meditace
Inspirace

Co je duševní hygiena?

Duševní hygiena neboli psychohygiena je obor, který se zabývá upevňováním zdraví, zvyšováním psychické odolnosti člověka proti škodlivým vlivům a dosažením duševní rovnováhy. Přínosem duševní hygieny je především prevence psychosomatických onemocnění, celková vyrovnanost a spokojenost.

Duševní hygiena má svá pravidla:

Organizace práce a pracovní prostředí

Pracovní prostředí by mělo působit příjemně, měl by být zajištěn dostatečný přísun čerstvého vzduchu a denního světla. Měli byste dbát na pořádek ve věcech, mít ujasněny priority (co musíte udělat nejdřív a co počká), dbát na přiměřené pracovní tempo. Velmi důležité je dodržovat přestávky a jít na chvilku do parku nebo ven, pokud máte tu možnost.

Životospráva

Správná životospráva zahrnuje zdravou stravu, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek a pasivní nebo aktivní odpočinek. Co se týče stravování, člověk by měl dbát na zdravou stravu, zajímat se o nutriční hodnoty a vyhnout se přejídání. Pohyb přispívá k dobré tělesné i duševní kondici. Také byste měli posilovat sociální vazby a vztahy – vyrazit na výlet s přáteli nebo zorganizovat společné posezení.

Systém hodnot

Měli byste si sestavit hodnotový žebříček a ujasnit si, co je pro vás důležité a čemu chcete věnovat energii a naopak. Velmi důležitou roli hrají také citové a sociální vztahy, které posilují naší odolnost vůči fyzickým a psychickým stresům.

Relaxace

Relaxace je důležitou součástí duševní hygieny. Pomáhá utužovat duševní zdraví pomocí několika technik. Například jóga, Jacobsonova relaxace nebo Schultzův autogenní trénink. Rovněž můžete zkusit meditaci nebo různá dechová cvičení.

Zejména v dnešním světě hraje duševní hygiena velkou roli a jako obor se stále více rozvíjí. Žijeme v uspěchané době, kde je kladen důraz na výkon, společnost se vyznačuje nedostatkem pohybu a nárůstem psychických onemocnění. Duševně zdravý a vyrovnaný člověk je mnohem více odolný jak psychicky, tak fyzicky.

Zdroj: foto-pixabay

27.7.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky