únava
Zdraví

Poruchy funkce štítné žlázy

Potíže jako častá únava, nesoustředěnost, nespavost nebo neklid mohou souviset se štítnou žlázou. Ta má pro organismus zásadní význam. Vyrábí hormony, které ovlivňují rychlost látkové přeměny, spotřebu kyslíku a vývoj organismu. Štítná žláza pro svou správnou funkci potřebuje jód. Poruchy štítné žlázy trápí převážně ženy a trpí jimi asi 5 % populace.

Jak štítná žláza funguje?

Štítná žláza určuje, jak rychle bude naše tělo spalovat energii. Zasahuje do všech procesů v lidském těle. Produkuje hormony, které mají vliv na metabolismus, ale i centrální nervový systém a cévní systém. Rovněž se podílí na tvorbě tepla.

Jaké jsou poruchy štítné žlázy?

Základní poruchy jsou snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšená funkce (hypertyreóza). Tyto poruchy lze odhalit krevními testy, které v rámci preventivní prohlídky provádí praktický lékař. Další poruchou je zvětšení štítné žlázy a autoimunitní zánět štítné žlázy.

Jaké jsou varovné příznaky?

Nejčastějšími příznaky jsou výkyvy na váze, zvýšení krevního tlaku, pocit bušení srdce, změny nálad, padání vlasů, lámání nehtů, pocit chladu nebo nadměrné pocení, bolest svalů a kloubů, nepravidelná menstruace nebo ztráta libida.

Hypertyreóza

Hypertyreóza neboli zvýšená činnost štítné žlázy se projevuje nadbytečnou produkcí hormonů, které organismus nespotřebuje. Charakteristické je zvětšení štítné žlázy. Organismus pracuje zrychleně, to znamená, že pacient i přes zvýšenou chuť k jídlu ubývá na váze nebo trpí průjmem, protože střeva pracují zrychleně. Typickými příznaky je bušení srdce, vysoký krevní tlak, svalová slabost, jemný třes rukou nebo poruchy menstruačního cyklu. Pacienti se zvýšenou funkcí štítné žlázy by se měli vyvarovat slunění, parním lázním, pití alkoholu a černé kávy.

Hypertyreóza

Hypertyreóza neboli snížení funkce štítné žlázy je charakteristická nedostatečnou produkcí množství hormonů. Nedostatek hormonů způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což vede k celkovému zpomalení organismu. Pacient je často unavený, hodně spí a rychle se unaví. Typickými příznaky je i zimomřivost, zácpa, přibírání na váze, suchá pokožka, vypadávání vlasů.

V obou případech jsou riziková autoimunní onemocnění. V tomto případě by měl být pacient pravidelně sledován. Mezi rizikové skupiny kromě autoimunně nemocných patří osoby starší 50 let, těhotné, pacienti s cukrovkou a celiakií.

Jak probíhá vyšetření a léčba?

Po pohovoru, zda v rodině někdo trpí onemocněním štítné žlázy, lékař provede krevní testy. Následuje ultrazvukové vyšetření a prohmatání štítné žlázy. Léčba je poté celoživotní. Základem je užívání léků a pravidelné kontroly ideálně každý půl rok. Další možnosti léčby jsou chirurgický zákrok nebo terapie radioaktivním jódem v případě zvýšené funkce štítné žlázy. O konkrétní léčbě vás vždy informuje lékař.

Pokud jsou potíže včas odhaleny a léčeny, nezanechávají žádné trvalé následky a pacient o nich takřka neví. V případě některých varovných příznaků neváhejte navštívit lékaře a v rámci preventivní prohlídky si nechte udělat testy na funkci štítné žlázy.

Zdroj: foto-pixabay

5.2.2018 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky