Lékařský poukaz
Situace

Když dostanete od lékaře poukaz

Lékař vám předepsal vyšetření nebo rehabilitaci. To může být způsobeno například hypertenzí, která se často léčí léky jako Cardione, CardioActive, Tonerin, Neocard. Příčinou toho mohou být samozřejmě i jiná onemocnění nebo úrazy. Případně léčebnou či ortopedickou pomůcku. Tu můžete získat díky zdravotnímu tiskopisu, který se nazývá lékařský poukaz. Nebo taky doporučenka. Formulář musí mít vyplněny některé specifické údaje. Zjistěte, co jste dosud o poukaze nevěděli.

1. Lékařský poukaz

Lékařských poukazů je několik druhů a podle toho se liší i jejich tiskopisy, formuláře. Ty slouží k dalšímu vyšetření, k předpisu fyzioterapeutické a ergoterapeutické péče nebo zdravotních pomůcek. Tiskopis obsahuje určité údaje, které lékař musí vyplnit.

2. Jaké jsou typy poukazů?

  • Poukaz K – na vyšetření nebo ošetření (tzv. doporučenka)
  • Poukaz FT – na fyzioterapeutickou a ergoterapeutickou péči
  • Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku
  • Poukaz na brýle a optické pomůcky
  • Poukaz na lázně (tzv. křížkový)

3. Jak lze získat poukaz?

Poukaz na vyšetření (Poukaz K) může vystavit praktický lékař. Poukaz na fyzioterapeutickou  péči (Poukaz FT) může vystavit praktický lékař, neurolog, ortoped, chirurg, internista, ORL, popřípadě lékaři jiných specializací. Poukaz na zdravotní pomůcku předepisují lékaři na základě vlastního uvážení (popř. doporučení od jiného specialisty). Brýle a optické pomůcky předepisuje oční lékař.

4. Platnost poukazu

Vyplněný poukaz má platnost 7 dní od data vystavení lékařem. Poukaz K na vyšetření není v příslušném roce časově omezen.

5. Jaké údaje lékařský poukaz obsahuje

Údaje se liší od typu poukazu. Jiné jsou na zdravotní pomůcku, jiné na brýle. Poukaz FT (na rehabilitaci) obsahuje tyto údaje:

  • Odeslán ad – doporučené rehabilitační pracoviště, eventuálně požadované či dohodnuté datum provedení
  • Stav, který vyžaduje léčbu (např. bolest, otok atd.).
  • Cíl, kterého má být dosaženo (posílení svalů, zvětšení rozsahu pohybu apod.).
  • Přímo rozepsaný typ procedury, čas trvání, místo aplikace, frekvenci a počet dané procedury.
  • Upozorní na zvláštnosti profesionální nebo jiné, které mohou ovlivňovat způsob i cíl léčby.
  • Lékařská kontrola dne – datum objednání k plánované kontrole lékařem.

6. Kolikrát ročně lze dostat poukaz na rehabilitaci?

Četnost předepsaných rehabilitací určuje ošetřující lékař dle aktuálního stavu pacienta. Nejčastěji předepisuje lékař 5 -10 návštěv v rámci jedné terapie za půl roku.

7. Kolik budu doplácet?

Terapie, předepsaná na FT poukazu, je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. U léčebných nebo ortopedických pomůcek záleží na tom, zda je pomůcka plně hrazena, nebo je hrazena jen do určité výše. U vyšších položek musí být pomůcka schválena revizním lékařem příslušné zdravotní pojišťovny.

 

Lékařský poukaz, je důležitým zdravotním tiskopisem, dokumentem, na základě kterého je vám poskytnuto vyšetření, terapie nebo léčebná pomůcka. Může byt plně hrazena zdravotní pojišťovna, nebo jen do určité finanční výše. Platnost poukazů je u různých typů různá.

20.2.2016 | Martin Motloch

6 komentářů: “Když dostanete od lékaře poukaz”

  1. Jitka Michalíková napsal:

    Dobrý den, dostala jsem poukaz FT, kde mi lékařka uvedla tři procedury po 10 opakováních. Když jsem se byla osobně objednat, tak mi na recepci sdělili, že mě musí vidět jejich lékař a že mi sníží počet opakování na 5, prý že to teď dělají z kapacitních důvodů, je to možné, aby mi ti takhle snížili? Mám možnost se tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď.

    • admin napsal:

      Dobrý den,

      neznáme podmínky a organizaci zařízení, nicméně váš lékař doporučil určitý plán léčby. Pokud vám zařízení nevyhoví, obraťte se na jiné. Na procedury máte nárok. Pokud chcete přesnou odpověď, obraťte se prosím na svou zdravotní pojišťovnu.

  2. Lenka Bašná napsal:

    Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně otce. Prodělal před 5i lety oboustranný zápal plic a zápal pohrudnice, kdy byl hospitalizován 2měsíce v nemocnici a poté dlouhodobě na nemocenské. Nyní je je již důchodce. Často se zadýchává a proto mu chceme dopřát týden v lázních aby si odpočinul. Dostali jsme informace, že je možné od obvodního lékaře získat fyzioterapeutický průkaz, my bychom uhradili stravu a ubytování a že by procedury na základě průkazu hradila pojištovna. Je to možné?Děkuji za odpověd. S pozdravem Lenka Bašná

    • admin napsal:

      Dobrý den,

      ano, je to možné. Poukaz do lázní může být vystaven buď na komplexní léčbu, kdy zdravotní pojišťovna hradí ubytování, stravu i procedury, nebo na příspěvkovou léčbu, kdy pojištovna hradí procedury, ale pojištěnec si sám hradí ubytování a stravu. Více se dočtete zde https://poradimesi.cz/zdravi/lazne-velky-prehled/

  3. Jana Dibelková napsal:

    Dobrý den,mám dotaz.Dostala jsem poukaz na vyšetření RTG.V nejbližší době jsem nemohla vyšetření absolvovat z důvodu nemocenské a pobytu v lázních. Jaká je doba platnosti průkazu?Tento lékař není trvale k dispozici,nemá zde trvalé působiště . Děkuji za odpověd´.
    Dibelková Jana.

    • Martin Motloch napsal:

      Dobrý den, platnost poukazu na vyšetření by měla být bez časového omezení z důvodů někdy dlouhých čekacích dob na objednání. Platnost poukazu na zdravotní pomůcku je měsíc, běžný recept na lék 14 dní. Není na poukazu malým písmem uvedena doba platnosti? Na některých je!
      S pozdravem Martin Motloch

Doporučujeme