zelené potraviny
Inspirace

Zelené potraviny. Co jste o nich nevěděli

Je otázkou, jestli jsou zelené potraviny jen módním výstřelkem, nebo se opravdu stanou vyhledávaným životabudičem třetího tisíciletí. I odborníci na zdravou výživu prosazují tzv. trend green foods (“zelené potraviny”) stále  častěji. Zelené potraviny jsou vysoce komplexní, jinými slovy obsahují v ideálním poměru téměř všechny živiny nutné ke správné funkci našeho těla. Zelené potraviny jako například chlorella, spirulina či mladý ječmen optimalizují tělesné funkce a vytvářejí tak prostředí pro dlouhý a zdravý život. V jejich zelené barvě je koncentrováno sluneční světlo a jeho energie. A nemůžete se jich předávkovat.

Zelené je zdravé

Zelené potraviny mají silné antioxidační vlastnosti, obsahují v ideálním poměru takřka všechny živiny nutné ke správnému fungování těla, jako jsou vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny včetně těch esenciálních, enzymy, fytolátky (především chlorofyl), kyselinu listovou i vlákninu. Snižují kyselost organismu, posilují imunitu a mají protizánětlivé účinky.

Alfalfa

Alfalfa (Tolice vojtěška) podporuje výstavbu svaloviny a dalších tkání. Pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru a podporuje zažívání. Zpomaluje proces stárnutí. Má vysoký obsah vitamínů A, E, D a B6 a minerálů draslíku, vápníku, fosforu a železa. Chrání před vznikem žaludečních vředů. Potlačuje záněty prostaty a močového měchýře. Snižuje ztuhlost a bolestivost kloubů. Působí protizánětlivě. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Alfalfa zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá při obezitě. Je vhodná pro sportovce,těžce pracující a po nemoci. Obsažený chlorofyl má dezinfekční a antiseptické účinky.

Chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa rostoucí v mírném pásmu v těch nejčistších minerálních vodách. Nyní již je běžně pěstována a díky svým vlastnostem známa po celém světě. Chlorella obsahuje soubor aminokyselin, vitamínů, minerálu a stopových prvků. Díky svým jedinečným vlastnostem dokáže účinně detoxikovat  organismus od toxických látek a volných radikálů. Tradiční je užívání chlorelly v Japonsku, kde byla podávána obyvatelstvu po útocích jadernými bombami na konci druhé světové války, pro její čistící schopnosti. Je známa vysokým obsahem chlorofylu, kterého má nejvíce ze všech známých rostlin. Jedinečnost chlorelly spočívá v obsahu růstového faktoru CGF (Chlorella growth factor).

Spirulina

Spirulina je jedinečná zelená sinice, ale často bývá mylně označována za řasu. Pěstuje se ve sladkovodních jezerech. Pro své vyjímečné vlastnosti a vysokou výživovou hodnotu byla běžnou součástí stravy již u Aztéků. Obsahuje ještě vyšší množství bílkovin než chlorella, dále obsahuje množství vitaminů, minerálů a dalších přírodních aktivních látek. Užívání spiruliny podporuje kontrolu tělesné hmotnosti a hubnutí. Podporuje správnou funkci imunitního systému a přirozenou obranyschopnost, přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi. Spirulina obsahuje 18 různých aminokyselin, včetně esenciálních, které si tělo neumí samo vyrobit a musí je přijímat v potravě. To z ní činí komplexní zdroj aminokyselin. Obsahuje jednu z nejvyšších koncentrací chlorofylu za všech rostlin. Spirulina je výjimečnou potravinou a úžasným zdrojem koncentrovaných, netoxických a lehce vstřebatelných živin. Je vysoce přínosnou náhradou za proteinové prášky. Bílkoviny v ní obsažené obsahují všech 8 základních aminokyselin, což z ní činí kompletní bílkovinu. Spirulina (modro-zelená řasa) dále obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, E, a K.

Mladá (zelená) pšenice

Mladá pšenice a její účinky jsou totožné s mladým ječmenem. Jediné rozdíly jsou chuť, jelikož chuť mladého ječmene nemusí být pro všechny příjemná. Tento aspekt je velmi subjektivní, nicméně velmi ulehčuje užívání. Dalším rozdílem oproti mladému ječmenu je větší vliv na metabolismus a to především jeho zrychlení. Díky tomu se pšenice více hodí při dietních plánech a při chronické únavě. Jemný zelený prášek vyrobený z mladé pšenice je skvělou volbou pro náš organismus. Díky jeho nenapodobitelné kombinaci účinných látek dokáže působit alkalizačně a svede upravovat životně důležité procesy v lidském těle. Mladá pšenice je považována za nutričně nejhodnotnější trávu na světě. Mladá pšenice obsahuje betakaroten, vitamíny A, B1, B2, B5, B6, C, E, K, široké spektrum aminokyselin, minerály jako draslík hořčík, křemík, zinek, vápník, ale především enzymy, chlorofyl a kyselinu listovou. Ta přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství, podílí se na procesu dělení buněk a snížení míry únavy a vyčerpání. Tedy především pro budoucí maminky je mladá pšenice vhodným doplňkem stravy. Avšak nejen to – kyselina listová přispívá k normální syntéze aminokyselin, krvetvorbě, metabolismu, psychické činnosti a funkci imunitního systému.

Mladý (zelený) ječmen

Mladý ječmen patří asi k základním z řady zelených potravin alias super potravin. Z prášku mladého ječmene si můžete smícháním s vodou vytvořit velmi rychle zdraví prospěšný enzymaticky bohatý nápoj, plný zásadotvorných a biologicky aktivních přírodních látek.

Mladý ječmen se často řadí mezi tzv. potravinové doplňky či doplňky stravy, ale je to racionální, celostní potravina, nadřazená potravinovým doplňkům. Mladý ječmen obsahuje kromě vitamínů, minerálů, stopových prvků, též velké množství přírodních antioxidantů, aminokyselin, nukleových kyselin, nenasycených mastných kyselin, enzymů, bílkovin a sacharidů a několik unikátních látek. Působí zásadotvorně a upravuje tak pH našeho vnitřního prostředí, které bývá u většiny lidí překyselené, což je příčina mnoha onemocnění. Ječmen zpomaluje buněčné stárnutí, zlepšuje krevní obraz, působí probioticky, je prospěšný při anémii (chudokrevnosti), zácpě, pohybových potížích, dýchacích potížích, kožních problémech. Pomáhá normalizovat hladinu krevního cukru v krvi a hladinu cholesterolu, potlačuje růst rakovinných buněk, pomáhá při nadváze, kardiovaskulárních potížích, poruchách spánku, špatné koncentraci a dalších potížích.

Zelené potraviny – zelenina, kterou znáte

Mezi zelené potraviny patří i zelenina, která se běžně používá i v našich krajích.

Košťálová zelenina

  • brokolice
  • kapusta
  • růžičková kapusta
  • hlávkové zelí
  • čínské zelí
  • roketa setá
  • řeřicha potoční
  • řapíkatý celer
  • a mladé ředkvičkové nebo kedlubnové listy

Listová zelenina

  • špenát
  • kadeřávek
  • mangold
  • polníček
  • rukola
  • čekankové puky
  • fenykl sladký
  • různé druhy hlávkových a listových salátů

Zelené potraviny, neboli výhonky obilovin, luštěnin a jednobuněčné řasy představují revoluci v péči o zdraví. Obsahují totiž nejen rostlinné barvivo chlorofyl, které má unikátní regenerační, protizánětlivé, hojivé antioxidační účinky, ale také většinu nezbytných vitaminů a minerálů, esenciální aminokyseliny, aktivní enzymy a další živiny v ideálních vzájemných poměrech. Díky tomu se vyznačují zcela unikátními účinky na lidské zdraví.

16.2.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky