Situace

Jak řešit úraz v zahraničí?

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a zvažujete, zda si sjednat cestovní pojištění? Pokud se chystáte do zahraničí, rozhodně nezapomeňte Evropský průkaz zdravotního pojištění (tj. kartička pojišťovny). Při případném úrazu máte nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči v rámci svého zdravotního pojištění.

Bez cestovního pojištění lze vyjet do většiny evropských zemí. Díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění se prokážete, že v jiné členské zemi platíte zdravotní pojištění a ošetření tedy uhradí příslušná zdravotní pojišťovna.  Nicméně obvykle se ve většině zemí na péči doplácí a na to už evropská kartička pojištění neplatí. Obvykle se doplácí na ošetření, léky a hospitalizaci. Spoluúčast je poměrně vysoká, například v Německu vyjde den hospitalizace na přibližně 250 Kč za den, v Chorvatsku pak přibližně 350 Kč za den. Evropský průkaz zdravotního pojištění ale můžete uplatnit jen v zařízeních, která jsou napojena na systém veřejného zdravotního pojištění. Nelze ji tedy uplatnit v soukromých zařízeních, kde byste za veškeré ošetření museli platit plnou částku.

V kterých zemích stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Jedná se o většinu zemí EU a zemí Evropského hospodářského prostoru: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Spojené království.

Na co máte nárok?

Pokud se v zahraničí prokážete průkazem pojištěnce, máte nárok na stejné ošetření a služby jako místní obyvatelé. Jste tedy ošetřeni z veřejného systému zdravotnictví a hradíte si spoluúčast. Ošetření se ale týká jen úrazů, nevztahuje se na dobrovolnou návštěvu lékaře). Pokud byste ve zdravotnickém zařízení museli zaplatit v hotovosti, schovejte si účty. Ty můžete po návratu předložit a žádat svou zdravotní pojišťovnu o jejich proplacení.

Cestovní pojištění – ano nebo ne?

Pokud uvažujete o sjednání cestovního pojištění, můžeme ho vřele doporučit. Obvykle se nejedná o příliš vysoký výdaj. Navíc si platíte i určitý komfort. S asistenční službou můžete komunikovat v češtině, doporučí vám vhodné zdravotnické zařízení a vyřídí nezbytné záležitosti. V některých zemích jsou výdaje za lékařskou péči velmi vysoké. Oproti cestovnímu pojištění jsou tyto výdaje zcela zanedbatelné.

Mám cestovní pojištění, jak postupovat?

Při sjednání cestovního pojištění je nutné prostudovat podmínky pojišťovny. Klienti pojišťoven se často dopouštějí té chyby, že vyhledají libovolné zdravotnické zařízení a poté uplatňují svůj nárok. V případě úrazu jako první kontaktujte asistenční službu. Operátorovi sdělíte číslo smlouvy a ten vám sdělí, jak postupovat, zajistí převoz i ošetření v nejbližším vhodném zdravotnickém zařízení. Součástí některých cestovních pojištění je i denní odškodné za pobyt v nemocnici.

Pozor na výluky z pojištění

Myslete i na výluky z pojištění. Mezi nejznámější výluky patří například limit nadmořské výšky do 2500 metrů. Dále pojišťovna neproplatí náklady klientovi, který si úraz zavinil sám pod vlivem návykových látek, nebo v případě těhotenství platí omezení do určitého měsíce. Výluky se také týkají i potíží, které prokazatelně začaly v mírnější podobě ještě před odjezdem. Na výluky se informujte ještě před sjednáním pojištění!

Pro klid na duši je vhodné mít při cestě do zahraničí sjednané cestovní pojištění. Asistenční službu máte k dispozici 24 hodin denně a máte jistotu, že v případě úrazu vám zajistí pomoc.

Zdroj: foto-pixabay

6.8.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky