Vánoce
SituaceZdraví

Nebezpečné vánoce – co nás nejvíc ohrožuje

Vánoce, to je období radostného očekávání, ale i horečných příprav, předvánočních úklidů i pečení cukroví. Doba pobíhání, shánění dárků a pravidelného stresu. Hlavně všechno stihnout. I když se na ně těšíme, často si říkáme „už aby to bylo za námi“. V uších nám zní cinkot rolniček a v mysli se prolínají obrazy Ladovy zimní krajiny a vzpomínek z dětství. Ale i vánoce mohou být obdobím plných nebezpečných nástrah. Na co si dát pozor, aby se zvuk andělského zvonění nezměnil v ostrý jekot sirény přijíždějící záchranky. A které jsou nejčastější vánoční úrazy?

Pozor, hoříme!

Požár je nejčastějším rizikem vánočních svátků. Ať už jde o vzplanutí adventních věnců, podpálení vánočního stromečku či špatný odhad pro použití domácí pyrotechniky. K tomuto svátku prostě zapálené svíce patří, jenže se nevyplatí je nechávat bez dozoru. Většinou se rodině podaří náhlé zahoření zlikvidovat svépomocí, takže není třeba volat hasiče. Jenže často zpanikaříme. Málokdo z lidí, žijící celý život v paneláku má zkušenosti s udržováním otevřeného ohně. A tak se může stát, že i dobrý nápad, odtáhnout hořící vánoční stromeček k uhašení do koupelny vede k vyhoření celého bytu.

Nebezpečné pády

Pád z výšky je druhý nejčastější úraz vánočního období. A nemusí se jednat o výšku nikterak závratnou. Stačí židle. Velká část českých hospodyněk absolvuje před vánočními svátky doslova uklízecí maratón. Ohroženy jsou tak nejvíce ženy, jejichž úrazy jsou právě následkem pádu z výšek, například při mytí oken, věšení záclon nebo stírání prachu. Úrazy při úklidu patří mezi obvyklé události, kdy hrozí podvrknutí či dokonce nebezpečí zlámaných kostí. Velmi nebezpečné mohou být také pády starších osob ze židlí nebo štaflí, což právě v případě vyššího věku pacienta může mít vážné následky. V poslední době se snaží lidé předhánět své sousedy v křiklavější a kýčovitější výzdobě svých rodinných domků. Výsledkem je vyšší procento pádů ze střech a žebříků. A tady jsou to zase muži, u kterých dominují úrazy při manipulaci s vánočním osvětlením a venkovními dekoracemi na domech nebo stromech.

Horor ve vánoční kuchyni

Samostatnou kapitolou jsou vánoční kuchyňské úrazy, především popáleniny rozpáleným olejem při smažení či opaření vřící vodou. Maso pro slavnostní večeři je třeba naporcovat a tak poranění způsobená nožem patří k nejběžnějším. Spěch a snaha všechno včas stihnout nás činí zranitelnějšími, než v jiných situacích. Proto je více než vhodné udržet hlavně malé děti mimo kuchyni. Opravdu není ideální, když se vám batole motá pod nohama při přenášení hrnce s vařící rybí polévkou.

Štědrovečerní večeře

I když kapr se svými drobnými kostmi patří stále k tradičnímu štědrovečernímu jídlu, řada rodin právě pro případné nepříjemnosti se zapíchnutou kůstkou, volí pro sváteční stůl obalované kuřecí řízky. To je také důvodem, proč zadušení jídlem či zmíněná kost v krku jsou méně častým úrazem než v minulosti. V současné době jsou nejčastější příčinou pro výjezdy RZS v průběhu vánočních svátků žlučníkové a žaludeční koliky z přejídání a konzumace tučných jídel. Poměrně častým důsledkem zvýšené konzumace alkoholu jsou různá zranění při následných pádech nebo podchlazením při spánku na lavičce v parku. Během vánočních svátků také vzroste počet infarktů a mozkových příhod, zejména v důsledku stresu.

Dárky a tradiční zvyky

Když slavnostní večeře proběhla bez újmy na zdraví, nabýváme dojmu, že při rozbalování dárků či provádění tradičních lidových vánočních zvyků už nás nemůže nic zlého potkat. Ale nemylme se! Spěch při rozbalování dárků, pořezání při rychlém otevření dárku nožem, zakopnutí o kabely a následný pád zcela nového notebooku, patří k poměrně běžným situacím slavnostního vánočního večera. A to nemluvíme ani o radostných chvílích strávený se starými lidovými obyčeji, kdy dojde k popáleninám během lití olova či k úrazu při házení botou. Ta může nepozorného člena rodiny trefit do hlavy tak nešťastně, že mu způsobí i lehký otřes mozku.

Dávejte pozor na domácí mazlíčky!

Často vnímáme zvířata žijící s námi v naší domácnosti spíše jako rodinné příslušníky. V období vánočních svátků se proto i jim snažíme dopřát to nejlepší. A tak jim do misky dáváme to, co už sami nemůžeme sníst. Jejich následné trávicí potíže by nás pak neměly překvapit. Častým vánočním dárkem bývá v našich krajích také malé štěňátko, coby nový kamarád pro menší děti. Právě štěňata se s oblibou pouštějí do překusování elektrických drátů od slavnostního osvětlení stromečku. Rovněž skleněné ozdoby by měly být umístěny mimo dosah domácích zvířat, ale i zvídavých batolat, které chtějí zjistit, jak ta krásná věc vlastně chutná.

Vánoce – období rodinných návštěv

Mezi tradiční zvyklosti v období vánočních svátků patří návštěvy širšího příbuzenstva. A právě kvůli nim se často vydávají na cesty autem i takzvaní sváteční řidiči. Bohužel, chybějí jim zažité návyky, nereagují tak rychle jako zkušení řidiči. V této době dochází ke zvýšenému počtu střetů chodce s automobilem. A může to být třeba jen na parkovišti před obchodním centrem. Snížená viditelnost a zimní počasí se sněžením v tomto ročním období hrají také důležitou roli. Lidé shánějící dárky často bez rozhlédnutí vstupují do vozovky. Nervózní řidiči v kolonách a v pruzích vedle sebe mohou přehlédnout lidi na přechodu nebo proplétající se řadou zaparkovaných vozidel. Statistiky pojišťoven hovoří jasnou řečí: v prosinci každoročně přibývá chodců sražených na ulici ve městech.

Nebezpečné rostliny

K vánocům patří tradičně některé druhy rostlin, bez nichž si tyto svátky nedokážeme ani představit. Jsou to:

  • jmelí – parazitická rostlina, symbol štěstí, jeho plody (bílé lepkavé kuličky) jsou jedovaté, obsahují toxické proteiny, které zpomalují srdeční frekvenci, a může vyvolávat halucinace.
  • vánoční hvězda (Pryšec nádherný) – není tak jedovatá, jak se leckdy traduje. U dětí může způsobit průjmy či zvracení.
  • cesmína – někdy nazývaná vánoční třešeň, je velmi dekorativní pro svou zářivou zelenou barvu a červené bobule. Má velkou vánoční tradici, považuje se za symbol štěstí a spokojenosti, bobule jsou jedovaté, mohou způsobit bolesti žaludku.
  • vánoční růže – Christmas rose, neboli Čemeřice černá (Helleborus niger L.) je jedovatá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých, způsobuje průjmy.

Aby se zabránilo náhodnému požití jedovatých rostlin, dbejte o to, aby všechny tyto rostliny byly mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Ani po vánocích není bezpečno

Tak, a vánoce jsou za námi. Svátky jsme absolvovali bez újmy, včetně návštěv různých příbuzných. Ale ani teď není bezpečno. Možná vás překvapí, že zloději jsou na přelomu roku velmi aktivní. Podle zkušeností Policie překvapivě více než třeba v období letních dovolených. A mnohdy těží právě z našeho neopatrného počínání. Když si například rodina pořídí nový televizor a notebook, a obaly od nich viditelně odloží k popelnici, jako by vypsala zloději pozvánku. Ten už ví, kde mají zcela nové zboží, zná už značku, parametry a odhadne, kolik se na tom dá vydělat. A pak už jen počká na váš novoroční odjezd na hory nebo dopolední klid, když budete v práci.

 

Vánoce jsou tradičně svátky klidu a míru. Alespoň se to tak říká. Jenže stačí málo a mohou se proměnit v hororové chvíle. A i když se to nezdá, často při nich dochází i ke smrtelným úrazům. Stačí ale nepodlehnout okolnímu shonu, dodržovat běžná bezpečnostní opatření, a věnovat i v těchto chvílích zvýšenou pozornost dětem a starším lidem, kteří jsou právě častou obětí vánočních nehod. A nezapomeňte, že vánoční dobroty i alkoholické nápoje je třeba konzumovat s mírou. Sanitka, která vás odváží s žaludeční kolikou nebo otravou alkoholem pak rozhodně nebude patřit mezi vaše oblíbené vánoční vzpomínky. Přejeme hezké vánoce!

Zdroj: foto – Pixabay

24.12.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky