kolonoskopie
PéčeZdraví

Nebojte se kolonoskopie

Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku. Provádí se pomocí zcela ohebné sondy (endoskopu) o průměru 11-13 mm. Obraz je přenášen elektronicky, vyšetření trvá v průměru 30 minut a jeho trvání závisí na délce a tvaru střeva. Před vyšetřením je potřeba střevo očistit speciálním roztokem, který obdržíte spolu s návodem.

Váš příběh

Miroslav, 59 let, Praha: „…při vyšetření na „cétéčku“ mi zjistili zesílenou stěnu střeva. To byl důvod doporučeného vyšetření metodou “kolonoskopie”. Tedy zavedení sondy s kamerou konečníkem do tlustého střeva. Aby bylo ve střevě něco vůbec vidět, musí být čisté – to dá rozum. Takže silné projímadlo, které funguje jako klystýr.

Domluvil jsem si vyšetření na dny svého volna. Držíte menší dietu a v předvečer vyšetření vypijete 1 litr obzvláště nechutného roztoku. Proč nechutného? Protože je vazný a citrónově přeslazený. Pije se to blbě. Ale už za hodinku to z vás teče, jako když pustíte na plno vodovodní kohoutek.

Ráno jsem vstával už ve čtyři, abych druhou dávku stihl dopít čtyři hodiny před samotným vyšetřením. Celé množství jsem stejně nevypil. Zvedal se mě žaludek a málem jsem všechno vyzvracel. Tak je ten sladko-citrónový nápoj nechutný.

Samotný zákrok proběhl naprosto v poklidu a bez jakýchkoliv nepříjemností. Doktorka vám vše vysvětluje, pohodový rozhovor. Když vám teda nevadí, že vám přitom strká do konečníku kameru a pumpuje vzduch. Ležíte na boku s vyšpuleným pozadím, oblečen do nemocničních kalhot s otvorem na zadní části. Dostanete injekci, po které se vám může chvilku motat hlava.

Zavedení sondy je bezbolestné, cítil jsem jen chvílemi malý tlak v oblasti břicha, když sonda procházela střevy. Celé to trvá asi půl hodiny. Někdy lékař odebere vzorky výrůstků pro histologii…“

Co následuje po vyšetření?

Kolonoskopie se provádí ambulantně. Po nekomplikovaném vyšetření pacienti zůstávají v odpočinkové místnosti asi hodinu. Pak jsou propuštěni domů. V den výkonu je nutné odpočívat a být v klidu. V den podání injekce nelze řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti, které vyžadují zvýšenou pozornost. Po diagnostické kolonoskopii je možno jíst a pít bez větších omezení. V případě, že Vás zastihnou kruté bolesti břicha, pocit napětí nebo pozorujte zvětšování břicha, vyhledejte okamžitě lékaře. Pokud byl odebrán vzorek tkáně, domluvte si s lékařem způsob, jakým Vám sdělí výsledky biopsie.

Jaké jsou komplikace kolonoskopického vyšetření?

Bezpečnost vyšetření je velmi vysoká, ale i při kolonoskopii může dojít k nečekaným komplikacím, které si mohou vyžádat přijetí do nemocnice, nebo i chirurgický výkon. Tyto komplikace jsou však v celosvětovém měřítku krajně vzácné. Alternativou kolonoskopického vyšetření je RTG vyšetření s dvojím kontrastem nebo nově i vyšetření kolonoskopickou kapslí. Jejich rozlišovací schopnost je obecně nižší a navíc nelze při těchto vyšetřeních odebrat bioptické vzorky.

Kdy se kolonoskopie používá?

Vyšetření metodou kolonoskopie lze zjistit nádorové onemocnění tlustého střeva či konečníku. Vyšetření může taky včas diagnostikovat hemeroidy, záněty, vznik polypů či důvod krvácení do stolice.

Čím dřív, tím lépe

Pokud je Vám více než 50 let, je vhodné podstoupit preventivní vyšetření k vyloučení kolorektální karcinomu, případně zachycení nemoci ve velmi časném stádiu a dobře léčitelném stádiu.

Preventivní vyšetření

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) – zdarma jej poskytují praktičtí lékaři nebo gynekologové lidem ve věku 50-54 let (1x ročně). Test by se měl provádět každý rok. Od 55 let výše je test poskytován bezplatně 1x za dva roky. Tato věková skupina má již nárok na screeningovou kolonoskopii. Vyšetření, pokud je kolonoskopie v pořádku, se opakuje za deset let.

Výskyt zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku u nás neustále roste. Česká republika se řadí na třetí místo v Evropě a páté ve světě v ročním počtu nových onemocnění. Zhruba 8700 lidem letos diagnostikují lékaři v ČR kolorektální karcinom. Rakovina tlustého střeva a konečníku je v podstatě celoevropský problém. Na starém kontinentu na ni ročně na ní umírá více 150 tisíc lidí. Vyšetření metodou kolonoskopie tak může včas objevit nádorové onemocnění a včasnou léčbou vám zachránit život.

18.2.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme