8 rostlin pro lepší spánek
Inspirace

8 pokojových rostlin pro lepší spánek

Většinou máme nějaké i v ložnici. Hlavní vlastností pokojových rostlin je filtrace a okysličení vzduchu ve vašem domově, ale také snaha esteticky kultivovat váš životní prostor uklidňující barvou i kouskem skutečné přírody. Nabídneme vám 8 rostlin, které mohou zdokonalit dojem z vaší ložnice a výrazně pomoci zlepšit kvalitu spánku, což bude pro vaše zdraví i psychiku největším přínosem.

Čím pomáhají?

Kvalita vzduchu v uzavřených místnostech, ve kterých trávíme většinu času, má na naše zdraví velký vliv. Ale často bohužel nebývá dobrá. Vylepšit ji dovedou obyčejné pokojové rostliny, z nichž některé jsou opravdu skvělými pomocníky při vytváření zdravého a příjemného bydlení. Vybavení bytů a kanceláří totiž uvolňuje do ovzduší nespočet škodlivých látek. Sice v malém množství, ale neustále. Když k tomu v zimě přidáme nedostatečné větrání, je výsledkem nezdravé prostředí, které zdraví a pohodě vůbec neprospívá. Toxické látky se uvolňují z nátěrů, lepidel, izolací, koberců a nábytku. Filtrace vzduch, jeho okysličení je právě požadovanou vlastností vhodných rostlin.

Zelené zvlhčovače

Všechny rostliny vydechují čisté vodní páry. Odpařování vlhkosti navíc rostliny regulují tak, že z toho máme prospěch i my. Do suchého vzduchu odpařují více vlhkosti než do vlhkého. Kromě vody rostliny do ovzduší odpařují i silice, které vzduch osvěžují, dezinfikují a působí blahodárně na dýchací systém i psychiku. Jsou rozhodně zdravější a příjemnější než syntetické osvěžovače vzduchu.

Přírodní filtry

Rostliny nasávají vzduch průduchy na spodní straně listu. Na čtverečním milimetru jich mohou podle druhu rostliny být desítky i tisíce. U běžně pěstovaných rostlin to bývá obvykle mezi 30 a 350 průduchy. Rostliny nasávají vzduch i s organickými látkami v ně obsažnými, jež rozloží a využijí dle svých potřeb, nebo je jako nepotřebné uloží ve svých pletivech. Uvolňují pouze kyslík, v noční fázi oxid uhličitý a čistou vodní páru, která je často obohacená o vonné silice. Jejich filtrační systém je tak dokonalý.

Které to jsou?

Nabídka okrasných pokojových rostlin je nepřeberná. Ne všechny se ale hodí do ložnice, místnosti, kde spíme. Vybrali jsme pro vás osm zajímavých tipů.

Jasmín

Rostliny tohoto druhu pocházejí z Činy, Indie, Srí Lanky. Nejznámější pokojovou rostlinou z jasmínového klanu je Jasminum Officinae. Naopak nejsnadněji se jako pokojová května pěstuje Jasminum Polyanthum, který má květy s růžovým nádechem. Velmi příjemně dokáže provonět daný prostor. Pozor, příliš silná vůně jasmínových květů může způsobit u někoho bolesti hlavy.

Levandule

Levandule, i ta pokojová má ráda sluníčka – postavte ji proto někam na parapet, kde na ní bude svítit co nejdéle. Bude vám evokovat chvíle prázdnin, krajinu kolem Středomoří, vzpomínky. Je vyhlášenou léčivkou, proto má mnoho způsobů použití: léčí svojí vůní – používá se proto hlavně v aromaterapii, uklidňuje, navozuje klidný spánek. V plátěném pytlíku zahání moly, provoní prádlo. A sušené květy se dají použít na čaj v případě trávicích potíží.

Gardénie

Gardénie jasmínovitá je nejčastěji pěstovaným druhem krásných gardénií. Tyto pokojové květiny jsou velmi oblíbené pro svou dekorativnost, nádherné velké květy s opojnou vůní, a zároveň relativní nenáročnost. Mezi pěstovateli je oblíbená zejména pro svoji dekorativnost, její nádherně velké, bílé květy s opojnou vůní po jasmínu okouzlí snad úplně každého. Německá studie ukázala, že při testování na myších, měly tyto květiny stejné účinky jako valium na neurotransmitery známé jako GABA. Myši, které byly chovány v kleci s gardénii, byly sice méně aktivní, ale uvolněné a spokojené. Právě vůně gardénie jim pomáhala navozovat spokojenost a klid.

Tchýnin jazyk

Nenáročná rostlina, která se zpravidla objeví časem v každé domácnosti. Pozor, celá rostlina je jedovatá a je třeba před ní chránit malé děti. Přesto působí blahodárně, zvláště na astmatiky. Rostlina je doporučována jako skvělý způsob, jak zlepšit čistotu kyslíku ve vaší domácnosti a především v ložnici. Přitom má opravdu nízké nároky na údržbu. Použití této rostliny bylo dokonce podpořeno studií americké NASA, která ji zařadila mezi 12 rostlin, výrazně ovlivňující vzduchové klima v místnosti.

Aloe vera

Aloe je sukulentní, vytrvalá bylina, pohledná, odolná a navíc léčivá. Dužnaté listy schovávají mnoho vody i cenných látek, proto je lidé odedávna využívají pro léčení a podporu zdraví. Pro domácí pěstování se hodí Aloe pravá (Aloe barbadensis), která pochází ze severní Afriky a pro své léčivé vlastnosti je nyní pěstována v subtropickém pásu celého světa. U nás ji můžeme pěstovat jako dekorativní pokojovou, nebo přenosnou rostlinu. Její umístění do prostoru může pomáhat s detoxikací organismu, protože Aloe patří mezi rostliny, které pomáhají odstraňovat chemické látky obsažené v nátěrech, které se uvolňují do vzduchu.

Břečťan

Popínavá rostlina, kterou NASA zahrnula na první místo mezi rostliny čistící vzduch. Je to kvůli tomu, že je nejúčinnější při pohlcování formaldehydu a benzolů z nátěrů a laků nábytku a koberců. A to i při nízkých teplotách. Břečťan se také snadno množí, a přežije i prudké vystavení na slunci. Proto je jeho umístění doporučováno pro klidný spánek do prostorů ložnic.

Dracéna

Rostlina příjemná od pohledu, elegantní. Podle velikosti může být ideální pro vyplnění prázdných míst, navíc splňuje dekorativní funkci do vašeho budoáru. Dracéna dokáže ze vzduch odfiltrovat toxiny, jako jsou formaldehyd, xylen a trichlorethylen. Rostliny mohou narůst do značné výška a pro optimální růst potřebují dostatečné sluneční světlo. Dracény vytvářejí dřevitý kmínek tak, že odumírají listy ze spodní části. V přírodě rostou v tropech Afriky, Asie a na Kanárských ostrovech. Mnozí turisté si svoji první dracénu jako špalíkový suvenýr přivážejí právě z těchto míst.

Šplhavnice zlatá

Dekorativní rostlina s bílo-zelenými listy je pěstována jako nenáročná popínavé pokojová rostlina. Její výhonky mohou dosáhnout až několikametrové délky. I ona patří do našeho článku, díky seznamu NASA pro výjimečnou schopnost čistit vzduch od oxidu uhelnatého během vašeho spánku. Přes den odbourává nikotin, což ocení zajisté i kuřáci. Rostlina má kaskádovitě splývající listoví, které nevyžaduje zvláštní péči. Daří se jí i na stinných místech vašeho pokoje.

 

Pokojová rostlina je víceletá rostlina zajímavá svým tvarem a zbarvením. Je ozdobná listem či květy. Tvoří součást interiérů, které dekoruje, současně čistí vzduch od škodlivin, zvyšuje jeho vlhkost a tlumí hluk. Výběr správných rostlin pro vaši ložnici může být skvělý způsob, jak zlepšit a ozdravit váš spánek. Na rostlinách, které o vás pečují, i když spíte, byste neměli šetřit. Není ideální někde venku vydloubnout něco zeleného a přesadit to do starého květináče. Teď už víte, které rostliny jsou pro vaši ložnici vhodné.

Zdroj: foto-Pixabay

13.4.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky