Kontraindikace
SituaceZdraví

Léky které škodí. Znáte je?

Léky, jak už nás jejich vlastní název informuje, by měly léčit. A v mnoha případech to také tak je. Jenže důležitým předpokladem správného použití daného léku je informovanost o něm. Proto je tak důležité si pozorně přečíst tzv. příbalový leták, který poskytuje vyčerpávající informace pro koho je lék určen, co obsahuje, jak se má užívat, jak skladovat. A v jakých případech, případně onemocněních by se neměl brát. V letáku je popsána kontraindikace, tedy stav nebo faktor, který je důvodem k vyloučení určitého lékařského výkonu nebo medikace. Poznat svůj lék znamená předejít případným problémům.

Kontraindikace léku

  • absolutní – tzn. nelze překročit
  • relativní – lze použít přes záporné působení léku, např. při záchraně života

Léková interakce

je ovlivnění účinku jednoho léku jiným lékem nebo jinými látkami, například z potravy. Může k nim dojít prakticky kdykoliv, když potká jedna látka druhou při putování léčiva ve Vašem organismu.

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy

  • Doplněk stravy je koncentrovaný zdroj živin nebo jiných látek, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu.
  • Lék je látka nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi.

I bezpečný lék se může stát nebezpečným

Léky jsou bezpečné, když se užívají správně a v doporučeném množství. Důležitá je interakce – bezpečná kombinace s jinými léčivy. Léky na bolest mají tzv. stropový účinek – mez, od které se již nezvyšuje jejich účinek. Častým nadužíváním léku se snižuje práh bolesti, kterou se lékem snažíme překonat. Bereme jich tedy více, než je třeba. Na které léky si dát tedy pozor?

Ibalgin

Jeden z nejoblíbenějších léků – přezívaný růžové štěstí. Užíváme ho už při prvním příznaku bolesti (zad, hlavy, zubů), často však preventivně.

Ibalgin + Ibuprofen v kombinaci s antidepresivy zvyšují možnost vnitřního krvácení.

Ibuprofen

Nejpopulárnější lék proti bolesti dokonce získal láskyplné označení ibáček. Ibuprofen častým nadužíváním zvyšuje riziko mrtvice a infarktu a snižují účinnost léků na vysoký tlak. Léky s Ibufrofenem poškozují sliznici trávicího ústrojí a proto by je neměli používat lidé s vředovými chorobami. Neměl by být podáván společně s jinými nesteroidními antirevmatiky. Naopak některé výzkumy u Ibuprofenu ukázaly, že má pozitivní vliv na Alzheimerovu nemoc. 

Aspirin

Aspirin stejně jako Ibuprofen zvyšuje riziko mrtvice a infarktu a snižuje účinnost léků na vysoký tlak. Neužívat ho při žaludečních vředech, zvýšené krvácivosti, selhávání jater, ledvin nebo srdce. Nesmí se používat v poslední třetině těhotenství.

Acylpyrin

Nevhodnou kombinací s některými léky na bolest a teplotu, jako je kyselina acetylosalicylová (Acylpyrin) a ibuprofen (Ibalgin), dochází ke zvýšenému riziku krvácení. Stejná kontraindikace jako u Aspirinu nebo Paralenu.

Warfarin

Lék na ředění krve. Nekombinovat s léky na bázi kyseliny acetylosalicylové (Aspirin, Acylpyrin, Paralen atd. Dochází k nadměrnému zatěžování jater. Kontraindikace:

  • krvácivé stavy, hemofilie a porucha funkce krevních destiček
  • jaterní onemocnění nebo jaterní cirhóza
  • neléčená nebo nekontrolovaná hypertenze
  • nitrolební krvácení
  • operace centrálního nervového systému nebo operace oka

Paralen

Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích léků, jako jsou např. tabletový Paralen, Panadol, rozpustný Coldrex, Febrisan a mnohé další. Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty. Maximální doporučená denní dávka paracetamolu je asi 8 tablet (4 gramy). Vyšší dávky už jsou toxické a mohou vážně poškodit játra. Daleko “snazší” je si poškodit játra kombinací těchto prášků s alkoholem. Tehdy již k trvalému poškození stačí malá dávka, cca 10 gramů.

Na co si dát pozor?

  • Při bolesti břicha neberte utlumující analgetika – břišní bolest totiž může signalizovat vážný stav.
  • Zdravotní problém (slepé střevo, vnitřní krvácení, břišní příhoda) jehož akutní neřešení se může projevit fatálně.
  • Aspirin, užívaný staršími lidmi jako prevence, nepomáhá na ředění krve, ale naopak způsobuje praskání cév a může tak vést k mrtvici.
  • Nejčastěji předepisované léky na vysoký cholesterol dokáže zablokovat už jeden litr čaje z třezalky, která je dnes velmi oblíbená.
  • Grapefruitový džus a v něm obsažené kumariny a flavonoidy, dokážou několikanásobně zvýšit například koncentrace u léků na vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce a způsobit tak závažné komplikace.
  • Nejčastějším nežádoucím účinkem léků, zejména antibiotik bývají kožní alergické reakce, které se projevují svěděním, vyrážkou a kopřivkou. V tomto případě je většinou nutné lék vysadit a podat preparát proti alergii.
  • Léky proti obezitě patří k nejčastější skupině, která představuje velké nebezpečí v kombinaci s jinými léky.
  • Léky proti bolesti mají vždy nějaké vedlejší účinky.

Čtěte příbalový leták

Každé balení registrovaného léku obsahuje informace pro pacienty/uživatele, kterým se říká Příbalová informace  nebo Příbalový informační leták (v databázi léků označený zkratkou PIL). Ten obsahuje řadu důležitých informací: výrobce, chemické složení léku, účel použití daného produktu, upozornění a opatření, kontraindikace, způsob užití nebo možné nežádoucí účinky.

I když jsou tyto informace pro správné užívání léků prioritní, celé dvě třetiny pacientů v České republice příbalové letáky nečte.

Vše o lécích

Hledáte aktuální, úplné a ověřené informace o lécích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v České republice. A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.

www.sukl.cz

Za volně prodejné pilulky zaplatíme ročně 250 milionů korun, a až 7 miliard za vitamínové přípravky a doplňky, které jsou volně prodejné bez lékařského předpisu. Avšak i u takových léků je třeba číst příbalovou informaci přiloženou u léčiva, dodržet předepsané dávkování i kombinace s dalšími léčivy. Spousta z nás si totiž myslí, že když si koupí lék, na který nepotřebuje recept, je tento lék zcela bezpečný. Abychom předcházeli nežádoucím účinkům léků, je vždy třeba jak u lékaře, tak v lékárně při zakoupení potravinových doplňků oznámit, jaké léky užíváme a jaké zdravotní potíže máme. A pro jistotu ještě uposlechnout výzvu, kterou najdete téměř na každé krabičce z lékárny: Čtěte příbalový leták! Vyhnete se tak situacím ohrožujícím Vaše zdraví.

3.3.2016 | Martin Motloch

2 komentáře: “Léky které škodí. Znáte je?”

  1. Helena Pešková napsal:

    Užívám: Piramil 1,25 mg (1tbl/den), Purinol 300mg (1tbl/den), Salazopyrin (2tbl/den). Nyní mám předepsaný nový lék Godasal 100 (1tbl/den). Prosím o sdělení, zda se tyto léky vzájemně neovlivňují. Děkuji

    • Martin Motloch napsal:

      Dobrý den,
      Informace o lécích najdete na stránkách http://www.sukl.cz/, kde najdete kompletní databázi povolených léků, jejích indikace i kontraindikace.
      Hezký den přeje Martin Motloch

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky