světelná terapie
Zdraví

Nepodceňujte podzimní deprese, posviťte si na sebe

Zhruba čtvrtinu populace postihne za život alespoň jeden útok deprese či naopak mánie. Deprese jsou však mnohem častější a žena trápí více než muže, pomoci může světelná terapie.

Často slyšíme, že má někdo „depku“. Znamená to, že má depresi? Velmi pravděpodobně ne. Depka je špatná nálada, která po krátké době sama odezní, ale deprese je dlouhodobý stav, který bez léčení může ohrožovat i život. Společnými znaky však jsou zhoršená nálada, pocity beznaděje, ztráta zájmu o koníčky, ale například i o sex. Člověk se špatně soustředí, nepravidelně spí a necítí se po probuzení osvěžený a odpočinutý. Typickým jevem je pocit totální ztráty energie.

Víte co jsou sezónní deprese?

Anglická zkratka SAD označuje takzvané sezónní emoční poruchy. Můžeme se také setkat s anglickým termínem winter blues. Objevují se na podzim, někdy i brzy na jaře. Vznikají v důsledku nedostatku světla.

Rady jak na podzimní depresi

  • Rozhodněte se, že si letošní podzim užijete. Celý večer se bez výčitek flákejte doma u filmů. Užijte si teplou vanu. Knížku v posteli.
  • Posviťte si na sebe. Nedostatek světla je jedním z důvodů, proč se cítíme mizerně. Tady vám může pomoci světelná terapie pomocí speciálních brýlý Luminette.

Nečinnost a samota prohlubuje depresivní stavy, takže po dni relaxace jděte zase ven a zaplavte se endorfiny.

Takový vitamín C vám není platný jen jako ochránce před nachlazením. Věděli jste, že se podílí na výrobě serotoninu, kterému se přezdívá hormon štěstí? Jeho hladina v těle klesá úměrně s ubývajícími zásobami vitamínu C.

Depresi se můžeme aktivně bránit

Lidé náchylní k depresím by se neměli vystavovat stresu, kterému se lze vyhnout. Měli by se naučit vyvažovat pracovní zátěž odpočinkem – nejlépe aktivním. Vhodná je tělesná aktivita, které je nemocný ve svém věku i při zdravotních omezeních schopen. Rekreační sport přináší nejen duševní pohodu, ale může být účinnou prevencí poruchy nálady. K ochraně před depresí v každém případě přispívají i harmonické mezilidské vztahy.

Depresivní porucha často vede k sebevražedným myšlenkám. Jde o závažné onemocnění s vysokým rizikem ohrožení života, spojené s velkým duševním utrpením nemocného. Při správné diagnostice a včasné léčbě může být pomoc nemocnému velmi efektivní.

Deprese může zhoršovat spolupráci nemocného při léčbě tělesného onemocnění. Komplexní péče o depresivního nemocného spočívá ve spojení farmakoterapie, podpůrné nebo systematické psychoterapie a psychoedukace. Při správném přístupu je deprese dobře léčitelná a je proto je třeba včas vyhledat pomoc psychiatra. Vhodná kombinace metod léčení (například za využití světelné terapie) může vést i ke snížení potřeby léčby léky.

Zdroj: foto-Luminette

26.8.2017 | Michael Viereckl

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky