nevěra
Situace

Nevěra. Jste na ni připraveni?

I když vás to možná v první chvíli ani nenapadne, smysl tohoto titulku může být mnohoznačný. Tak na vysvětlenou: Jste připraveni na nevěru svého partnera? A jak jí budete přijímat ve třiceti a jak v pětapadesáti letech? A jste připraveni i na tu svoji? Že se vám to nemůže stát? Nebo se to stalo a vaše žena si pochvalovala, jak jste najednou pozorný? Či je to přirozená součást vašeho partnerského života, na které jste se předem domluvili? Nevěra bude vždy nahlížena individuálně, a vaše okolí stejně nikdy zcela nepochopí, co vás k tomu rozhodnutí vedlo.  

Nevěra

Klasifikovat nevěru je poměrně obtížné. Podle odborných zdrojů je nevěra v podstatě cizoložství, tedy sexuální resp. milostný poměr s jinou osobou, než je náš oficiální partner se kterým máme dlouhotrvající vážný vztah. Jenže i „nevěra“ může mít nejrůznější projevy. Je už flirt, který vám dělá dobře, budoucí nevěrou? Co virtuální nevěra na internetu, psaní smyslných emailů, esemesek? Je také nevěrou, i když nedojde k pohlavnímu styku? A co vztah pouze „citově – neerotický“? No, není to jednoduché.

Proč je nevěrný muž?

I podle výzkumů je jasné, že muž (samec) je k tomu lépe geneticky vybaven, má vyšší promiskuitu než ženy. V případě nabídky neřeší následky a při fyzické zdatnosti, může téměř okamžitě. Muž je „rozsévač“ svého genetického kódu, kterým mu „Matka příroda“ pomohla pojistit zachování jeho rodu. Důvody, proč jsou muži nevěrní svým partnerkám, mohou být ale opravdu různé. Které jsou ty nejčastější?

 • Sexuální nesoulad mezi partnery,
 • Ztráta sebevědomí ve vztahu,
 • Byl nahrazen dětmi,
 • Nudí se s vámi,
 • Nepřitahujete ho,
 • Nerozumíte mu,
 • Nepovažuje nevěru za něco špatného.

Proč jsou nevěrné ženy?

Někdy se zdá, jako kdyby ženy k nevěře měly méně důvodů než muži. Ale je to složitější. Často se říká, že pro to, aby podvedly svého partnera, se potřebují zamilovat. Ano, to taky. Ale těch důvodů může být pochopitelně více.

 • Nespokojenost ve vztahu i v sexu,
 • Nostalgický návrat do minulosti,
 • Kolísající sebevědomí,
 • Hledání romantiky, ochladnutí vztahu,
 • Pomstít se za partnerovu nevěru,
 • Nuda v sexu,
 • Rozhodnutí ukončit vztah.

Když se dva dohodnou

Každý partnerský vztah je osobitý, nepodléhá předem dané šabloně. I když nám tradiční pojetí rodiny a soužití v něm určuje nějaké limity, poslední bouřlivý vývoj právě v klasickém formátu manželství ukazuje, že i tady si letitá pravidla společnost začíná vykládat poněkud volněji. Pro někoho jsou paralelní vztahy nepřijatelné, pro druhé něčím běžným.

„…tak já si myslím, že se nevěře přikládá příliš velký význam. S přítelem jsme spolu už pěkných pár let, máme dítě, milujeme se, jeden druhého přitahujeme. V životě si rozumíme, v posteli taky, tam nám to stále klape fajnově a přesto si sem tam odskočíme. Není v tom dohoda, spíš jen tolerance. On s tím začal, když jsem po porodu nějaký čas nebyla úplně v pořádku a já to po prvních rozpacích přijala (chápala jsem ho no). A později jsem přišla na to, že na onom občasným hupky do postýlky s druhým, něco je a že mi to vlastně víceméně vyhovuje. Člověku to zvedne sebevědomí, naladí ho to, a ten adrenalin je k nezaplacení. Báječný pocit, že po mně pořád ještě chlapi jedou! A nám dvěma to nakonec v posteli klape teď ještě lépe, jak před dítětem…“

Jak nazýváme svoji sokyni?

Většina žen, která partnerovi přijde na nevěru, si nebere servítky. Svoji potencionální sokyni, tedy tu, která se vyspala s jejím partnerem označuje v naprosté většině vulgarismy. A to tak silnými, že bývají v diskuzích na toto téma často vytečkovány. Pozoruhodný je ten do očí bijící protiklad. Partner, který byl nevěrný sice zklamal, nepochopitelně je podvedl, ale v naprosté většině nebývá zatracen.

„…teď už je mi trošku lépe, ale z takového zklamání se člověk nemůže vzpamatovat tak rychle. Svému muži nikdy neodpustím, ať už to bylo jednou nebo víckrát. Chová se ke mne a k synovi naprosto perfektně a je okouzlující. Miluji ho strašně a snad to ustojím. Ještě to zkusím, doufám že mi ten můj za to stojí. Jen nechápu důvod, proč to udělal…“

Ach ty mobily…

Dnešní doba je k nevěrám příznivě nakloněna a to i díky technice. Žhavé SMS dokáží rozproudit nejedny ospalé hormony. Jenže mobilní telefony jsou také nejčastější příčinou toho, že to „praskne“. A to nejenom, když jeden z partnerů zvědavě prohlíží zprávy na mobilu toho druhého, ono stačí, když vám přijde erotická esemeska, která evidentně není určena vám.

„…já jsem partnerovi taky objevila telefon, psali si tam všechno možné do detailu a on mi pak řekl, že to spolu dělali jen po telefonu. Jaká je šance mu věřit? Asi žádná co? Když jsem ji napsala, ať dá ruce pryč od zadaného chlapa, odepsala a podepsala se jako milenka. Jeho to naštvalo ukrutně a pořád dokola mele tu svou, že spolu normálně nespali. Ale jak něco takového přežít, když to najednou přiletí jako blesk z čistého nebe? Vím, kontrolovat mobil je asi sprosté, ale kdo to nedělá…“

Jak reagovat? Víte to?

Dokážete si tu situaci představit? Ano vy! Nevěru u vašeho milujícího manžela, toho nekňuby, za kterým se žádná sukně přece neotočí! Nebo u vaší „drahé polovičky“, o které kamarádům v hospodě namyšleně vyprávíte, že byste ji dal někomu i zadarmo? Mlčet nebo dát „kudlu na krk“? Odpustit nebo mu to vrátit i s úroky?

„…my jsme spolu pět let, máme malého kluka. Společně jsme přestavěli dům a já žila v mylné představě, že je vše v pořádku. Minulý týden jsem ale v autě našla mobilní telefon, o kterém jsem nevěděla, že ho muž vůbec má. A poslední SMS, kterou jí odeslal zněla, že milování bylo nádherné! Když jsem po tom úděsném šoku na něj uhodila, měl vztek, že mu kontroluji jeho věci. Pak byl celý schlíplý, rozbrečel se a se slzami v očích mi pořád dokola opakuje, že ona pro něj vůbec nic neznamená, že se to stalo jen jednou. Tvrdí, že miluje jen a jen mně. Tak mi to vysvětlete! Je mi 32 let a ta druhá, kdyby to byla mladá, hezká holka, tak neřeknu, ale je asi o 10 let starší  a fakt babochlap a to mě hrozně uráží a sráží sebevědomí. Tak v čem to je? Když na mne sahá, dokážu si jen představovat, jak to dělal i s ní. Přitom ho stále miluji, ale rozum to vidí jinak. On tvrdí, že to už je pryč, ale jak mu uvěřit? Je to hnus, takové zklamání. Nevím co dál…“

Potrestám tě!

Častou reakcí na partnerovo selhání je odmítnutí dalšího vzájemného sexu. Je pravda, že hned po provalení „vášnivé nevěry“, partnerka moc chutí na romantické sbližování nejspíš mít nebude. Nejenom, že je to šok, je to ponížení. Tak to alespoň vnímá většina žen. A to i v případě, že se muž kaje! Když rovnou nebalí věci a neodchází za svým novým štěstím. Dát vztahu ještě šanci? Bylo přece i mnoho hezkého, co jste spolu prožili. Nepokusit se ale najít opět cestu k sobě, se může z dlouhodobé perspektivy ukázat jako cesta definitivního ukončení stávajícího vztahu!

Druhá míza

Někdy to období splyne s „krizí středního věku“. Nepozorovaně se hlásí první příznaky přibližujícího stáří, ale muž se cítí na vrcholku svých sil. Zjišťuje, že i když mu začínají šedivět vlasy, je stále ještě vlastně „mladý”. Připadá si přitažlivý, a z některých reakcí (často svobodných) žen usoudí, že se jim pořád líbí. A tak si to chce potvrdit. Ještě stihnout něco z toho, co se nenávratně vzdaluje. Toto období přichází ve věku mezi 40 až 50 lety. A u mnoha mužů je to začátek nového vztahu. Děti z prvního svazku jsou už dospělé, manželka v jeho očích zevšedněla, okoukala se. A proto přichází nová. Je mladá, žádostivá, připravena mu porodit dalšího potomka. Konečně TEĎ muž začne žít SKUTEČNÝ ŽIVOT. Alespoň si to myslí! Výměnu partnerek nejčastěji v této životní fázi absolvují úspěšní a známí muži. Z řad podnikatelů, politiků či uměleckých celebrit. Jak se říká:  Úspěch, moc a peníze jsou nejsilnější afrodiziaka.

“…byli jsme spolu 13 let, když mému muži v jeho téměř čtyřiceti došlo, že nic nezažil a že mu utíká život. Začal se doma hrozně nudit, začal chodit do vináren a často se vracel až ráno, s tím, že já jsem s ním nesměla jít, ani se ptát, kam jde a kdy přijde. Ačkoli jsem (i když to zní možná nafoukaně), atraktivní a hezká štíhlá žena, bylo mi to houby platné. Jednoho dne se odstěhoval k dívce, které bylo o 17 let méně než mě a on by jí mohl dělat tatínka. Vzal sebou všechny naše úspory a obě auta a mě nechal jen nehoráznou hypotéku na barák, který jsme spolu pořídili. Splácet ho budu ještě 21 let. Zatímco já sem dřela,  on si našel nezaměstnanou zlatokopku. Takže i takhle může vypadat druhá míza…“

Nevěra má mnoho proměnných

Asi nepřekvapí, že každý bude nevěru vnímat jinak. Dokonce i ten samý člověk bude nejspíš informaci o partnerově „zahnutí“ přijímat jinak ve třiceti a jinak v padesáti letech. Někdo svůj „úlet“ za týden zapomene, někdo se tím bude „trápit“ natolik, že se s touto novou situací bude chtít podělit se svojí partnerkou. Jinak reaguje ten, co je už jednou nohou na odchodu a jinak ta, pro kterou rozvod by mohla být finanční katastrofa.

„…taky bych za tu svou před časem ruku do ohně dal, nikdy to neměla zapotřebí, nic na tom nevidí, proč by to dělala atd. A najednou ji začaly chodit SMS, já začal i tušit kdo to je, ještě mi několikrát sdělila, jaký to je blb atd. A nakonec jsem ji přistihl jak se s ním ocucává a mezi tím si na mne stěžuje. A že neví co to udělala, je ráda, že jsem na to přišel a tím to skončilo, dřív než to zašlo dál. Teď se tváří, že je klid, ale na jak dlouho, to opravdu nevím…“

Z pohledu knižních či filmových příběhů to vypadá, jako by nevěra byla nejzajímavějším tématem. A je to stále dokola, jen nahlíženo z jiného úhlu. Přitom nikdo nejspíš netouží být nevěrný. Toužíme po lásce a blízkosti, kterou nám nevěra poskytne pouze fiktivně a na chvíli. V dlouhodobém měřítku nás od naplnění těchto hodnot ale vzdaluje. Vždy budou existovat důvody, kterými si může člověk nevěru ospravedlnit. Když už se rozhodneme být nevěrní, rozhodujeme se i pro důsledky, které s sebou nevěra může přinést.

Zdroj: foto – Pixabay

18.8.2016 | Martin Motloch

2 komentáře: “Nevěra. Jste na ni připraveni?”

 1. Růžena napsal:

  Za života mého muže jsme v naší rodině zavedli – mobilový zákon – mobil je osobní věcí každého a kdyby mobil mého muže nebo kohokoliv v rodině mých už vdaných dcer skákal metr dvacet – není můj a nesahám na něj – ale to chce dohodu a být normální. A tak se nestane, že přiletí omylem někomu erotická SMS a bude problém.

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den,
   myslím že děláte dobře! Když člověk přestoupí určité meze slušnosti či konvence (ať cizí mobil nebo nevěra), nemůže se pak divit! Děkujeme za komentář a přeji hezký den!
   Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky