obezita
PříběhyZdraví

Obezita: recept na kratší život

Nadváha a obezita se stávají jednou z největších hrozeb současnosti. Nejenom ve světě, ale i v Česku. Navíc je stále podceňovaná. Část obézních se dokonce domnívá, že s vysokou váhou žádné problémy nemá. Alarmující je, že obezitu jako výrazný zdravotní problém si velká část lidí neuvědomuje a má tendenci tento fakt podceňovat. A jak jste na tom vy?

Co to je obezita

Orientačním ukazatelem nadváhy je váš obvod pasu. Při obvodu nad 102 cm u mužů a nad 88 cm u žen se jedná o obezitu, česky otylost, tloušťku. Je to stav, ve kterém přirozená energetická rezerva člověka, která je uložena v tukové tkáni, stoupla nad obvyklou úroveň a začíná poškozovat jeho zdraví. Míra obezity se nejčastěji udává hodnotou BMI (z anglického Body Mass Index). Osoba s BMI 30 a více je považována za obézní. BMI 25 a více znamená nadváhu.

Jaké jsou její příčiny?

Rozeznáváme tři hlavní příčiny obezity:

  • Genetická dispozice – Pokud jsou oba rodiče obézní, je pravděpodobnost výskytu obezity u jejich potomka vyšší. Tato dispozice se ale dá zvrátit dodržováním správných stravovacích návyků a dostatkem pohybu.
  • Nevyvážený příjem a výdej energie – U více než 90 % lidí s obezitou je příčinou vzniku obezity nepoměr mezi příjmem a výdejem energie resp. omezení pohybu. Pro zjištění příčin obezity je proto dobré začít analýzou vlastního energetického příjmu a výdeje.
  • Nevhodné jídelní návyky – Ty mohou naši váhu negativně ovlivnit, i když si budeme vybírat správné potraviny.
  • Další faktory – hormonální vlivy (štítná žláze), některé léky či řešení stresových situací zajídáním.

Zdravotní rizika a komplikace

Obezita pochopitelně neúměrně zatěžuje funkce většiny tělesných orgánů, proto je i významnou příčinou nemocnosti, invalidity a předčasné smrti. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) je zvýšené BMI hlavním rizikovým faktorem chronických kardiovaskulárních nemocí (onemocnění srdce a mrtvice), cukrovka 2. typu, poruchy pohybového aparátu (zejména osteoartritidy) a některé druhy rakoviny. Dále je to vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, která nejčastěji provází nadváhu a obezitu. Také nekvalitní spánek je častým problémem lidí s vysokou hmotností, který se navenek projevuje chrápáním a přerušovaným dýcháním ve spánku. Tím dochází k nedostatečnému okysličování krve a nedostatečné relaxaci svalů a člověk se proto po ránu cítí velmi unaven (syndrom spánkové apnoe).

Jak hubnout

Pro úspěšné snížení vlastní nadváhy, tukových polštářů vašeho těla je potřeba dodržet tři základní pravidla: vhodnou stravu, pohyb a dostatek vůle. I když do jídelníčku zařadíte zeleninu místo bůčku a odpoledne zaměníte šlofíka na kanapi za procházku, je vůle to vydržet a nevzdat to asi nejsložitější. A jedna rada navíc: nepospíchejte. Drastickou dietu si vaše tělo bude pamatovat. A čeká vás jojo efekt!

Správná strava

Záleží na tom, jaký jste metabolický typ. V první fázi se vyhněte všem potravinám, které jsou tučné, příliš slané, či obsahují nežádoucí látky.  Další zásadou správného hubnutí je pestrý jídelníček. Měl by být nejenom bohatý na správné potraviny, ale je třeba jejich konzumaci rozložit do celého dne. Zdravé hubnutí tak bývá spojeno třeba s pěti i šesti menšími porcemi jídla denně. Tělo tak po celou dobu má vše potřebné a tak nemusí žádné získané živiny ukládat.

Pohyb – bez něj to prostě nejde!

Opravdu. A vhodná je jakákoliv aktivita. Ale musíte se při ní pohybovat. Pobyt na čerstvém vzduchu je sice taky zdravý, ale povstáváním a pozorováním okolí moc kalorií nespálíte. A co zkusit jízdu na kole? Co vzít odpoledne děti nebo vnoučata a jít si zaplavat? Jestli jste ve věku, kdy se necítíte nejjistěji, co zkusit hole pro Nordic Walking?

Vůle – tu budete potřebovat asi nejvíc!

Ta jedna laskonka či věneček ke kávě mi přece neublíží! Různé sladkosti, oplatky, smažené pochutiny, jsou sice lákavé, ale jestli chceme v hubnutí vytrvat, měli bychom na ně zapomenout. Pokud už máte nepřekonatelnou chuť na sladké, raději zvolte malý kousek kvalitní, hořké čokolády. Ta vám zvýší hladinu serotoninu v mozku, takže se po její konzumaci budete cítit lépe.

A jeden příběh nakonec

Iveta, 45 let: „Jestli si myslíte, že si umíte představit mít 130 kilo, tak to se mejlíte. To je už těžká obezita. A přitom to začíná tak nenápadně. Jenže pak přestanou doma fungovat nějaký věci, všimnete si takových těch divnejch pohledů a nakonec vám dojde, že máte děsivej problém. Jo, bylo by fajn na to nebýt sama, někoho sehnat, ale to se vždy nepodaří. Já jsem nejdřív vyhledala odbornou pomoc, tam zjistíte, jestli jste zdravá (štítná žláza i to ostatní), ale musíte být rozhodnutá, to je důležitý. A co je to hlavní – je to v hlavě! Musíte pochopit, že příjem energie musí být menší než výdej energie. A přes to vlak nejede! To prostě platí, triky jsou nanic, funguje jen disciplína. To ostatní v časopisech jsou jen kecy. Buď chci, a nebo ne. Nic napůl. A žádný uďobávání! To je špatný! Musíte upravit jídelníček na 5 – 6 malých porcí denně. K svačině samozřejmě jen ovoce. Pozor na sladké banány! A odpoledne třeba malý jogurt. Zapomeňte na odtučněné varianty všeho, je v tom hrozně škrobu, nemá to žádné živiny. I když vás výrobci budou přemlouvat, je to jako si dát kus bůčku. Vyjde to nastejno! Nebo kus nějaké zeleniny. K večeři si dejte třeba plátek masa – libového, se zeleninou – salát, dušená, kysaná. V žádném případě ne přílohu. Uvidíte, váha vám půjde dolů.

Jen jsem po 8 letech trápení zhubla 50 kilo. Střídavé úspěchy, střídavé nabíráním zpět. Dokonce jsem si nechala udělat bandáž žaludku. Mám ten nejstarší typ. Ale pozor, tohle strašně omezuje a někomu (i mně) to dost vadí. Před tím podvázáním žaludku jsem zhubla při drastickej dietě 30 kilo za 3 měsíce, padala jsem na hubu, měla příšernej hlad a jakmile jsem začala přidávat jídlo, bylo vše do půl roku zpátky.

Teď si držím pro ostatní možná vysokou váhu: kolem 75 kg, ale držím to čtvrtým rokem. Musím se pořád hlídat a pořád zase počítat příjem – výdej. A další omyl – bez pohybu to opravdu nepůjde. Pokud máte sedavé zaměstnání, musíte obden cvičit. Začněte třeba rychlou chůzí. Až se dostanete trošku do formy, hledejte tělocvičnu, pokud se nestydíte a já teda jo, tak posilovnu. Já bych to mezi chlapama nesvedla. I když pracuji manuálně, chodím 2x týdně cvičit.

Mě se tou změnou životosprávy upravila spousta chorob – časté infekce, částečná inkontinence – měla jsem jít dokonce na operaci, záněty močového měchýře a gynekologické výtoky, neskutečná únava. A taky psychicky jsem na tom o moc líp.

Hlavně bych nechtěla jednou zůstat na krku dceři jako neforemná a nemocemi prolezlá baba, co se jen cpe a funí, je otravná a nespokojená a je tak akorát kandidát na nějakou chorobu spojenou s imobilitou a celodenní péčí. Jak říkám, je to pouze na vás…“

 

Podle britského lékařského časopisu The Lancet, který hodnotil průměrnou hmotnost lidí v Evropě, jsou na prvním místě v obezitě čeští muži a turecké ženy – s BMI shodně 28. Trend tloustnutí je ve většině zemí světa stoupající. OSN dokonce hovoří o epidemii obezity pro 21. století. Celosvětově „nejtěžšími“ jsou obyvatelé tichomořských ostrovů, především Americké Samoy. Asi nepřekvapí, že mezi vyspělými zeměmi vedou Spojené státy. Naopak, nejlépe jsou na tom Japonci. Přitom obezita, ale už i nadváha zvyšují riziko srdečních chorob, cukrovky, některých druhů rakoviny i artrózy. Je tragickou ironií, že zatímco část světové populace strádá hlady, řada vyspělých zemí prožívá krizi obezity.

 Zdroj: foto – Pixabay

19.6.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme