pobyt_Alzheimercentrum
PéčeZdraví

Jak hledat pobytové zařízení pro nemocné s Alzheimerovou chorobou – část 1.

Představte si naléhavou životní situaci. Vaší mamince diagnostikovali Alzheimera. Sama se o sebe už nepostará a vy se o ni starat nemůžete. Znamenalo by to vykašlat se na práci a částečně i na rodinu a věnovat se jí nonstop čtyřiadvacet hodin denně. Cítíte se kvůli tomu mizerně, ale musíte udělat to nejlepší v jejím i ve Vašem zájmu, potažmo v zájmu Vaší rodiny. To znamená, najít pro ni vhodné pobytové zařízení.

První otázky

Ale jak na to? Kam se obrátit a kde hledat pomoc? Jaké otázky máte pokládat? A jak se v nabídkách jednotlivých zařízení zorientovat? Poradimesi.cz to vyzkoušelo za vás. Připravili jsme pro Vás sérii článků o tom, jak naše redaktorka hledala zařízení pro svou maminku v Brně a na Vysočině.

Jak začít

V dnešní internetové době je přece jenom snazší získat potřebné odpovědi. Stačí jen mít trochu času a počítač s připojením na internet. Při hledání informací stačilo napsat do vyhledávání „zařízení pro lidi s Alzheimerem“. Rozhodně jsem nebyla první, kdo něco podobného hledal. Dokonce mi systém hned nabízel i alternativní hesla jako je „zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou“. Taktéž výsledky vyhledávání mi přišly celkem smysluplné. V druhém kole vyhledávání jsem pak ke klíčovým slovům přidala lokalitu Brno, abych získala tamní nabídku pobytových zařízení.

Mám tip na Alzheimercentrum

Jako první mě zaujal odkaz na Alzheimercetrum. Jednak měli velmi pěkně a logicky zpracované stránky, jednak jsem zjistila, že mají pobytová zařízení v různých městech po celé republice, což mě zaujalo. Důvěru ve mě vzbudil rovněž certifikát Vážka od České alzheimerovské společnosti, který získali. Co mě také pohladilo po duši, byly informace týkající se rozhodování o tom, kdy je ta správná doba umístit blízkého do stálé péče, jak si poradit s pocitem viny v takové situaci a pomoci blízkému s adaptací v novém prostředí a situaci.

Zavolat a ptát se

Rozhodla jsem se prověřit jejich kontakty a zavolat do Jihlavy. Hned na prvním volaném čísle mě odkázali na jejich sociální pracovnici, která mi zodpověděla všechny mé otázky a vzala si na mě kontakt. „Nejlepší postup ve vaší současné situaci je co nejdříve vyplnit přihlášku, kterou najdete na našem webu, a pak si domluvit osobní schůzku, abyste se seznámila s tím, jak to u nás vypadá a chodí. Poté se můžeme dohodnout na datu přijetí,“ sdělila mi Zuzana Bokůvková s tím, že momentálně mají poslední volná místa. Později bude třeba nechat se zařadit do pořadníku.

Kolik to stojí?

Cena pobytu v Alzheimercentru Jihlava vychází přibližně na 15 tisíc korun měsíčně, plus přiznaný příspěvek na péči. Suma zahrnuje ubytování, stravování a fakultativní náklady na péči o nemocného. Do zařízení pravidelně dochází dvakrát až třikrát týdně praktický lékař, dvakrát do měsíce psychiatr. Odvoz k odborným lékařům v Jihlavě zajišťují podle potřeb jednotlivých klientů.

Péče na úrovni

Specialitou Alzheimercentra je také zavedený koncept bazální stimulace v rámci ošetřovatelské péče, který mají v jednom ze zařízení: Písek – Prácheň, dokonce akreditovaný. Zajímavé je rovněž použití terapeutických panenek. Jedná se o systém péče o nemocné s demencí, který převzali ze Švédska a se kterým slaví poměrně výrazné úspěchy i u klientů v pokročilém stádiu onemocnění. Svým pacientům nabízí také reminiscenční terapii, jejímž cílem je záměrná práce se vzpomínkami a různé způsoby jejich vyvolání.

Závěr

Hledání vhodného specializovaného zařízení naší redaktorkou Janou Obornou bylo úspěšné. V případě akutního řešení problému s hledáním vhodného objektu se specializovanou péči, v tomto případě Alzheimerovou nemocí, dopadlo dobře. Navíc bylo příjemným překvapením profesionální jednání pracovnic uvedeného střediska. A to není vždy a ve všech podobných případech samozřejmostí.

Lidí s Alzheimerem nebo jinou formou demence přibývá. I kdy s tím nepočítáte, může to zaskočit i Vás. Tím, že tato nevyléčitelná nemoc dostihne na životní pouti i Vaše rodiče. Demence ohrožuje právě starší populaci. Snad Vám tento článkem pomohl a poradil, co dělat v takových případech.

Ve druhé části našeho seriálu se dočtete, zda jsou nemocní s Alzeimerovou chorobou vítáni v klasickém Domově pro seniory.

Zdroj: foto – alzheimercentrum, text: Jana Oborná

 

11.5.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky