sociální sítě
Inspirace

Nejznámější sociální sítě. Víte, které to jsou?

Co to je sociální síť?  Je to virtuální propojení skupin lidí, umožňující mezi sebou sdílet různé typy informací a tak se navzájem ovlivňovat. Základem sociální sítě je sdílení informací na internetu mezi přáteli, respektive uživateli. Může to být prakticky cokoliv – od aktuálního pocitu, hudby nebo souboru až třeba po životopis. Můžete prostřednictvím ní navázat přátelství, vyměňovat si vzkazy, sdílet názory či nejrůznější data. Jsou často a široce využívány, od přípravy televizních pořadů, přes organizování politických revolucí, informování o kandidatuře až po obyčejné chatování. Celosvětově existují desítky sociálních sítí a dnes vám představíme ty nejznámější.

Facebook

Asi nejznámější a určitě největší sociální síť na světě. Umožňuje vám vytvořit si osobní profil, na kterém můžete sdílet statusy, fotografie, videa nebo zajímavé odkazy a být tak neustále v kontaktu se svými přáteli a známými. Facebook je také velmi zajímavý marketingový nástroj. Ať už jste cokoliv (neziskovka, knihovna nebo jen rodinná firma), můžete si zde založit stránku, kterou mohou uživatelé sledovat. Díky tomu jim můžete skvěle servírovat horké novinky z vaší branže!

http://www.facebook.com/

Twitter

Twitter je poskytovatel sociální sítě a mikroblogu, který umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety, což je textový příspěvek dlouhý maximálně 140 znaků. Ten se zobrazuje na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho sledujících (followers). Přispěvatelé mohou omezit doručování příspěvků pouze na okruh určitých účtů nebo povolit přístup k příspěvkům komukoliv (výchozí nastavení). Uživatelé zasílají nebo dostávají tweety přes stránku Twitteru, pomocí krátkých textových zpráv (SMS) nebo externích aplikací.

www.twiter.com

YouTube

YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Google nyní provozuje tuto stránku jako dceřinou společnost, uživatelské účty mezi těmito společnostmi jsou propojené. YouTube umožňuje svým uživatelům nahrát videa, shlédnout je, hodnotit, sdílet a komentovat. Na YouTube jsou dostupné video klipy, TV klipy, hudební videa, trailery k filmům a další jako například video-blogy, krátká originální videa nebo vzdělávací videa.

http://www.youtube.com

Linkedln  

LinkedIn je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. Má více než 400 milionů členů. V profilu uživatele se nachází jeho životopis obsahující položky kariéra, pracovní místa a vzdělání. Prostřednictvím kontaktů je uživatel zapojen i do kontaktů svých kontaktů. Může tak spravovat svou profesní identitu a získat přístup k odborným znalostem a pracovním příležitostem.

http://www.linkedin.com

Google+

Provoz sociální sítě Google+ byl zahájen v červnu roku 2011. Google se tak snaží konkurovat Facebooku a Twitteru. Oproti těmto sítím nabízí Google některé nové prvky, například Kruhy, Témata či Setkání. V prvních dvou týdnech provozu zaznamenal Google 10 milionů registrací. Měsíčně má 300 milionů aktivních uživatelů.

http://plus.google.com/

Instagram

Instagram je volně dostupná aplikace pro mobilní telefony (iOS, Android, Windows Phone 8), která svým uživatelům umožňuje sdílení fotografií. K tomu je určena řada filtrů, které lze na pořízenou fotografii aplikovat. Formát fotografie je odlišný, čtvercový. Aplikace se nesnaží konkurovat jiným sociálním službám, ba naopak umožňuje snadné sdílení fotografií na další sociální sítě jako je Facebook, Twitter nebo Flickr.

http://www.instagram.com

Pinterest  

Pinterest je webová stránka, která svým uživatelům umožňuje zdarma vytvářet tematické kolekce obrázků či fotografií, které najdou online, nebo je nahrají z vlastního počítače. Jedná se o službu, která umožňuje zálohování obrázků. Takto vytvořené kolekce (či nástěnky) mohou procházet ostatní uživatelé a jednotlivé obrázky z nich komentovat, označovat tlačítkem „Like“ nebo si je rovnou přidat do své vlastní online nástěnky. Zároveň se jedná o sociální síť, jelikož všichni uživatelé spolu mohou komunikovat a vytvářet obsah společně.

http://www.pinterest.com/

Flickr

Flickr je komunitní web pro sdílení fotografií. Byl také jedním z prvních serverů Web 2.0, který umožňoval používat štítky (tagy). Uživatelé mohou také své fotografie umístit do mapy. Již v roce 2010 Flickr sdílel více než 5 miliard obrázků. Flickr umožňuje uživateli po nahrání fotografie zvolit, pod jakou licencí bude jeho snímek šířen. Protože mnoho snímků uložených na této službě je šířeno pod licencí umožňující další použití, dalo by se říct, že do jisté míry plní Flickr funkci fotobanky.

http://www.flickr.com/

Blogger

Blogger je webová služba, která umožňuje publikování a sdílení textu, fotografií a videa s dalšími lidmi. Termín blog se stal ustáleným názvem pro internetový deníček. V roce 2003 byl Blogger koupen společností Google od Pyra Labs.

http://www.blogger.com/

Tumblr

Tumblr je sociální síť, takzvaná “Microblogging” stránka, kterou vytvořil David Karp. Od roku 2013 ji vlastní společnost Yahoo! Inc. Jak se lze dočíst na oficiální stránce, „Tumblr umožňuje snadné sdílení čehokoliv”. Tumblr chytře skloubil principy sociální sítě s klasickými blogy.

http://www.tumblr.com

StubleUpon

StumbleUpon je bezplatný online nástroj, který vám zajišťuje přísun nového a nového obsahu, který je “ušit” vašim zájmům a chutím přímo na míru. Doručované zdroje jsou totiž založeny na vašich osobních preferencích. Nastavením funkcí umožňují uživatelům objevovat a sdílet webové stránky, fotografie a videa, které jsou přizpůsobené vašim zájmům. Na výběr je více než 500 témat a čím více budete StumbleUpon používat, tím přesnější by měla být daná doporučení. Součástí je i propojení se sociálními sítěmi, takže stránky, které se vám líbí, můžete odeslat na Facebook, Twitter, nebo e-mailem.

http://www.stumbleupon.com/

Reddit

Reddit je otevřenou internetovou sociální sítí, založené na principu předkládání obsahu uživateli a jeho následného hodnocení pomocí hlasování. Název serveru je anglickou slovní hříčkou ze slovního spojení „I read it”. Uživatelé si mohou volit uspořádání příspěvků a určit jejich polohu na stránkách webu. Nejvíce kladných ohlasů se objeví na hlavní stránce nebo v horní části dané kategorie. Obsah lze uspořádat podle témat, které vás zajímají, například zprávy, hry, filmy, hudbu, knihy, fitness, jídlo, sdílení fotografií a mnoho dalších.

http://www.reddit.com/

Yummly

Vaříte rádi? Pak je mobilní aplikace či webové stránky Yummly to „pravé ořechové“!  Síť poskytuje recepty doporučení personalizované na vkusu každého jednotlivce, sémantického vyhledávání receptů, recept box digitální, nákupní seznam a hodinu dodávky potravin. Yummly aplikace je k dispozici pro iOS , Android a webových prohlížečů.

http://www.yummly.com/

A co v Česku?

Globálním sociálním sítím se ty české rovnat nemohou. Přesto jsou populární především servery Lidé.cz a Spolužáci.cz, umožňující sdílení vzkazů, fotek, kontaktů a dokumentů se současnými či bývalými spolužáky. Stejně jako Spolužáci.cz patří do stáje Seznamu i server Lidé.cz, kde se navazování kontaktů a zábava nemusí omezovat jen na spolužáky.

Názor na sociální sítě rozděluje internetové uživatele na dva tábory. Na ty, kteří sociální sítě využívají rádi, a na ty, kteří s nimi nechtějí mít nic společného. Mnoho lidí nevidí v jejich existenci žádný přínos. Ale i sociální sítě mají řadu pozitivních účinků – jako je třeba neustálá „blízkost” známým, aktuálnost a sdílení informací. Jenže toto sdílení s sebou přináší i některé negativní jevy. Mezi ty nejzávažnější patří odloučení od reálného života (včetně již diagnostikovaných závislostí například na Facebooku). Odborníci také často upozorňují na snížení prahu citlivosti ke sdílení soukromých informací, které mohou být návodem pro zloděje a zločince.

Zdroj: foto-Freeimages

27.4.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky