PTC - MUDr. Jiří Kubeš
PříběhyZdraví

PTC – moderní protonová léčba rakoviny

PTC – společnost Proton Therapy Center v Praze využívá vysoce přesnou metodu protonového záření, radioterapii, která se používá především v onkologii.  Jejím základním cílem je, aby proudem protonových paprsků byla nevratně poškozena buňka nádorová (nemocná), zatímco buňky zdravé tkáně by měly být poškozeny „jen opravitelně“ anebo vůbec ne. To vše se odehrává v moderním objektu Protonového centra v Praze na Bulovce. Pro člověka, který je zvyklý na státní, byť zmodernizované zdravotnictví je už vstup do budovy menším šokem. Nejde ani tak o moderní, interiérovou úpravu, jako spíš o přístup personálu k vám. Je přívětivý, profesionální, vstřícný. Pro chvíli čekání, než si pro vás přijde ošetřující lékař, vám nabídnou kávu, čaj nebo denní tisk. A pak se s cvaknutím otevřou dveře a před vámi stojí primář doktor Kubeš.

Vizitka

MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D. 

Narozen: 1971 v Praze

Studium:  2. LF UK Praha, ukončeno 1995

Pracovní profil: Začínal na onkologickém oddělení nemocnice Jičín, po složení atestačních zkoušek přešel na Ústav radiační onkologie FN Bulovka. Roční zkušenost získal jako vedoucí radioterapeutického úseku Onkologické kliniky FN Ostrava a od roku 2007 byl vedoucím lékařem radioterapeutického komplexu Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce. Je primářem a hlavním lékařem Protonového centra v Praze (od 2013), dále působí jako lektor Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví a na onkologické katedře 1. LF UK. Je místopředsedou SROBF. Jeho hlavní specializací jsou nádory prostaty a nádory hlavy a krku.

Publikační činnost: více než desítka nejrůznějších publikací v anglickém jazyce z oboru radioterapie se zaměřením na nádorová onemocnění

Zájmy, koníčky: vysokohorská turistika, zahrada, literatura

Kdy jste se rozhodl pro studium lékařství a proč? 

Přibližně ve 3. ročníku gymnázia a důvody byly asi dva: První je řekněme vědecký, zdálo se mi, že medicína v sobě kombinuje všechny zajímavé přírodní vědy, jako je biologie, chemie, ale i fyzika, vše v živém systému. Druhým byla představa o užitečnosti a smysluplnosti tohoto povolání.

Co bylo důvodem pro Vaši specializaci?

Jednak mě oslovila výuka na pracovišti profesora Kouteckého v Motole, jednak jsem měl pocit, že se tento obor bude mimořádně rychle rozvíjet. Což se pak stalo…

Jste u nejmodernějšího typu léčby rakoviny, zasáhla tato choroba i někoho z Vaší rodiny či blízkých?

Ano.

Překvapila Vás něčím praxe na protonové léčbě? Bylo něco, co jste neočekával?

Ano, překvapilo. Věděl jsem, že to bude jiná radiační onkologie, než jsem byl zvyklý. Ale míra tohoto rozdílu je nečekaně velká.

Proč si myslíte, že se o protonu v Česku píše tak málo?

Opravdu nevím, dosud jsem si (z pohledu účastníka celého procesu) myslel, že se píše spíše hodně…

Kde je největší úspěšnost protonové léčby, kde nejmenší a kde jsou podle vás její limity?

Raději než o úspěšnosti bych hovořil o zlepšení v porovnání s předchozími technikami, protože nejúspěšnější z hlediska vyléčení je karcinom prostaty, což pro tento účel není nejlepší příklad. Zlepšení je největší u dětí, nádorů hlavy a krku, maligních lymfomů mezihrudí. Dále karcinom jícnu, anální karcinom. Karcinom slinivky je typickým příkladem limitace – protony vedou k dosažení kontroly primárního nádoru, ale přesto dojde ke vzniku metastáz, které již protonem obvykle léčit neumíme. Dalším limitem je nepravidelný pohyb orgánu – například žaludku, měchýře či gynekologických orgánů – tam význam protonů bude vždy velmi omezený.

Co je nejdůležitější pro úspěšnost léčby rakoviny?

Těch faktorů je hodně a pro každé onemocnění trochu jiné… Ale, časný záchyt, léčba erudovanými lékaři, kteří mají značné zkušenosti s danou diagnózou (nevidí jednoho nemocného za rok), dobré diagnostické metody a dobré terapeutické metody (včetně radioterapeutických). Také načasování – pokud pacient čeká na vyšetření nebo výkon (například ozařování) několik měsíců, není to dobře.

Která vlastnost zvyšuje u pacienta % naděje na vyléčení?

Snad schopnost si onemocnění nepřipouštět…

Který typ rakoviny léčí PTC nejčastěji a která léčba je nejúspěšnější.

Pacienti s karcinomem prostaty tvoří cca 45% našich nemocných a zatím je počet recidiv menší než 1%.

Který typ nádorového onemocnění na PTC naopak protonu nejvíc vzdoruje. A proč tomu tak je?

Z nádorů, které léčíme, je to právě karcinom pankreatu. I když léčbu hodnotíme jako úspěšnou, nádor na slinivce je stabilizovaný nebo významně zregreduje, stejně vznikají metastázy, které jsou pro pacienta hlavním problémem.

Jsou na obzoru nějaké nové metody léčby rakoviny?

Pořád se objevují nové léky (například takzvané biologické léky), imunoterapie, genová terapie – nic toho ale zatím není průlomem, vždy se jedná nanejvýše o malý krůček vpřed.

Jak dopadla konference pořádaná v květnu PTC?

Z mého pohledu výborně – byla to největší akce v ČR v radiační onkologii od roku 2002, bylo na ní nejvíce účastníků v historii, všichni byly spokojeni. Beru to hlavně jako ocenění práce týmu PTC.

http://www.ptc.cz/

Nejmodernější metoda léčby onkologických onemocnění vrací pacienty rychle zpátky do života bez zbytečných nežádoucích vedlejších účinků ozařování. A to je právě důvodem zřetelného nárůstu výstavby nových protonových center zvláště v Evropě. Momentálně je jich rozestavěno kolem dvaceti. Nejvíce jich je v USA a v Japonsku. Celkově se číslo protonových center po celém světě blíží 150. Protonová radioterapie výrazně zkracuje léčbu, u většiny diagnostikovaných pacientů s karcinomem prostaty umožní přesnější cílení ozáření jen 5 frakcí, zatímco u konvenční radioterapie to může být 20 až 40 ozáření. Protonová léčba je nejenom šetrnější, ale výrazně přispívá k zachování původní kvalita pacientova života.

Zdroj: foto – archiv PTC

20.8.2016 | Martin Motloch

6 komentářů: “PTC – moderní protonová léčba rakoviny”

 1. Pavel napsal:

  Dobry den
  Ako sa zabespeci presne cielenie protonov na nador v mozgu?Na gama nozi fixuju hlavu do ramu skrutkami.Aky je prinos,vyhody oproti gama nozu?
  Dakujem Pavel

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   odpověď na tuto otázku vám poskytne odborné pracoviště.

 2. Evi napsal:

  Dobrý den..jak se dostanu na tuto léčbu chtěla bychom pomoc své sestře..má rakovinou.. vyndali ji čelí spodek dělohy

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   každé protonové centrum má své podmínky, nicméně doporučujeme se obrátit přímo na konkrétní protonové centrum pomocí internetového formuláře nebo telefonicky. Některá centra nabízí první bezplatnou konzultaci. Na základě zaslané dokumentace lékaři posoudí vhodnost léčby. Zdravotní pojišťovny hradí léčbu, pokud je doporučená lékařem protonového centra nebo onkologickým centrem anebo revizním lékařem pojišťovny. Obraťte se na protonové centrum, kvalifikovaný personál vám pomůže vyřídit všechny administrativní záležitosti.

 3. Veverka napsal:

  Dnes sem se dozvedel ze vzp nehradi protonovou lecbu rakoviny prostaty v praze ale v Ostrave ano jestli chci tuto proceduru musim prejit k jine pojistovne jcoz je blbost odpovi nekdo na tento blud? Nebo se mam radeji obrati jinam? asi to udelam na takovou blbost muze prijit? nevite, Ja ano

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme za váš dotaz. Ohledně léčby se informujte u své zdravotní pojišťovny, která vám musí poskytnou informace o zařízeních a hrazených léčbách. Dle našich informací je léčba v jednom pražském protonovém centru hrazena všemi zdravotními pojišťovnami, ovšem záleží, jaké posouzení napíše lékař. Informujte se tedy u své pojišťovny. Pokud budete chtít změnit pojišťovnu, musíte podat žádost nejpozději do 31. března 2018 (pak se novým klientem stanete od 1. července 2018).

Doporučujeme