zlozvyky
SituaceZdraví

Zdědí naše děti i naše zlozvyky?

Rodiče chtějí pro své vlastní děti to nejlepší.  Většinou tomu tak je. Někdy nás ale vůbec nenapadne, že nucením k nějaké činnosti či přehlížením vlastních zlozvyků jim připravujeme možná budoucí životní problémy. Děti totiž od nás zcela přirozeně přejímají vzorce chování. Jednají tak, jak to vidí u nás. Učí se to. Jsou vaše zlozvyky, které si možná ani neuvědomujete pro vaše děti tou nejlepší životní volbou?

Vaše zlozvyky negativně ovlivňují vaše děti

Pro děti jsou největším (a nejbližším) vzorem jejich rodiče. Je tedy přirozené, že se je vždy snaží napodobovat. Vzorce chování, přístupu k životnímu stylu, hodnotám, sociálním vazbám či aktivitám dítě ovlivňují celý život. Proto nejlepší cesta, jak naučit své děti správnému chování, je zamyslet se nad vlastním jednáním a jít dětem příkladem.

Pro děti to nejlepší

Bylo po deváté hodině ráno a já jsem procházel jedním pražským obchodním centrem. V otevřených obchodech bez zákazníků přerovnávaly prodavačky již po několikáté pečlivě složené svetry či pulovry do „komínků“. Potkávám spěchající postavy. O nerezové zábradlí se opírá muž s turistickým batohem, který evidentně neví, co s časem. U výtahu vidím cedulku: IV. patro – zábava a restaurace. Půjdu se podívat, jaké je nabídka.

U prázdných stolků rychlého občerstvení sedí mladá maminka. Věk, něco přes dvacet. Váha –  přes sto kilo. Láskyplně pozoruje svojí malou dcerku, která si s chutí cpe do pusy smažené hranolky. Podle prázdných krabiček na tácu před nimi to rozhodně není jediná porce. V té chvíli maminka zřejmě netuší, že ve své rodičovské lásce nejspíš připravuje do budoucna problém pro své dítě.

Typy rodičovských zlozvyků

Jaký je seznam častých zlozvyků, kterých se rodiče dopouštějí a tím negativně ovlivňují své potomky?

 • Stravovací návyky. Nevyvážená a málo pestrá strava. Jídla z Fast foodů. Hodně slané či hodně sladké. Buráky, chipsy jako pamlsky k televizi. Přejídání jako způsob řešení problémů.
 • Přehnaná sebekritika, zahledění do sebe. Když dětem dáváte najevo, že záleží více na tom, jak vám padnou džíny, než na charakteru, když obdivně dokážete hovořit jen o sobě, nelze se divit, že se na svět budou stejně jako vy jednou dívat deformovaným pohledem.
 • Pomlouvání a kritika ostatních. Neustále kritizovat to, jak někdo vypadá, jak se chová, co říká, může být známka vlastního nízkého sebevědomí, mindráků a nespokojenosti. Dávat dětem příklad, že pomluvami ostatních si člověk zvýší vlastní sebedůvěru, je víc než smutné.
 • Neustálé hádky a najatá atmosféra. Pokud se doma neustále hádáte, vaše děti tento styl jednání začnou považovat za běžnou věc. Nejčastější příčinou hádek je stres, nespokojenost, nevyřešené problémy. Hádka s partnerem vám může krátkodobě pomoci cítit se lépe, protože si vybijete zlost na někom jiném, ale později vám stejně dojde, že to není nejšťastnější způsob řešení vlastních problémů. Navíc to, že jsou vaše děti svědkem neustálých hádek kvůli hloupostem, naopak vyvolá stres u nich. Dusnou atmosféru začnou vnímat jako něco, co je součástí běžného života.
 • Alkohol jako zvednutí nálady. Když přijdete po špatném dni v práci domů se slovy „potřebuji skleničku“, ukážete tím svým dětem, že alkohol je ten nejlepší způsob, jak si zvednout náladu, zapomenout na stres a cítit se lépe. Zkuste najít příkladnější formu jak se odreagovat. A můžete do toho zapojit celou rodinu.
 • Povrchnost a materialismus. Jestliže vaše hodnoty budou jen na úrovni zájmu o módnost vlastního oblečení, popřípadě vše budete přepočítávat na peníze, povrchnost vašeho životního pohledu zcela logicky převezmou i vaše děti. Nikdo neříká, že s nimi nemáte občas zajít na nákupy, ale rozhodně není dobré trávit volný čas jen tímto způsobem. Najděte spolu aktivní využití volného času, který bude bavit všechny, zajděte si na procházku, připravte společně večeři i zajímavý program pro zbytek rodiny, nebo si jen tak sedněte a povídejte si.
 • Pozor na soutěživost. Motivovat své potomky je vhodné, ale nepřehánějte to! Neustálé upozorňování na to, že ostatní děti jsou šikovnější, jde jim to lépe ve škole, ve sportu, mají více kamarádů, není zrovna vhodný způsob, jak své děti motivovat k lepším výkonům. Místo toho zkuste své potomky pochválit a tím je povzbudit. Tím jím pomůžete, aby se nestaly outsidery, bojovaly samy se sebou a byly úspěšnější. Podporujte je v tom, co je baví a v čem vynikají.
 • Nepřehánět to s používáním mobilu či počítače. Jak chcete zakazovat dětem psát u večeře textovky do svých mobilů, když vy sami si během jídla odskočíte napsat e-mail nebo telefonujete? Vyplatí se zavést rodinné pravidlo, že během jídla nebudete používat žádné elektronické přístroje. Všichni, rodiče nevyjímaje. Děti, které tráví přehnané množství času před monitorem nebo televizní obrazovkou mohou mít problémy se spánkem, soustředěností, ale i školními výsledky. Navíc to může negativně ovlivnit jejich váhu.
 • Dodržujte zásady dobrého chování. Vždy se chovejme tak, jak chceme, aby se okolí chovalo k nám. Pokud na ostatní jen křičíme, děti budou křičet i na nás. Jestliže často lžeme, budou lhát i ony. Když se nevhodně stravujeme, budou mít k tomu sklony i děti. Pokud se nechováme pěkně k prarodičům, děti se nebudou chovat pěkně ani k nám, až zestárneme. Jestliže používáme často vulgární slova, můžeme to čekat i od našich ratolestí. Pokud dětem pravidelně čteme, začnou milovat knihy. Snažíme-li se jednat zodpovědně, učíme k zodpovědnosti. Vážíme-li si věcí, budou si jich vážit i ony.
 • Týrání a násilnosti v rodině. Zcela odstrašujícím případem v rodině je týrání. Většina rodičů, kteří bijí či jinak trýzní své děti, to zažila od svých nejbližších. Pokud násilnický otec v afektu bije celou svoji rodinu, dítě usoudí, že je to naprosto normální a bude mít tendenci se v dospělosti chovat podobně. Přejímá pouze vzorec jednání, který pokládá za normu spolužití.
 • Vnímejte dětskou duši. Vaše rodinné prostředí formuje názory a přístupy dětí. V rodinách, kde převažuje harmonické prostředí, jsou děti mnohem klidnější než tam, kde je neustálé napětí. Děti rodičů, kteří mají koníčky a pořád se o něco zajímají, jsou zvídavější a pilnější. Z dětí, které vyrůstají v láskyplném vztahu se zvířaty, nikdy nevyrostou bezcitné osobnosti.
 • Pro děti je nejdůležitější láska a pozornost. Tyto faktory nenahradí ani sebedražší dárky.
 • Domácí pasivita. Jste už unaveni z neustálých otázek vašeho potomka? Chcete si konečně odpočinout a myslet chvíli jen na své záležitosti? Není ni snazšího než zapnout televizi a posadit před ní své dítě. Ale chvíle zabavení se nesmí stát celodenním programem. Protože je reálné nebezpečí, že z pasivního zlozvyku sledování televize či praní počítačových her se stane zlozvyk celoživotní. A váš život se omezí jen na přepínání kanálů s programy.

Je dobré se zamyslet pozorně nad vlastním chováním, hlavně pokud vám dělá chování vašeho potomka starosti. Děti se učí z toho, co žijí. Kopírují vše, co říkáme a děláme. Mnohé návyky, ale i zlozvyky získají právě od nás. Buďme jim proto tím nejlepším příkladem. Poskytněme jim i zkušenosti, které jim pomůžou naučit se správným hodnotám, zodpovědnosti a sebekázni. Děti, které měly šťastné dětství a byly obklopené láskou, jsou pro další život mnohem lépe vybaveny, než ty, co vnitřně strádaly.

Zdroj: foto – Pixabay

17.1.2017 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky