Phishing
Situace

Phishing – aneb rybaření ve vašich účtech

Zavedení internetového bankovnictví byl jeden z nejdůležitějších kroků ve finančních operacích. Klient může své bankovní účty a platby spravovat ze svého domova. Nemusí už s každou platbou chodit na poštu nebo do pobočky banky. S novými internetovými možnostmi se ale také otevřelo pole pro různé podvodníky, kteří se snaží dostat k vašim penězům. Jednou z možností, jak z vás nenápadně vymámit přístupová hesla k vašim peněžním účtům je tzv. phishing. Poradíme vám, na co si dát pozor!

Phishing

Slovo, které se někdy překládá pro podobně znějící anglický výraz jako rhybaření. Podvodníci, stejně jako rybáři, rozhodí sítě do rybníka a snaží se vylovit ryby – vaše peníze. Jedná se o druh internetového podvodu, kterým se cizí osoby snaží z uživatelů internetového bankovnictví vylákat přístupové údaje k jejich účtům a ty pak následně zneužít pro krádež – převod peněz. V e-mailu bývá uveden odkaz na připravené stránky s formulářem, které jakoby odkazovaly na server banky. Ve skutečnosti je uživatel přesměrován na cizí server, vytvořený ve stejném stylu, jako jsou stránky příslušné banky. Chycený uživatel nepozná rozdíl a může naivně vyplnit formuláře, kde jsou po něm požadovány důvěrné informace – čísla účtu, kódy k internetovému bankovnictví, PIN pro platbu atd. Že takto získané údaje mohou podvodníci velice snadno zneužít a  získat potřebná data, které následně využijí pro svoje obohacení, je zcela pochopitelné.

Jak poznat phishingový e-mail?

Podvodný e-mail se snaží vyvolat dojem, že byl odeslán organizací z jejichž klientů se pokouší vylákat důvěrné informace.

 • Má grafickou podobou jako stránky instituce, za kterou se vydává (zpravidla banky).
 • Text vypadá jako informace o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů, oznámení o dočasném zablokování účtu či platební karty, výzkum spokojenosti apod.
 • Zpráva obsahuje link, který na první pohled vypadá, že směřuje na stránky organizace (banky). Při jeho bližším prozkoumání zjistíte, že ve skutečnosti odkazuje na jiné místo, kde jsou umístěné podvodné stránky.

Jak se bránit?

Jestliže vám chodí jménem banky e-maily, které obsahují link, na stránky vyžadující vaše přihlašovací údaje, či údaje ke kartě, je to phishingová zpráva. Banka takové zprávy nikdy nerozesílá a nemá důvod tyto informace od vás požadovat! Základní pravidlo zní:

 • Na odkazy v e-mailu neklikejte! Přesměrují vás na podvodné stránky, které se vás budou snažit oklamat a pokusit se vylákat důvěryhodné informace.
 • Pokud se vaše elektronické bankovnictví chová nestandardně nebo jsou po vás požadovány jiné údaje než obvykle, nezadávejte je. Raději kontaktujte zákaznické centrum banky.
 • Používejte aktualizovaný operační systém. V aktualizacích bývají opravené objevené bezpečnostní chyby, které jinak mohou být zneužity.
 • Pozor na překlepy! Podvodníci si mohou dočasně zaregistrovat adresu, která se bude pouze nepatrnou změnou písmen lišit od té pravé.
 • Používejte antivirový program. Aktualizujte ho. Existují kvalitní antivirové programy, které jsou pro domácí použití zdarma.
 • Nespouštějte neznámé programy, které vám přijdou e-mailem, ani na které e-mail
 • odkazuje! Dodržujte nejvyšší opatrnost.
 • K elektronickému bankovnictví nebo ke svým účtům (nejen bankovním) se
 • nepřihlašujte z veřejně přístupných nebo nedůvěryhodných počítačů, které nemáte pod kontrolou.

 

Podvodníci nespí a stále vymýšlejí nové a nové způsoby,jak se dostat k vašim penězům. S rozvojem internetového bankovnictví i oni „inovují“. Používejte svůj rozum a zdravý úsudek! Pamatujte, útočníci jsou vždy o krok napřed a stále zkoušejí nové triky, jak vás nachytat! I přes veškeré technologické zabezpečení se může objevit jednoduchý trik, kterým se vás mohou snažit obelstít. Jestliže nebudete dodržovat základní bezpečnostní pravidla a nepřemýšlet nad svojí činností, můžete se stát jejich další obětí.

Zdroj: foto-Photo Express

10.4.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky