kávový lógr . vužití
Inspirace

Restart pro kávový lógr

Recyklovat je moderní. Ale také finančně výhodné. Pro mnohé předměty nebo látky lze najít ještě další využití. A to i poté, co splnily své původní poslání. Mnohdy stačí si rozpomenout na staré babské rady. Nebo se podívat na internet. Zeptat se. Když denně pijete oblíbenou kávu připravenou v kávovaru nebo french pressu, určitě vás napadne, jestli se nedá nějak využít vyluhovaná kávová sedlina, lidově nazývaná lógr. Možná budete překvapeni. Dopřejte zbytkům po kávě ještě jeden restart. K čemu ji tedy můžeme použít?

Odpuzovač škůdců

Kávové aroma může být pro mnohé z nás příjemné, ale pro některý hmyz jako jsou mravenci, šneci nebo slimáci jde o aroma nepříjemné. Vysledujte místo jejich cestiček a nasypte tam trochu suché kávové sedliny. Zabráníte jim v přístupu do vašich domů.

Odpuzovač koček

Poházejte kávovou sedlinu kolem vaší zahrady jako prevenci před hrabáním koček. Toto pomůže nejen vaší zahradě, ale i samotným kočkám ze sousedství, pokud pěstujete nějaké pro kočky nebezpečné rostliny.

Lapač pachů v lednici

Nasypte starou kávovou sedlinu do širší sklenice a umístěte ji do lednice. Káva přirozeně provoní celý prostor. Navíc pohlcuje nepříjemné pachy.

Odstraní pach z rukou

Kávová sedlina je výborným odstraňovačem pachu z rukou po krájení aromatických potravin jako jsou česnek, cibule nebo ryby. Po přípravě večerního jídla jednoduše chvíli masírujte kávovou sedlinou ruce a teprve pak si je umyjte teplou vodou a mýdlem. Vaše ruce budou nejen krásně hladké ale i bez zápachu.

Domácí peeling

Proč se snažit zbavit staré kůže? Odumřelé buňky postupně odpadávají a ucpávají póry. Ideální je použití ve sprše – jemně masírujte obličej i zbytek těla za pomoci hrstí kávové sedliny. Sice se budete muset chvilku věnovat úklidu vany či sprchového koutu, ale úžasně hladká pleť i pokožka budou stát za to.

Kávovo-kakaová pleťová maska

Tato kombinace snižuje otoky v obličeji a okolí očí při současném zesvětlení kůže. Tento jednoduchý domácí recept využívá starou kávovou sedlinu společně s dalšími běžnými surovinami z vaší kuchyně.

Přírodní mořidlo

Máte nějaký tmavý nábytek s malými škrábanci? Zkuste namočit vatový tampón do kávové sedliny a lehce vtlačit do škrábanců. Měli byste takto zjemnit hrubost škrábance. Tento postup zkuste na menší ploše a několikrát opakujte. Káva, i když má určitá omezení, pokud jde o zbarvení – je neuvěřitelně efektivní, bezpečná, ekologická alternativa.

Lesk pro vaše vlasy

Recept jihoamerických indiánů. Kávová sedlina dodá lesk vašim vlasům a přírodním způsobem povzbudí jejich vitalitu. Nasypte sedlinu do čistých mokrých vlasů a několik minut masírujte. Poté důkladně opláchněte.

Přírodní hnojivo

Udělejte si domácí zahradní hnojivo tak, že uděláte z kávové sedliny „výluh“. Jednoduše přidejte 2 šálky použité sedliny do 10 litrového kbelíku s vodou a nechte přes noc louhovat. Takto připravenou zálivku pak můžete zalévat rostliny a keře. Slouží jako hnojivo.

Prostředek na nádobí

Pár lžic na hadr či houbičku na nádobí vám pomůže vyčistit hrnce a pánve od mastnoty a špíny. Čím hůře je nádobí zaneřáděné, tím lépe lógr zabere. Ověřeno hospodyňkami!

Proti celulitidě

Tonizující a energizující účinky kávy působí proti vytváření tzv. pomerančové kůže.  Využijeme nejen jejího chemického složení, ale i mechanického působení droboučkých zrníček. Peelingová masáž je o to důkladnější. Aplikujeme pomocí houby nebo žínky.

Repelent

V lahvičce s vodou budou zbytky z kávovaru nebo hrnku fungovat jako past na obtížný hmyz.

A jeden příběh na konec

Dva mladí britští podnikatelé hledali využití pro zbytky kávové sedliny. Na skládce končí každý den tuny kávy. Po celé zemi to budou stovky tun. To je velká škoda, protože my lidem ukazujeme, že nejde o odpad, ale o zdroj,“ říká jeden z nich.  

Lógr sbírají dvakrát týdně v kavárnách po okolí. Z deseti podniků si odvezou asi 200 kilogramů vylouhované kávy. Ta míří na farmu za město, kde ji rozdělí do sáčků a přidají k ní spóry hub. Nejdřív směs tři týdny odpočívá v temné a suché místnosti a pak jí pěstitelé dopřejí víc čerstvého vzduchu, vlhkost a chládek – prostředí, které růstu hub vyhovuje.

„Houby jsou v přírodě přirozeným recyklátorem. Rozkládají organismy a hmotu a dělají z nich výživu pro další organismy. My tady takto zpracováváme kávovou sedlinu a používáme ji jako jídlo pro houby, které jsou pak jídlem pro nás.“

Nemusíte na kávové sedlině založit hned svoje podnikání. Nabízí se tolik možností, jak kávovou sedlinu znovu využít. V několika případech opětovného využití šetříte jen svoji peněženku, ale v několika dokonce i životní prostředí!

22.2.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky