PéčeSituaceZdraví

Vitamíny

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které patří mezi základní složky lidské stravy. V těle se nevytváří v dostatečném množství, a proto je musíme právě ze stravy získávat. Jsou důležité pro správnou funkci organismu – podílí se na metabolismu bílkovin, tuků i sacharidů, podporují imunitní systém a pomáhají zpomalovat proces stárnutí působí preventivně proti nemocem. To je zvláště důležité u nemocí, jako je cukrovka, kdy je důležité získat všechny potřebné složky pro snížení hladiny cukru v krvi. Zde je možné užívat doplňky výživy, např. Diaform+Keramin nebo Ideal Slim, které obsahují ty správné látky a tělu neškodí.

Existuje řada základních vitamínů – A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H. Ty se dělí na rozpustné v tucích nebo ve vodě. Vitamíny rozpustné v tucích se v těle ukládají a tvoří zásoby -patří sem vitamíny A, D, E, K. Naopak vitamíny rozpustné ve vodě se při jejich přebytečném množství v těle vylučují močí a proto se musí průběžně doplňovat vyváženou a bohatou stravou.

Ideálně bychom měli jíst takové potraviny rostlinného původu, které jsou pěstovány ekologicky bez chemických hnojiv nebo postřiků. Na snižování obsahu vitamínů má vliv šlechtění rostlin, hnojení, znečištění půdy a vody i špatné klimatické podmínky. Jejich obsah klesá také při nevhodném zpracování (např. vysoká teplota) nebo nevyhovujícím skladování.

Obecně platí, že nejvíce vitamínů mají potraviny čerstvé. Syrová zelenina a ovoce jsou v létě ideální, ale jejich množství si musíme hlídat. Více totiž zatěžuje trávicí systém a někomu může způsobit bolesti břicha nebo nadýmání, protože se nestíhá strávit.

Tepelnou úpravou jídla pomáháme tělu trávit i získávat některé vitamíny, které za syrového stavu nevyužije.

 
Pokud máte jídelníček pestrý a bohatý na ovoce a zeleninu, není nutné vitamíny doplňovat.

Například vitamín C je citlivý na světlo a přísun kyslíku, tepelnou úpravou se ničí. Proto si citrón přidejte až do vlažného čaje a ovoce zbytečně nekrájejte.

Při nemoci, rekonvalescenci nebo velké fyzické (i psychické) zátěži je lepší přísun vitamínů zvyšovat.

Martina Vierecklová – Výživová poradkyně
Naturhouse Smíchov

7.5.2021 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme