Situace

7 nejčastějších dotazů našich čtenářů

Téměř každý den redaktoři odpovídají na vaše dotazy. Většina dotazů vychází z vlastní zkušenosti, proto je mnohdy obtížné najít odpověď na internetu. Přečtěte si, na jaké dotazy nejčastěji odpovídáme.

Jsem pečující osoba. Mohu si přivydělat?

Při péči o osobu blízkou nemáte žádná pracovní omezení. To znamená, že můžete pracovat na DPP, DPČ nebo pracovní smlouvu, ze které ale musíte platit zdravotní a sociální pojištění. Vaší povinností je během práce zajistit péči osobě, o kterou jinak pečujete.

Mohu jako pečující osoba podnikat?

Jako pečující osoba můžete podnikat. Záleží, zda vaše podnikání je hlavní nebo vedlejší činnost.  Za vedlejší výdělečnou činnost se považuje ta výdělečná činnost, kdy podnikatel ve stejném kalendářním roce mimo jiné osobně pečuje o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupních II až IV, pokud se jedná o osobu blízkou nebo jde o osobu, která není osobou blízkou a zároveň žije s podnikatelem ve stejné domácnosti. Máte-li příjmy z podnikání, musíte odvádět zdravotní a sociální pojištění (dle výše výdělku). Dobrovolně si můžete platit i nemocenské pojištění. Konkrétní informace vám poskytne Úřad práce nebo ČSSZ. Více se dočtete v publikaci určené pro podnikající pečující osoby.

Kdo má nárok na ošetřovné?

Na ošetřovné má nárok zaměstnanec pracující na hlavní pracovní poměr. Pozor, nárok se netýká osob pracujících na DPP, DPČ ani OSVČ. Podnikateli však může vzniknout nárok na ošetřovné v případě, že je alespoň 3 měsíce účasten na nemocenském pojištění.

Jsem asistent sociální péče. Jak je to s nemocenským?

Asistent sociální péče není zaměstnancem a nemá povinnost hradit zdravotní pojištění (je za asistenta sociální péče hrazeno státem). Na nemocenském pojištění mohou být účastni jen zaměstnanci nebo OSVČ. Do této kategorie asistent sociální péče nespadá. Platit si nemocenské pojištění tedy není možné ani dobrovolně. Některé komerční pojišťovny nabízí podobné pojištění, většinou se ale týká pobytu v nemocnici nebo jsou platby příliš vysoké. Pro přesné informace doporučujeme kontaktovat Úřad práce.

Pečuji o ležícího příbuzného. Kdo mi poradí ohledně péče?

Doporučujeme kontaktovat pracovníky projektu Pečuj doma. Pracovníci mají bohaté zkušenosti v péči. Provozují bezplatnou linku pro pečující osoby, pořádají zdarma kurzy pro pečující osoby, nabízí ke stažení mnoho příruček pro pečující. Dále můžete využít podpůrné skupiny pečujících nebo on-line poradnu.

Nevím, jak se mám dopravit do nemocnice. Jak postupovat?

Zdravotní pojišťovna hradí kromě jiného i dopravu z nebo do zdravotnického zařízení. Zda splňujete podmínky na převoz sanitkou, vám sdělí ošetřující lékař. Pokud jste si hospitalizaci zvolili z vlastní vůle ve vzdálenější nemocnici, pojišťovna hradí jen tu část cesty, která odpovídá vzdálenosti od vašeho bydliště k nejbližší nemocnici. Rozdíl byste museli doplatit. Poukaz na převoz sanitkou vystavuje lékař, který zároveň posoudí, zda pacient není schopen dopravy jiným způsobem. O převozu sanitkou rozhoduje ošetřující lékař, rozhodnutí je tedy pouze na něm. Pokud vám lékař nevystaví příkaz ke zdravotnímu transportu, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu a požádejte revizního lékaře, zda je vaše diagnóza indikovaná pro převoz sanitkou.

Zamítli mi lázně. Jak se odvolat?

V první řadě je nutné zdůraznit, že lékař musí správně zdůvodnit indikaci lázeňské péče a správně žádost vyplnit. Pokud zde není problém, na své zdravotní pojišťovně se můžete odvolávat opakovaně. V odůvodnění je nutné podrobně popsat vaše zdravotní problémy a odůvodnit, jak lázně pomohou k jejich kompenzaci a léčbě. Odvolání musíte podat do 15 dnů od obdržení rozhodnutí. Odvolání musí obsahovat: jméno a příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu, informaci, proti čemu se odvoláváte, v čem nesouhlasíte s posudkovým lékařem. Nezapomeňte uvést podrobnosti o vašem zdravotním stavu, resp. proč vám byly lázně doporučeny. Můžete přiložit o záznam ze zdravotní dokumentace od lékaře, který vám lázně doporučil. Odvolání může podat i lékař, který lázně doporučil.

Pokud i vy máte nějaký dotaz, zeptejte se v komentářích pod článkem. Máte-li tip na článek, napište nám na

Zdroj: foto-pixabay

30.7.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky