smlouva
Úřady

Co jsou agentury práce?

Stejně jako Úřad práce mohou agentury práce zprostředkovat zaměstnání. Každá firma, která chce působit jako agentura práce, musí mít dle zákona povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud máte zájem o zprostředkování zaměstnání přes agenturu práce, zde si můžete ověřit, zda má agentura ke své činnosti příslušné povolení.

Činností agentur práce je zprostředkování zaměstnanců na základě poptávky zaměstnavatelů dle stanovených kritérií. Agentury práce často nabízí další doplňující služby, jako například kariérní poradenství. Agentury práce zabývají třemi základními činnostmi:

  • vyhledání zaměstnání uchazeči,
  • vyhledání zaměstnanců dle kritérií zaměstnavatele,
  • zaměstnávání osob za jinou fyzickou nebo právnickou osobu, která práci přiděluje a dohlíží na ni.

Agentura práce může zprostředkovat zaměstnavateli vhodného zaměstnance. Pracovník je zaměstnancem agentury, ale pracuje v určité společnosti. Agentura, stejně jako zaměstnavatel, odvádí za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění, odpracovaná doba se započítává do důchodu. Agenturní zaměstnanec agentuře nic neplatí ani se mu nic neztrhává ze mzdy, to je zákonem zakázané. Za služby agentury si platí sama firma, která si agenturu najala jako pomoc se sehnáním nových zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří získali zaměstnání přes agenturu, musí mít stejné podmínky jako kmenoví zaměstnanci. To znamená, že mají nárok na stejné podmínky i benefity.

Zaměstnanec je zaměstnán pouze dočasně, obvykle rok. Firmy využívají tuto možnost na překlenutí období, kdy mají nedostatek zaměstnanců.

Agentura práce je povinna sjednat si pojištění pro případ svého úpadku, aby byla schopna svým zaměstnancům uhradit mzdu. Agentura může se zájemcem o zaměstnání uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti, nikoliv však dohodu o provedení práce!

V České republice působí přes tisíc agentur práce. Ne všechny jsou poctivé anebo nejednají v zájmu klienta. Proto je důležité si agenturu důkladně prověřit na internetu a na stránkách Úřadu práce.

Zdroj: foto-pixabay

26.2.2018 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky