velikonoční test
Inspirace

Velikonoční test – aneb co možná nevíte

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v roce. Obecně jsou vnímány jako oslava přicházejícího jara. Příroda se probouzí, na keřích se objevují první zelené lístky. Po večerech se ještě dobarvují poslední vajíčka pro koledníky, než je naaranžujeme do proutěného košíku. Kostely jsou ztichlé a všechny zvony už odletěly do Říma. Možná že právě teď, je ta příhodná chvíle si udělat malý test o Velikonocích. Co o nich třeba nevíte, nebo jaké jsou velikonoční zvyky v jiných zemích.

1. Víte, kterou barvou se původně zdobila vajíčka?

červenou

žlutou

zelenou

2. Když nesníte na Velikonoce něco zeleného, tak…

budete ošklivá

nic vám neporoste

onemocníte

3. Co je to popelec?

křížek na čelo

postní oděv

placka z popelu

4. Jidáše jsou…

kynuté pečivo

placky z popela

zbytky mazance

5. Víte, co se nesmí dělat na Velký pátek?

krmit slepice

půjčovat věci

zalévat květiny

6. Co nepatří mezi velikonoční symboly?

kříž

svícen

hvězda

7. Co nejvíce pečeme o Velikonocích?

Dorty ve tvaru vajíčka

Beránka

Štolu

8. Jaký přívlastek má čtvrtek před Velikonocemi, který je označován jako „večeře Páně“?

Velký

Bílý

Zelený

9. Který den je označován za „den pobytu Pána v hrobě“?

Bílá sobota

Zelený čtvrtek

Velký pátek

10. Kdy odlétají zvony do Říma?

Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty.

Na Hod boží velikonoční

Na Popeleční středu

 

Oslava velikonoc v jiných zemích

Podoba velikonočních oslav se v různých zemích liší.

Austrálie

Jediným dnem, kdy jsou všechny obchody v Austrálii zavřené, je Velký pátek. V den Velikonoc hledají děti v zahradách schovaná vajíčka, která jim nadělil velikonoční zajíček.

Bulharsko

Den nebo dva před Velikonocemi posílají křesťanské rodiny bochník chleba a 10 – 15 vajec obarvených načerveno svým tureckým přátelům, kteří tento dar považují za čest. Posel, který ho předává, je tradičně obdarován malou peněžní částkou.

Francie

Ve Francii zvou kostelní zvony každý den v roce věřící ke mši. Výjimkou jsou Velikonoce, kdy od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty oněmí. Říká se, že odletěly do Říma, aby tam byly požehnány a zpátky se vrátily s vajíčky a sladkostmi pro hodné děti. A když letí nad Francií, všechny ty dobroty – vajíčka, kuřátka, zajíčci – k velké radosti dětí popadají dolů. Ty pak odpoledne vyrážejí do zahrad, aby tam poztrácené sladkosti posbíraly.

Holandsko

V Holandsku hledají děti vajíčka, která jsou schovaná v zahrádkách. Starší děti s nimi pak hrají různé hry.

Itálie

Kněz požehná velikonoční vajíčka, která pak hospodyně umístí doprostřed stolu a okolo nich rozmístí nádoby s jídlem.

Irsko

Ráno v den Velikonoc se pojídají vajíčka, aby se tak uzavřel půst. Během dne ten, kdo chce získat velikonoční koláč, musí zatančit.

Mexiko

V předvečer Velikonoc po setmění tisíce lidí zaplaví ulice. Mají sebou obrázky nebo pinata – papírové krabice s bonbony a pamlsky, které symbolizují Jidáše. Ty se věší, pálí nebo se do nich mlátí holí tak dlouho, až se obal protrhne a k zemi se snese záplava sladkostí.

Německo

V předvečer Velikonoc děti vyrábějí slaměná hnízda, která pak jejich rodiče schovají doma nebo na zahradě. Do nich velikonoční zajíček snese různobarevná vajíčka. Ráno na velikonoční pondělí je děti vyrážejí hledat. Také se vyměňují dárky ukryté v obalu ve formě vajíčka. Tuto tradici proslavila značka Kinder a její vajíčka s překvapením. Dalším německým zvykem je velikonoční strom ozdobený vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi.

Slovensko

Na Slovensku se slaví Velikonoce velmi podobně jako u nás, jen s tím rozdílem, že po Velikonočním pondělí následuje tzv. odplatné úterý, kdy chodí na pomlázku děvčata a šlehají chlapce.

Řecko

V den pravoslavných Velikonoc se v rodinách koná vajíčková bitva. Účastníci se snaží házením svého vajíčka rozbít vajíčko protivníka. Při úspěšném zásahu se pronáší věta: “Christos anesti”.

USA a Velká Británie

Odtud pochází tradice velikonočního zajíčka, který schovává nadílku v zahradě a děti ji hledají. Děti ve školách vyrábějí zdobené velikonoční klobouky.

Správné odpovědi testu:

1.a, 2.c, 3.a, 4.a, 5.b, 6.c, 7.b, 8.c, 9.a, 10a.

Tradice oslav Velikonoc je odlišná nejenom v různých zemích, ale i regionálně na našem území. Místní zvyklosti jsou jiné na Chodsku a jiné na Moravě. Lidový folklór se na jihomoravském venkově stále promítá i do současných oslav. V mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice, od Zeleného čtvrtka procházejí některými obcemi děti s řehtačkami, jejichž zvuk podle tradice nahrazuje zvony. A v pondělí pak obchází venkovská stavení krojovaná chasa s pomlázkou a muzikanty, kteří vyhrávají k tanci. Štamprle slivovice či koštovačka vína jen dokresluje specifický ráz místních oslav.

Zdroj: foto-Pixabay

27.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky