cvičení seniorů
InspiracePříběhy

Cvičení má seniory bavit, říká jejich cvičitelka

Není jednoduché přijít do generačně zcela odlišného prostředí a připravit pro seniory sportovní aktivity. Jen si to představte. Postavíte se před svoji babičku či dědu a snažíte se je rozpohybovat. Cvičení má seniory hlavně bavit. Důležitý je vznik důvěry od cvičenců a naopak empatie od cvičitelky. Význam pohybové aktivity k upevnění zdraví vyplývá z faktu, že pohyb patří mezi nejzákladnější potřeby lidského organismu. S pohybem souvisí i kromě kvality života po stránce biologické, samostatná existence člověka. A Tereza Machačová, jako cvičitelka seniorům tuto kvalitu poskytuje.

Vizitka

Tereza Machačová

Narozena: 1994 v Táboře

Bydlí: v Písku

Studium: studentka 2. ročníku VŠTVS Palestra

Zájmy, koníčky: koně, rekreační beach volejbal, běh, jóga. Také velice ráda vařím a jím 🙂

 

Kdy jste se rozhodla pro studium sportu a co bylo důvodem? Jakým sportům se aktivně věnujete?

Pro studium sportovní školy jsem se rozhodla po neúspěšných přijímacích zkouškách na oboru Fyzioterapie do Prahy a Plzně. Bylo to pro mě nouzové řešení, protože Palestra je soukromá škola a přijímá studenty bez přijímacích zkoušek až do září. Za týden však dělám přijímací zkoušky na obor Fyzioterapie, Ergoterapie a Všeobecná sestra. Toto odvětví mě zajímá více a vidím v tom svoji budoucnost. Od dětství jsem se aktivně věnovala volejbalu, dokonce jsem odešla hrát do Tábora 1. ligu. Dojížděla jsem tam dvakrát týdně na tréninky a o víkendech na zápasy. Byla to pro mě velká zkušenost. Ze sportů se nyní nejaktivněji věnuji svému koni a také pravidelně navštěvuji fitness centrum.

Co vás na tom baví nejvíc? Co Vám sport přináší?

Rodiče nás ke sportu vždycky vedli, takže já beru sport jako součást svého života, bez které to prostě nejde. Když sportuji, tak mám pocit, že pro sebe dělám dobrou věc. Je to čas, kdy se soustředím jen na sebe (pokud jde o lekce ve fitness) a potkám se s kamarády (pokud jde o koně a beach volejbal) a přitom se cítím skvěle.

Jak chcete propojit představu sportu a svého profesního života?

Spíše než sportu bych se chtěla věnovat lidskému tělu, pohybovému aparátu konkrétně. Také proto bych ráda změnila vysokou školu, jak jsem zmínila. Takže ještě jednou: Fyzioterapie, Ergoterapie, to jsou obory, které mě lákají.

Co Vaše koníčky, kterými jsou „koníci“?

To máte pravdu. Hlavně jeden, český teplokrevník, který se jmenuje Gordon Nicollas. Vlastní ho můj tatínek, který také platí ustájení, veterináře, kováře, zkrátka všechny výlohy. Nickovi je čerstvě šestnáct, už je to starší pán, ale pořád má dost energie a neskutečnou chuť k jídlu. Ustájení máme v Semicích u Písku, kam to mám 5 minut z domova. Je ve stáji s ostatními nenažranými koňmi, kteří mají sklon k tloustnutí. Proto jim říkáme dietáři. S Nickem jezdíme na hobby závody, mám ráda drezuru, ale Nicka baví skákat, tak si občas zajedeme i nějaký lehčí parkur. Bohužel teď jezdím jen o víkendu, na závody nemám čas natrénovat, takže jezdím jen pro radost. Koně si vždycky vyzvednu ve výběhu, ve stáji vyčistím, osedlám a jdu jezdit. Jelikož je kůň ustájený celoročně venku, nemusí se kydat. Ale byly to první práce, které jsem dělala, když jsem ke koním přišla. Strašně mě bavilo kydat a zametat ve stáji. Také můžu zmínit, že mám za sebou ZZVJ (zkoušku základního výcviku jezdce), kterou jsem s Nickem absolvovala. Výsledkem je přidělení jezdecké licence, se kterou se mohu účastnit oficiálních závodů. Licenci mám, ale na žádných oficiálních závodech jsem ještě nebyla.

Jak jste se dostala ke cvičení se seniory? 

Nejdříve jsem vedla volejbalový oddíl mladších žákyň, tam jsem se ale nenašla. Děti mě absolutně neoslovili, nevěděla jsem jak se k nim chovat, i když byli velice hodní. Na mě to bylo moc energie. Proto jsem na druhý semestr hledala nějakou jinou praxi a našla jsem právě Středisko sociálních služeb Prahy 9, kde se naskytly dvě možnosti cvičení se seniory. Přijala jsem obě. Jedno cvičení probíhalo v Seniorském domě na Novovysočanské, kde jsme cvičili na židlích a druhé v Aktivizačním centru pro seniory v Harrachovské ulici, kde jsem vedla kondiční hodiny.

Co Vás na tom nejvíc překvapilo? Co jste neočekávala?

Na cvičení se seniory mě nejvíce překvapilo, jakou mají chuť do cvičení, jak jsou milí a snaživí. Také jsem nějak nebyla připravená na to, že mě neuslyší, proto jsem se musela naučit mluvit nahlas (pro mě velké plus!). Jelikož jsem se seniory nikdy nezabývala, tak jsem ani nevěděla, jaké můžou mít zdravotní potíže, například, že nezvednou ruce atd. Tomu jsem musela cvičení hodně přizpůsobit a sama si v tomto směru doplnit znalosti. To pro mne bylo určitě přínosem! Když jsem přišla předcvičovat poprvé, tak přišlo jen pár statečných jedinců si cvičení vyzkoušet. A asi se jim to líbilo a řekli si to mezi sebou, protože na hodiny chodili pořád noví lidé. To bylo pozitivní. Negativa vidím v tom, že nemám lepší vzdělání ve zdravotnictví, protože se mi mnoho seniorů svěřovalo se svými zdravotními problémy a já jsem jim neuměla poradit. To mě hodně mrzelo.

Jaké jsou podle Vás nejvhodnější sportovní aktivity pro tento věk? Co byste seniorům doporučila?

Dle mého názoru jsou nejvhodnější aktivity, které toho člověka baví. Nemá cenu, aby se senioři věnovali pohybovým aktivitám, které je nebaví, ze kterých nemají emoční požitek. Základem je podle mě chůze, velmi oblíbená je turistika, kde zároveň probíhá i socializace, procházky přírodou. Pokud se cvičením řeší nějaký problém, tak je vhodné cviky udělat zábavnějšími, trochu cvičení odlehčit, zasmát se u toho. Psychická pohoda je základ.

Co podle Vás sociálním zařízení typu Domov seniorů v této oblasti nejvíc schází?

Podle mě schází personál, který by se lidem věnoval. Také by bylo potřeba lidi nenechávat na pokoji a snažit se je vytáhnout z jejich uzavřeného prostoru a trochu rozhýbat – chůze, povinné procházky, rehabilitace atd. Ale chápu, že u všech to není reálné např. ze zdravotních důvodů. Hromadné cvičení je fajn, ale já bych ocenila, kdybych si každého člověka mohla otestovat a až následně připravovat cviky pro jeho konkrétní oslabení. Bylo by to účinnější.

Dovedete si představit sama sebe ve stáří?

To vůbec nedokážu, ani na to nemyslím, přestože se všude dočítám, jak se na stáří musíme celý život připravovat. Stáří si dokážu představit jedině s kopou vnoučat kolem sebe a vstřícnou rodinou, která se o mě bude starat, jinou představu nemám.

Moje škola

Stáj

ZZVJ

Populace seniorů se dle demografických prognóz stále zvyšuje a je pravděpodobné, že nabídka aktivit nejen pohybových, ale i ostatních zájmových aktivit pro seniory se bude zvyšovat a rozšiřovat. Dá se očekávat také větší specializace v tomto pohybovém odvětví. Senioři si budou moci mezi množstvím nabízených aktivit vybrat tu, která pro ně bude nejvhodnější. A i když jim už bude ubývat sil, můžou být v tomto životním období starší lidé šťastnější, zdravější a odolnější proti veškerým negativním vlivům v dnešní společnosti. A právě profese sportovních cvičitelů či terapeutů jim může být nápomocna.

Zdroj: foto – SssPraha9

6.6.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme