako spíš o zabavení se nějakou činností. Je potřeba zabavit ruce, najděte pro ně nějaký alternativní pohyb, převracení malého kamínku, probírání korálkové přívěsku. Nemusí to být zrovna „růženec“, ale brzy s překvapením zjistíte, že tento pohyb prstů je velmi uklidňující.

Změňte své zvyklosti

A taky to nemusí být hned nějaké dramatické změny v organizaci dne. Kouření je prostě zlozvyk, který spojujete s určitým rituálem, zvyklostí. Zapálení si první cigarety k ranní kávě. Co zkusit třeba čaj? Návštěva vinárny, čekání na autobus do práce, cigaretka po jídle. Zkuste se kouření při těchto příležitostech zbavit. Najděte jinou činnost, pusťte si relaxační hudbu do sluchátek mobilu, zkuste luštit sudoku. Nápady záleží jen na vás. Ale hlavně odmítejte jiné kuřáky, kteří vás budou lákat k zapálení si.

Lze kouřit zdravě?

Výrobci i prodejci elektronických cigaret se vás budou snažit přesvědčit, že to možné je. A samotní kuřáci e-cigaret, budou upozorňovat na jejich větší praktičnost, skladnost a široký sortiment nejrůznějších příchutí. Nevytváří prakticky žádný zápach a neprodukují dehet a jiné zplodiny, ani nevystavují okolí kuřáka pasivnímu kouření. Jenže o zdravotních rizicích e-cigaret se moc nemluví. Jedním z nich je to, že jejich užíváním člověk do sebe dostává mnohem větší množství nikotinu, než u klasických cigaret. Člověk také snadno podlehne dojmu, že může kouřit vlastně kdekoliv a kdykoliv, cigaretu máte stále po ruce a ani vás nenapadne, že vlastně kouříte pořád. A tím do sebe dostáváte mnohem větší množství nikotinu. Při výzkumech se zjistilo, že ve výparech e-cigaret se nachází značné kvantum rakovinotvorných molekul. Množství některých těchto jedovatých látek je u elektronických cigaret dokonce vyšší než u klasického tabáku. Důvodem může být příliš rychlý ohřev e-liquidu, vysoká teplota snadněji uvolňuje a vytváří škodlivé látky.

Jestliže se rozhodnete k odvykání kouření, zjistíte, že vás čeká poměrně složité životní období. A nepotrvá rozhodně krátce. Odvykání je děj, kdy si dosavadní kuřák musí zvyknout na život bez cigaret a hlavně bez velmi silně návykové látky – nikotinu. Překonat abstinenční příznaky vám mohou pomoci některé podpůrné, alternativní nikotinové prostředky nebo i specializované léky. Vhodné je držet se výše uvedených rad. Zjistíte, že když je vůle pro změnu, vše jde snadněji. Koneckonců – zdraví máme jenom jedno.

Zdroj: foto – Shutterstock

10.11.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky