hospitalizace
Situace

Na co pamatovat při nástupu do nemocnice

Čeká vás pobyt v nemocnici? Možná se vám budou hodit následující rady.

Co si vzít s sebou?

 • doklad totožnosti a průkaz pojištěnce
 • starší lékařské zprávy – lékař tak získá rychleji přehled o Vašem zdravotním stavu
 • další zdravotnickou dokumentaci – např. RTG snímky, doklad o pracovní neschopnosti, předoperační vyšetření
 • seznam léků, které užíváte
 • seznam léků, na které máte alergii
 • osobní věci – tj. pyžamo, protiskluzovou obuv, hygienické potřeby, časopisy
 • kompenzační pomůcky, pokud je používáte
 • kontakty na vás a vaše blízké

Co raději nechat doma?

 • větší sumy peněz
 • cennosti a šperky
 • cennou elektroniku

Nemocnice vám ručí za odložené věci, ale jen za ty, které se do nemocnice běžně nosí. Nemocnice nepřevezme odpovědnost za větší sumy peněž nebo např. za notebook, pokud si ho neodložíte do trezoru.

Jak probíhá příjem do nemocnice?

Pacienti jsou do nemocnice přijímáni na základě doporučení lékaře, ambulantního specialisty nebo akutně, v případě vážného zhoršení zdravotního stavu. Po příjezdu do nemocnice vás přijme přijímací lékař. Ten vás seznámí s důvodem přijetí a s průběhem hospitalizace. Lékař se vás bude ptát na vše, co se týká vašeho zdravotního stavu. Dostanete k podpisu formulář, kde potvrdíte váš souhlas s hospitalizací. Bez souhlasu lze pacienta hospitalizovat pouze v případě, že jeho zdravotní stav vyžaduje okamžité poskytnutí lékařské péče. Samozřejmě budete mít prostor pro své otázky.

Následně vás sestra odvede na pokoj. Seznámí vás s chodem oddělení a do vaší karty si zapíše důležité informace, jako např. alergie, úroveň samoobsluhy, zda dodržujete nějakou dietu a podobně. Budete si moci odložit své věci do skříně na pokoji případně do šatny na oddělení. V tomto případě žádejte potvrzení o uložení věcí (včetně konkrétního popisu věcí). Pokud od sestry obdržíte identifikační náramek, rozhodně ho po celou dobu hospitalizace nesundávejte.

Pokud budete mít zájem o nadstandardní ubytování, informujte se o této možnosti už při příjmu. Nadstandardní pokoj je zpravidla jednolůžkový, je vybaven televizí, někdy ledničkou a vlastním sociálním zařízení. Pokud na lůžkovém oddělení nebude již žádné volné místo a vy budete umístěni na nadstandardní pokoj, platba za toto ubytování po vás nesmí být vyžadována!

Během hospitalizace vás navštíví váš operatér a vysvětlí vám důvody operace, průběh, možná rizika, délku hospitalizace a následnou rekonvalescenci. Nechte si vše důkladně vysvětlit a pokud vám není něco jasné, rozhodně se zeptejte. Poté dostanete k podpisu informovaný souhlas s operačním výkonem. Pokud s operací nesouhlasíte, máte právo ji odmítnout.

Mějte na paměti: máte nárok na veškeré informace související s vaším zdravotním stavem. Ptejte se, jaké léky dostáváte a proč. Ptejte se na vše, co vás zajímá a co vám není jasné. Také máte právo ověřit si nutnost výkonu u jiného specialisty. Pokud čeká vaše nezletilé dítě hospitalizace, můžete si přečíst rady, jak dítě připravit na pobyt v nemocnici zde.

Zdroj: foto-Pixabay

14.2.2017 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky