vozíček
Péče

Život po mrtvici

K mrtvici neboli cévní mozkové příhodě dochází při přerušení toku krve do určité části mozku. Bez přísunu okysličené krve a živin přestává mozek po pár minutách plnit svou funkci a buňky začínají odumírat. Přerušení nastává nejčastěji na základě tzv. trombu, který ucpe cévu. V méně častých případech je krvácení do mozku způsobeno prasknutím cévy.

Projevy cévní mozkové příhody jsou náhlé, proto je důležité jim věnovat dostatečnou pozornost a při podezření na cévní mozkovou příhodu neprodleně volat linku 155. Úspěšnost léčby závisí na čase, za který se pacient dostane do lékařské péče. Někteří lidé jsou po cévní mozkové příhodě téměř bez následků, jiní jsou vážně postiženi.

Následná péče

Následky cévní mozkové příhody se liší podle toho, jaká část mozku je zasažena. Nejčastěji se jedná o ochrnutí končetin a poruchy řeči. Dalším faktorem je čas, tedy doba, za kterou se pacient dostane do rukou lékařů. Zotavování se z mrtvice je velmi individuální. U některých lidí je to pár týdnů, u jiných měsíce či celý život. V případě ochrnutí končetin je problémem zajistit nepřetržitou péči okolí. S tím mohou pomoci LDN nebo respitní pobyty. Pomoc a zajímavé informace také nabízí neziskové organizace, např. ICTUS, Sdružení CMP, Cerebrum, Ergo Aktiv. Přehled dostupných sociálních služeb naleznete zde.

Péče o člověka po cévní mozkové příhodě

Po prodělané cévní mozkové příhodě je velmi důležitá rehabilitace. Čím dřív se s ní začne, tím je větší šance, že se pacientovi podaří obnovit některé poškozené funkce. Pacient se tak může znovu naučit chodit. Pokud je pacient zcela ochrnut, vyžaduje 24 hodinovou péči. Tu mu mohou poskytnout příbuzní, pokud toho jsou schopni, či mohou jedince umístit do specializovaného zařízení, případně využít některou z placených služeb, nap. domácí ošetřovatelku nebo agenturu zajišťující domácí péči.

Další důležité informace o cévní mozkové příhodě naleznete na webových stránkách projektu Čas je mozek.

Zdroj: foto-pixabay

14.8.2017 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky