nadýmání a bolest břicha
Zdraví

Nadýmání a bolest břicha. I to jsou trávicí potíže

Trávicí potíže, kterými jsou nadýmání i bolesti břicha, jsou zpravidla způsobeny nevhodnou stravou. Nedoporučuje se jíst hrachové pyré, luštěniny, nebo si dopřát dvojitou dávku dušené kapusty, když vás večer čeká koncert vážné hudby. S nadýmáním je časo spojena i plynatost. Odchod malého množství střevního plynu je normální. Dochází-li však k němu příliš často, nebo následkem chemické reakce potravin ve vašich střevech, působí obtížně jak pro nás samotné, tak i pro okolí. A nemusí to být právě slavnostní zahájení koncertu České filharmonie.

Trávicí potíže

Při trávicím procesu se jídlo a tekutiny rozkládají na menší složky, které poskytují energii pro každodenní činnost našeho organismu. Trávení zahrnuje smíšení stravy se žaludeční šťávou, přechod trávicím traktem a rozklad molekul na menší částice. Nadýmání, bolesti břicha, nechutenství, ale i pálení žáhy patří mezi časté trávicí potíže.

Napadení parazity je velmi nebezpečné pro naše trávení a zdraví obecně. Doporučujeme, abyste se seznámili se seznamem léků, které pomáhají se jich zbavit, na našem webu v sekci Paraziti:

Vermixin
Clean Forte
Wortex
Parazitol
PARAXAN

Každý z nás zažil zažívací potíže. Jak jim předcházet a co dělat, aby nás netrápily? Jaké jsou vlastně hlavní příznaky a příčiny těchto trávicích potíží?

Nadýmání

Nadýmání se projevuje nafouklým břichem, bolestí až křečemi v břišní oblasti, hromaděním plynů ve střevech a jejich uvolňováním. Nejčastěji vzniká z potravy a je převážně individuální reakcí na různé složky. Mezi často nadýmavé potraviny se řadí hlavně luštěniny, banány nebo zelenina. Pokud nadýmání trvá dlouhodobě nebo se často opakuje, mluvíme o plynatosti. Dlouhodobé příznaky nepodceňujze a navštivte svého lékaře.

Léčba: Pro léčbu nadýmaní a plynatosti se používají prostředky, které působí na tři základní druhy obtíží.

  • Upravují složení střevního obsahu, snižují povrchové napětí tekutiny a absorbují nadbytečně vznikající plyny (aktivní uhlí nebo probiotika). I rozpustná vláknina může upravovat hybnost střeva a snižovat pocit nadmutí a plynatosti.
  • Látky snižující zvýšené napětí stěny střeva. Tato léčiva označujeme jako spasmolytika. Ty také příznivě ovlivňují bolesti spojené s nadýmáním.
  • Látky zklidňující rozbouřený vegetativní nervový systém. Tyto prostředky však musí být ordinovány lékařem a to až po podrobnějším vyšetření a pečlivém zvážení stavu pacienta.

Pálení žáhy

Onemocnění způsobené překyselením žaludku – vzniká vracením kyselých žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Příznakem je pálivá bolest vzadu na prsou a kyselé říhání. Opakované potíže vedou k poškození sliznice jícnu, která proti působení trávicích šťáv není odolná tak jako sliznice žaludeční, kde se tyto šťávy přirozeně vyskytují. Pálení žáhy (pyróza) je poměrně častý jev, který vzniká v důsledku refluxu. Jedná se o prvotní příznak nemoci, která postihuje všechny věkové kategorie, ženy však o něco více než muže. V těhotenství jí trpí až polovina žen.

Léčba: Doporučuje se omezit těžká a mastná jídla a přejídání jako takové. Základem farmakoterapie je potlačení žaludeční sekrece, resp. neutralizace obsahu žaludku. Neřešením zdravotních problémů, může dojít ke vzniku vředů, ale i zhoubného nádoru jícnu. To neznamená, že každé pálení žáhy se rovná rakovině jícnu. Je ale třeba zdůraznit, že pokud se tato obtíž opakuje, může mít i vážnější následky a proto je nutné věnovat jí pozornost a nebát se zeptat svého lékaře.

Zvracení

Zvracení je vypuzení obsahu žaludku, které je způsobeno křečovitými stahy svalstva břicha a bránice. Je to obranný mechanismus, kdy se tělo zbavuje toxických látek a navozuje pocit úlevy. Mezi příčiny vzniku nevolnosti následované zvracením patří velké množství nemocí (onemocnění pankreatu, ledvin, náhlá příhoda břišní aj.) včetně nemocí trávicího traktu.

  • Akutní infekce trávicího traktu, otrava zkaženými potravinami, těhotenství, reakce na požití některých léků.
  • Chronická nevolnost a zvracení – nemoci trávicího traktu (porucha motility, funkční nebo mechanická porucha), nádorová onemocnění trávicího traktu.

Léčba: Při nevolnosti a pocitu na zvracení není žádný zaručený lék, který by tomuto stavu zabránil. Pokud je stav zapříčiněn špatnou (zkaženou) stravou, tak je lepší se reflexu zvracení nebránit, jelikož škodlivé látky je nutné z těla odstranit. Při přetrvávajícím pocitu nevolnosti je důležité zjistit vyvolávající příčinu. K tomu je vhodná návštěva lékaře, který případně doporučí další postup.

Krvácení do zažívacího traktu

Nejčastější příčinou krvácení do zažívacího traktu bývá onemocnění příslušných orgánů (jícnu, žaludku nebo dvanáctníku). Téměř v polovině případů je způsobeno prasknutí vředu. Jedná se tedy o břišní příhodu s velmi dramatickým průběhem. Akutní krvácení je tedy život ohrožujícím stavem. Chronické i slabé krvácení je pochopitelně důvodem k lékařskému vyšetření trávicího traktu. Příčiny vzniku krvácení mohou být různé, krvácení v horní nebo dolní části traktu, perforace (proděravění), přes infekci a krvácivé choroby, hemeroidy, polypy, tumory až po příčinu neznámou. Častěji krvácením bývají postiženi muži staršího věku.

Léčba: Léčebný postup bude dán příčinou krvácení.

  • Zastavení krvácení farmakologickou léčbou (léky)
  • Endoskopická zástava krvácení (sondy, výplachy)
  • Radiologická zástava krvácení (původně vyhrazena pro pacienty s vysokým rizikem u operativního zákroku)
  • Chirurgická terapie (k operaci se přistupuje po opakovaně neúspěšné endoskopické léčbě)

Nechutenství

Nechutenství (anorexie) je obecným příznakem, který se projevuje ztrátou chuti k jídlu a který doprovází celou řadu nemocí. Dlouhodobé nechutenství může vést k podvýživě, ale může signalizovat i funkční poruchu žaludku. Za nejčastější příčiny nechutenství a trávicích potíží můžeme označit:

  • přejídání či špatnou stravu,
  • poruchy nebo chyby v životosprávě,
  • psychosociální vlivy, jako je stres, obavy, úzkost a napětí – partnerské, pracovní, rodinné neshody,
  • obecně zánětlivá onemocnění, rakovina, nádorový růst, jsou také provázeny nechutenstvím,
  • organické choroby jícnu, žaludku a duodena (vředy, karcinomy), onemocnění žlučníku, žlučových cest a slinivky břišní,
  • užívání některých léků,
  • celkové onemocnění mimo oblast zažívacího ústrojí – např. nastupující viróza, zápal plic, srdeční, nádorové onemocnění, atd.,

Léčba: Léčba se primárně soustřeďuje na nemoc, kterou nechutenství provází. Není-li však zjištěno žádné takové onemocnění a chuť k jídlu stále chybí, doporučuje se dávky jídel zmenšit a na jídlo vyhradit dostatečný čas, aby se předcházelo jedení ve spěchu. Na trhu je dostatek přípravků na povzbuzení chuti k jídlu, které jsou součástí léčby nechutenství. U dospělých pacientů jsou to například různé bylinné likéry nebo zdravotní vína.

Bolesti břicha

Bolesti břicha jsou častými příznaky nejrůznějších chorob. K diagnóze je zapotřebí přesná lokalizace bolesti, způsob bolesti a ostatní symptomy. V břiše je velké množství orgánů, které se sledují vyšetřovacími postupy, které se navzájem kombinují. Lékař při osobním kontaktu zvolí ty správné, proto je důležité se s bolestí břicha vždy obrátit na lékaře. Bolesti břicha jsou co do intenzity a způsobu různé. Daly by se rozdělit do několika kategorií.

  • Tupé bolesti břicha. Člověk je vnímá spíš jako tlak, mají tendence být soustavné a víc než bolestivé, jsou nepříjemné.
  • Ostré bolesti břicha. Různé píchání, kousavé a intenzivní bolesti. Většinou se lokalizují na určité místo břicha. Mohou nastat náhle, nebo při zanedbání mírnějších potíží vzrůstají.
  • Křečovité bolesti břicha. Svíravé bolesti buď lokalizované, nebo na větší ploše břicha. Mohou být záchvatovité s chvílemi úlevy.
  • Nadýmání, plynatost. Jde o nepříjemné pocity plnosti břicha, zvenčí se projevující nafouknutím. Někdy se mohou dostavit i křeče, když plyny neodchází přirozenou cestou ven.

Léčba: Při bolesti břicha je nutné vždy navštívit lékaře, hlavně když jde o akutní a silnou bolest zvláště v levém nadbřišku či pravém podbřišku komplikovanou zvracením. Zanedbáním může dojít i k ohrožení vašeho života. Teprve lékařské vyšetření zjistí příčinu dané bolesti.

Zdravotní problémy trávicího traktu se projevují zažívacími obtížemi (nadýmáním, nechutenstvím, častým odchodem plynů, pálením žáhy, zvracením), ale může též docházet ke krvácení, především u zánětů a nádorových onemocnění. Toto krvácení nemusí být zřetelné, ale pokud trvá dlouhodobě, může být příčinou vzniku chudokrevnosti. Bohužel, Česká republika se řadí četností karcinomu (rakoviny) tlustého střeva, k nejohroženějším zemím ve světě. Zeptejte se svého lékaře na test proti krvácení do stolice. Můžete tím předejít mnohem závažnějším problémům, než je momentální plynatost a nadýmání.

11.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás


FM solutions, a.s.


+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky