domácí úklid
Inspirace

Domácí úklid – 10 praktických rad

Při větším domácím úklidu je nejdůležitější zvolit si systém, priority a vše potřebné si připravit předem. Zásada zní: postupujte vždy odshora dolů, tedy od lustru přes poličky k podlaze a od oken ke dveřím. Priority úklidu jsou přitom zcela logické: uvažujte, kam pustíte tchyni. To jsou místa, která musí bezpodmínečně zářit. Ve vašem seznamu tak bude obývací pokoj, toaleta, koupelna, kuchyň a předsíň. Vše ostatní můžete stihnout, nebo taky nechat na jaro.

Kateřina, 39 let, Praha: „..tak nás včera poctila návštěvou tchyně a to je vždycky nervák. Ona jde jako úplnou náhodou kolem a když stojí před barákem, tak mě prozvoní. Jé Kačenko, ona mi už dvacet let totiž říká Kačenko, nemůžu se na chvilku stavit? No a pak když čeká, než jí udělám kafe, tak to tu celé prosmejčí. A to byste měli vidět ten obličej, když včera objevila tu knihovnu. No, nebudu to zdržovat, prostě našla prach na skříni. A schválně udělala čáru prstem, abych si toho všimla, baba jedna! Jak to vypadá, budu muset na víkend naplánovat generální úklid…”

Úklid

Úklid je obecný pojem, který označuje praktickou lidskou činnost, spočívající hlavně v odstraňování nečistot z povrchů předmětů, materiálů nebo celých objektů, ať už se jedná o prostory venkovní či prostory uvnitř budov. Zpravidla tato činnost zahrnuje odstranění viditelného nepořádku, resp. jedná se o takovou aktivitu, která vede k cílovému stavu označovanému jako pořádek.

Domácí úklid dělíme na:

  • pravidelný – (denní, systematicky se opakující, např.,umývání nádobí, vracení předmětů na původní místo)
  • jednorázový – (po několika dnech, 1x za týden – zalévání květin, luxování, utírání prachu, praní, vynášení odpadků, udržování domácnosti ve stavu vhodném k přežití)
  • občasný neboli generální – (úklid “z gruntu”, po určité akci – úpravy v bytu, malování, po stěhování, ale i vytopení, zahoření, odchodu partnera atd.)
  • příležitostný dle ročních období – (jarní, velikonoční, prázdninový, předvánoční)
  • extra – (příjezd významného hosta, mimořádná událost, výročí, svatba aj.)

Rada č. 1:  Neodmítejte pomocníky

Pro úspěšnou realizaci úklidu (jakéhokoliv) je potřeba odpovídající vybavení.

  • chemické prostředky (saponáty, odstraňovače, čističe, leštěnky)
  • úklidové pomůcky (nádoby, smetáky, mopy, rukavice, hadry, přístroje)

Pro vhodný výběr chemikálií je doporučeno se obrátit na odborníky. Čisticí prostředky pracují za vás. Ale jen ty správně zvolené. Někdy stačí málo, a místo aby zmizela skvrna, zmizí i lak z nábytku.

Rada č. 2:  Mějte plán

Sepisování každodenních úkonů je asi zbytečné. Nejdůležitější zásadou je vědět, co je třeba udělat. Dobrý plán vás dovede k cíli vaší cesty.

Rada č. 3:  Opakování je matka moudrosti

Proto je vhodné každý den v bytě zlehka poklidit. Vyvětrat, posbírat a uložit rozházené věci na stole a židlích, umýt nádobí. Obvykle stačí 20 minut. Občas (tzn. jen někdy) je třeba tento úklid trošku protáhnout. Setřete prach na policích, vytřete podlahu a vysajte. Ukliďte důkladně koupelnu a záchod. Nedělejte si iluze, že vaše děti či muž poznají změnu. Nepoznají!

Rada č. 4: Sdílená radost je dvojnásobná radost

A teď to nejdůležitější: Do úklidu zapojte celou rodinu. Nejste jediný člověk na světě, který má dvě ruce. Vyměnit sáčky ve vysavači nebo otřít květiny – to zvládnou i vaši blízcí.

Rada č. 5:  Hledejte pozitiva

Zní to možná nesmyslně, ale není to tak. Pusťte si k úklidu příjemnou, relaxační hudbu. Smutné písně vás rozteskní a navodí myšlenky, které by váš partner nejspíš nechtěl slyšet.

Rada č. 6:  Vše má počátek i konec

A to i v případě, že některá práce vám bude připadat nekonečná. S úklidem začněte v místnosti, kde je vaše práce brzy vidět. Jako poslední by měla přijít na řadu koupelna, popř. toaleta.

Rada č. 7:  Co se má stát, se stane

Jsou úklidy, které jsou nevyhnutelné. Přicházejí pravidelně, nelze jim uniknout. Ano, je řeč o velkém jarním, velikonočním nebo předvánočním gruntování. V našich zeměpisných šířkách má právě období „smejčení“ před svátky narození Ježíška mimořádnou tradici. A i když se budete modlit o 106, od toho úklidu vás nic nespasí. Ale na oplátku, když je vše hotovo – budiž vám zaslouženou odměnou rozzářené dětské oči a jiskra romantického sentimentu za brýlemi vašeho partnera. Ne, nebude to kvůli naleštěné podlaze a vyšívaném ubrusu od prababičky. Ani kvůli tomu slušivému kostýmu u štědrovečerní večeře, do kterého se zase po čase vejdete a připadáte si v něm najednou náramně sexy. Ale to neznamená, že si to nemůžete myslet, ne?

Rada č. 8:  Na vzdělání není nikdy pozdě

Jestliže činnost nazývaná „úklid“ je pro vás stejně nepochopitelná, jako teorie relativity, pak je možná nejvyšší čas se přihlásit do kurzu. Opravdu i taková možnost existuje. A není to universita třetího věku.

KURZ – ZÁKLADNÍ PROFESIONÁLNÍ ÚKLID DOMÁCNOSTI

Zde se naučíte zásady rychlého úklidu i rozdělení místností podle náročnosti. Budete vědět, co je obsahem běžného týdenního úklidu a co stačí udělat při periodickém měsíčním. Seznámíte se s různými druhy pomůcek (mikrovlákno, oprašovátko, MOP, smetáky, kartáče atd.). Zvládnete základní způsoby úklidu kuchyně, koupelny, obývacího i dětského pokoje, ložnice a předsíně. Získáte orientaci v čistících prostředcích a jejich správné ředění i použití. Po zvládnutí teoretické části následuje praktický nácvik.

Kurz má dvě tříhodinové části, za které zaplatíte přibližně 1500 – 2500 Kč

Rada č. 9:  Kupte si volný čas

Každá žena zná ten nepříjemný pocit bezmoci, když nestíhá domácnost. Čas strávený nikdy nekončícím uklízením by mohla přece věnovat dětem, smysluplné práci nebo sobě. To je ta správná chvíle, kdy vám může pomoci úklidová agentura nebo hospodyně, která převezme péči o domácnost.

Jak si pořídit hospodyni.

  • Podejte si inzerát, ve kterém specifikujete své podmínky. Nebo na nějaký inzerát odpovězte vy sama.
  • Vyhledejte agenturu, nabízející úklidové služby v bytech. Je dobré si ověřit reference z předchozích domácností. Nejlepším doporučením pro hospodyni i firmu je takové, které vám dá někdo z vašich dobrých známých.

Jaké služby lze objednat?

V zásadě všechny druhy úklidu, jejichž specifikaci uvádí aktuální nabídka. Záleží tedy jen na vás, pro co se rozhodnete a jak často budete úklid nebo doplňkovou službu potřebovat. Porovnejte ceny, dostupnost služeb i spokojenost minulých zákazníků. Zadáním úklidu u specializované firmy, nebo hospodyně získáte nejenom čas pro sebe, ale mnohdy navíc i příjemný pocit, že stejně kvalitního výsledku jste schopna dosáhnout vy sama. Pohled na účtenku jen zvýší vaše sebevědomí.

Rada č. 10:  Buďte moderní

Být moderní můžete být i v oblasti domácího úklidu. Vyplatí se sledovat trendy i novinky v čistících prostředcích i technikách. Co je tedy už opravdu OUT a co je naopak IN?

  • OUT je na čištění záchodové mísy používat HCL (Kyselinu chlorovodíkovou, lidově zvanou solná)
  • IN je používat ekologicky šetrné prostředky, mikrovlákno, nebo kýbl a plochý či střapcový mop vyrobený v maximální možné míře z obnovitelných nebo recyklovaných zdrojů. Moderní produkty jsou navíc do detailu promyšleny tak, aby vám úklid co možná nejvíce usnadnily a zpříjemnily. Jít s dobou, znamená si pořídit robotický vysavač nebo vytírač, který uklízí, i když nejste doma. A navíc ho můžete dát partnerovi jako dárek!

I když se může zdát, že úklid je nepříjemná, vysilující a nikdy nekončící práce, nemusí to tak být. Základem úspěchu je zvládnutí výše uvedených 10 praktických rad. A možná ještě lepší rada je, když odkaz na tento článek pošlete e-mailem svému partnerovi s dodatkem: Miláčku, posílám Ti něco zajímavého k přečtení…

Zdroj: foto-Pixabay

26.3.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky