Pivní nebo bylinné lázně
Inspirace

Pivní, medové nebo mléčné – prostě jiné lázně

Díky geografickým podmínkám je Česko bohaté na termální prameny. Ty v minulosti byly důvodem vzniku lázeňských měst, která většinou tyto služby poskytují do dnes. Nejčastější typy českých a moravských lázní jsou termální, bahenní a minerální. Tentokrát se ale zaměříme na jiný typ lázní, které najdeme pod souhrnným označením wellness.

Jiné lázně jako wellness procedura

Wellness  je anglický výraz, který zdomácněl i u nás. Znamená celkově vyvážený tělesný i mentální stav člověka. Jsou to tedy příjemné a relaxační procedury, které vás zbaví stresu, uvolní tělo i mysl, odplaví napětí. V moderní době se hledají nové relaxační aktivity, které naplňují princip lázeňství – masážemi či koupelemi a přesto chtějí nabídnout zákazníkům něco výjimečného.

Pivní lázně

Tradičním nápojem v naší zemi je pivo. Už z historických pramenů víme, že je tato tekutina vhodná i pro koupele, které v dnešní době zažívají renesanci. Koupele se odehrávají v dřevěné kádi v lázni o teplotě 36° Celsia. Ta uvolní svaly a napomůže k celkovému prohřátí zádového svalstva. Tomuto procesu napomáhají aktivní látky, které jsou v koupeli obsaženy. Je to především pivo, sacharidy, pivovarské kvasinky a chmelové mláto. Podporují regenerační schopnosti kůže. Dále způsobují pokles tlaku a zlepšení oběhu krve v organismu. Doporučená délka pobytu je 20 minut.

Indikace: Úspěšná léčba lupénky, celulitidy, akné. Výborná antistresová terapie. Celkově zklidňují dermatologické projevy a navozují psychickou harmonii.

Kontraindikace: Nevhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem, po operacích srdce, těhotné ženy od 3 měsíců těhotenství a děti do 15 let.

Bylinné lázně

Koupel se připravuje ze sušených bylin. Výluh se do vany přidává spolu s pytlíkem bylin, proto k uvolňování účinných látek dochází i po dobu procedury. Koupel tak působí nejen obsaženým výluhem bylin, ale také aromaterapeuticky. Teplota vody se pohybuje mezi 35 až 38°C, doporučená doba je asi 15 až 20 minut. Po ukončení koupele se doporučuje strávit dalších 20 minut na pohovce, zabaleni do prostěradla a teplé deky. Toto pokračování procedury vede k dalšímu uvolnění těla a umocňuje příjemné pocity. Koupele mají dlouhodobý efekt, pokud následují denně či obden v celkovém počtu alespoň 10 procedur.

K relaxaci během koupele se doporučuje popíjet bylinné čaje. Velmi příjemným a pozitivním se stává vdechování výparů s vůněmi bylin, které ovlivňují tělo, mysl a psychiku člověka.

Indikace: Bylinné koupele příznivě ovlivňují pohybový aparát, ovlivňují bolesti kloubů a páteře, pomáhají při psychické relaxaci, uvolňují svalové napětí, zbavují bolesti.

Kontraindikace: Opatrnost ve volbě druhu koupele a její teploty se doporučuje u nemocných se srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem.

Čokoládová koupel

Čokoládová koupel tělo příjemně prohřeje a naladí smysly na další pokračování procedury. Na lůžku se nejprve pokožka jemným peelingem zbaví zrohovatělé vrstvy. Díky tomu dokáže lépe přijímat všechny prospěšné látky. Následně se nanese čokoláda s mandlovým olejem a pokožka se jemně promasíruje a prohřeje. Poté se nanese kvalitní teplá čokoládová směs, která se nechá působit jako zábal. Díky čokoládové masáži pokožka tyto látky vstřebává, masáž zanechává pokožku jemnou, vláčnou a dokonale vyhlazenou s vůní po čokoládě.

Indikace: působí proti stresu, živiny v čokoládě snižují bolesti hlavy, zlepšují soustředění, podporuje správnou činnost nervů, antioxidační látky v čokoládě zpevňují a regenerují cévy, čímž omezují vznik srdečních onemocnění, vyhlazuje a zjemňuje pokožku.

Kontraindikace: alergie na čokoládu, infekční a horečnaté onemocnění, kožní infekce, těhotenství, záněty.

Vinná lázeň

Vinné lázně jsou v oblibě díky svým mnoha blahodárným účinkům na celé tělo. Víno ale nemusí působit jen zevnitř, ale i navenek – semena hroznů, vinné kvasnice, rostlinné extrakty poskytnou posilující a revitalizační účinek, podpoří krevní oběh a rozjasní vaši pokožku. Léčebný účinek vinné terapie souvisí s přítomností polyfenolů v hroznech. Vinné lázně jsou vhodné zejména pro páry. Společné koupání v dřevěných obřích kádích s konzumací vína v tekutém i ovocném stavu údajně léčí nejen těla, ale i duše.

Indikace: nadváha, celulitida, nespavost a stres, problémy s krevním oběhem, stárnutí pokožky, přítomnost toxinů v těle, nedostatek vitamínů v pokožce, střevní problémy, bolestivé stavy při revmatismu a artritidě.

Kontraindikace: metabolická onemocnění, akutní infekční onemocnění, závislost na alkoholu, alergie na jakékoli produkty vyrobené z červených hroznů, zvýšený sklon ke krvácení, různé kožní choroby, zhoubné a benigní nádory, které mají tendenci se zvětšovat.

Mléčná lázeň

Již o Kleopatře se tradovalo, že se každý den koupala v oslím mléce. I japonské princezny považovaly koupele v mléce za elixír mládí. Koupel s mléčnými proteiny uklidňuje pokožku a promašťuje ji. Mléčnou lázeň si můžeme udělat i doma –  potřebujeme jen 1/2l mléka a teplou vodu. Až napustíme vodu do vany (nejlépe tak po pas), vlijeme i mléko. Tato koupel pomáhá uvolňovat ztuhlé svaly, ale prospívá hlavně pokožce, která je po koupeli jemnější.

V mléčné lázni získá pokožka zpět svoji vláčnost a stimuluje se tím také obnova buněk. Díky vitamínům A, E a bílkovině obsažené v mléce bude vaše pokožka opět vitální a hebká, tím pádem chráněná před škodlivými vlivy prostředí. Na mléčnou lázeň se používá jeden až dva litry ohřátého mléka, ve kterém se rozpustí jedna až dvě lžíce medu. Ten obsahuje další doplňkové vitamíny a dodá lázni také příjemnou vůni. Takováto směs se následně přidá do vody připravené ke koupeli. Doba koupele v mléčné lázni by měla činit přibližně 15 až 20 minut. Poté se tělo osprchuje čistou vodou.

Indikace: působí hydratačně a protizánětlivě, takže se vaše pokožka po koupeli cítí stejně dobře jako vaše mysl.

Olejová lázeň

Olejovou lázní se nazývá natírání a masírování těla olejem. Po staletí se v indické kultuře používala tato procedura pro udržení dobrého zdraví, ke zlepšení spánku i pro dosažení dlouhověkosti. Ájurvéda tento postup používá dodnes. Vhodná je kombinace s meditačním cvičením a vegetariánskou stravou.

Indikace: olejová lázeň obsahuje esenciální mastné kyseliny, a proto pomáhá uvolnit váš organismus po tělesné i duševní stránce. Proti únavě a vyčerpání.

Medová relaxační masáž

Medová masáž je speciální masážní technika, při níž terapeut potírá záda masírované osoby voňavým rozehřátým medem, který je následně pomalými pohyby vmasírován do kůže klienta. Díky výživným látkám obsaženým v medu a technice masážních pohybů

dochází k vyplavování toxinů – škodlivých látek, které se za dlouhou dobu nahromadily v těle klienta a trvale oslabují jeho imunitu. Detoxikační medová masáž trvá 30-60 minut, kdy med v průběhu masáže a v závislosti na množství toxinů v těle klienta mění svou barvu i konzistenci. Důsledkem této mimořádně účinné manuální techniky je nejen vyplavování škodlivin a tím i aktivace vnitřních orgánů, ale zároveň dokonalá celková relaxace organismu.

Indikace: Povzbuzuje látkovou přeměnu, podporuje prokrvení, zvyšuje tvorbu HDL (dobrý cholesterol), snižuje LDL cholesterol (zlý cholesterol).

Vhodným doplňkem při masáži je konzumace medoviny – což je kvašený alkoholický nápoj vyrobený z medu a vody.

Dopřejte si netradiční koupele nebo masáže. Spojte příjemné s užitečným. Relaxujte. Nebo vhodnou lázeňskou proceduru jako dárkový balíček věnujte své partnerce. Prožijte společný víkend v zařízení, které tyto procedury nabízí. Masáže, koupele, společné procházky v přírodě regenerují vaše tělo a zklidní mysl. Nechte se hýčkat. Vždyť žijete jenom jednou…

Zdroj: foto-Photo Express

24.4.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky