smích
Inspirace

Znáte terapii smíchem?

Jedno přísloví říká: „úsměv nestojí nic, ale udělá mnoho“. Je vědecky potvrzeno, že smích léčí. U nás terapii smíchem prosazuje lékař Karel Nešpor. Smích zlepšuje náladu, odlehčuje problémy a prospívá zdraví. Terapie smíchem má i svůj odborný název – gelototerapie.

Proč je smích tak zdravý?

Smích umí odbourat nebo potlačit stres, který působí negativně na náš imunitní systém. Smích má také pozitivní vliv na dýchání a zlepšuje krevní oběh. Při smíchu se více vyplavují endrofiny, které potlačují bolest. Smát se umí každý, nemusíme se nic učit. Stačí si prostě na něco vzpomenout nebo si “hrát”.

Kdy smích působí nejblahodárněji?

Paradoxně smích působí nejblahodárněji v situacích, kdy nám do smíchu není. Například stres v práci, nemoc, špatná nálada. Když už máte špatnou náladu nebo vás někdo naštval v práci, zkuste si najít nějaké spouštěče smíchu. Mohou to být vtipná videa nebo například cvičení před zrcadlem. Pomocí cvičení smíchu lze alespoň částečně odbourat stres nebo zlepšit náladu.

Vyzkoušejte následující cvičení

Kyselý smích – představte si, že jste snědli citrón. Udělejte příslušnou girmasu (před zrcadlem) a pak se tomu zasmějte.

Dovětek – za větou, kterou pronesete, přidejte nějaký vtipný dovětek, například cha cha. Řekněte si: „zapomněl/a jsem koupit mléko, cha cha“. Důležité je pronést celou větu nahlas.

Po ránu – hned jak vstanete a dojdete do koupelny, usmějte se na sebe v zrcadle. Příjemně vás to naladí na celý den.

Terapie smíchem se těší velkému úspěchu. Můžete se přihlásit i na skupinové terapie nebo cvičení do různých škol smíchu. Rovněž si můžete pořídit knížku, kde najdete nejrůznější cvičení. Na rozhovor s lékařem Karlem Nešporem se můžete podívat zde. Najdete tam i některá jeho cvičení.

Zdroj: foto-pixabay

2.10.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky