ořechy
InspiraceZdraví

Znáte exotické ořechy?

Všichni známe lískové oříšky, mandle nebo vlašské ořechy. Znáte ale exotické ořechy? Ořechy obecně obsahují spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů. Prospívají nervové soustavě, snižují cholesterol, regulují krevní tlak a působí blahodárně na kardiovaskulární systém. Pravidelná konzumace ořechů snižuje výskyt srdečních chorob a infarktu.

Kešu ořechy

Kešu ořechy podporují činnost mozku a přispívají ke zmírnění únavy a napětí. Obsahují velké množství vitamínu B1 a B2 a pomáhají například při menstruačních bolestech, napomáhají předcházet depresím a nervozitě, mají blahodárný vliv na oči a sliznice a doporučují se při angině pectoris. Kešu je vhodné konzumovat neupravené. Díky své chuti jsou výborné v asijské kuchyni.

Kolový ořech

Je známý jako silný stimulant, který obnovuje vitalitu a používá se při snižování nadváhy. U nás se dá koupit především v drcené formě, což je nejlépe stravitelná forma.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou jedny z nejdražších na našem trhu. Vyrábí se z nich olej, který se používá v potravinářském a kosmetickém průmyslu. Ořechy se doporučují při onemocnění srdce, obsahují totiž velké množství draslíku.

Pekanové ořechy

Pravidelná konzumace pekanových ořechů je vhodná jako prevence před vznikem žlučových kamenů a snižuje LDL cholesterol. Pekanové ořechy obsahují antioxidanty, provitamín A, vitamíny skupiny B a také železo a vápník. Jsou velmi dobré v kombinaci s javorovým sirupem nebo v salátech.

Para ořechy

Jádro para ořechu obsahuje 70 % tuků a celou řadu vitamínů a stopových prvků. Zejména vitamíny A, B1, B2, B3, E, D a vápník, selen, hořčík, draslík a železo. Ořechy obsahují velké množství tuků a po vyloupání rychle žluknou, proto je dobré sníst ořechy co nejdříve.

Piniové ořechy

Piniové ořechy jsou vhodné při problémech s nervovou soustavou. Obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin a vitamínu B1. Jsou bohaté na kvalitní proteiny, podporují nervovou soustavu a doporučují se lidem s depresemi. Jejich nevýhodou je velmi vysoká cena.

Pistácie

Konzumace pistácií prospívá vlasům, nehtům a pokožce. Pistácie je dobré konzumovat s ovocem nebo zeleninou s velkým obsahem vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa, které pistácie obsahují.

Ořechy je vhodné kupovat ve skořápce a po vyloupání je co nejdříve sníst. Pokud jsou pro vás ořechy těžce stravitelné, můžete je na chvíli namočit do vody a poté sníst. Ve vodě se aktivují enzymy, které pomáhají ořechy lépe strávit.

Zdroj: foto-pixabay

24.7.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky