cukrovka
Zdraví

10 věcí, které byste měli vědět o cukrovce

Říká se jí nemoc z blahobytu nebo tichý zabiják. Nebolí a je odrazem našeho životního stylu. V Česku má tuto diagnózu každý desátý člověk. Celosvětově je jednou z nejzávažnějších nemocí. Bez vyšetření u lékaře ji sami nezjistíte. Dá se léčit, ale je nevyléčitelná. Bez léčby může vést k invaliditě nebo předčasným úmrtím. Její název je  Diabetes mellitus. A vy ji znáte pod označením  cukrovka.

1. Rozdělení diabetu

  • diabetes 1. typu, je vzácnější onemocnění, kterým trpí asi 0,4 % populace
  • diabetes 2. typu je běžnější, kterým trpí přibližně 90 % všech diabetiků

To jsou dva základní typy diabetu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu v těle. Dále rozeznáváme některé ostatní specifické typy diabetu.

2. Příznaky nemoci

Cukrovka se vyvíjí nenápadně a trvá dlouho, než se projeví. Hlavní příznaky jsou: velká žízeň, tělesná slabost a celková únava. Dostavuje se zhoršení zraku. Může být doprovázena bolestí břicha, svěděním či pálením kůže, brněním v nohou apod.

3. Stanovení diagnózy

Hladinu krevního cukru (glykemii) zjistí lékař z krevního testu. Ideální hladina cukru je 4 až 5 mmol/ litr krve. Teprve hodnota 7 a výše mmol/l krve je signálem pro nemoc a nutnost její léčby. Lékař zjistí typ diabetu a doporučí způsob léčby.

4. Mám cukrovku. Co dělat?

Léčba je dlouhodobá. Je třeba změnit stravovací návyky, včetně vyloučení některých vašich oblíbených jídel. Základem léčby u všech forem diabetu je správné dodržování diabetické diety. To je nejstarší druh léčby cukrovky Při slabší cukrovce je potřeba dodržovat medikaci – brát pravidelně léky, předepsané lékařem. Při vyšších hodnotách krevního cukru nastává nutnost píchání inzulínu.

5. Aplikace inzulínu

Počet pacientů, kteří si píchají inzulín, každoročně roste. Letos jich je přes 55 tisíc. Aplikace inzulínu se provádí do míst s podkožním tukem (břicho, stehna) některou z aplikačních pomůcek: inzulínová stříkačka, inzulínové pero, inzulínová pumpa

6. Neléčení diabetu

Léčba každé nemoci je svobodnou volbou pacienta. Neléčení cukrovky by bylo nejenom nesmyslné a hloupé, ale i nebezpečné. Co může následovat při zanedbání léčby ze strany pacienta? Nic veselého! Zhoršení zraku až oslepnutí, špatná funkce ledvin, neurologické problémy, kardiovaskulární problémy včetně možnosti infarktu myokardu. Postižení mozkovou mrtvicí a nakonec i vznik ischemické choroby (nedokrevnost) dolních končetin, která může končit i amputací (tzv. diabetická noha).

7. Prevence komplikací

Rada je jednoduchá. Dodržování všech lékařských doporučení při léčbě vašeho diabetu.

8. Jak předejít cukrovce

Nechcete se stát jedním z 850 000 českých pacientů, kteří se léčí na diabetes? Pak musíte především dodržovat zdravý životní styl. Nepřejídat se, jíst více zeleniny, omezit obezitu, snížit váhu. A nekouřit! Není toho málo, ale za zdravý a aktivní život to snad stojí, ne?

9. Tip na zdravou výživu

Zkuste moderní  Raw food (vegetariánské jídla v přirozeném stavu). Základem jsou zelenina, ovoce, ořechy, řasy, semena, obiloviny, luštěniny. Potraviny se konzumují čerstvé, popřípadě naklíčené. Tepelná úprava jen do 45 st. C

Používejte zdravé rostlinné tuky – kokosový olej, konopný olej, kakaové máslo atd.

10. Bez pohybu to nepůjde

Aktivní pohyb sníží hodnotu glykemie a napomáhá tělu zpracovat cukry. Spojte příjemné s užitečným. Cvičení se věnujte denně. Pohybová aktivita by měla trvat alespoň 30minut. Ideální je rychlá chůze. Ale můžete se věnovat i jízdě na kole, plavání nebo posilování.

A nakonec jeden příběh

Lence z Benešova našli cukrovku v 10 letech.  Jak sama říká: Tehdy jsem měla časté bolesti hlavy, žízeň, přes noc jsem šla aspoň 5x na záchod. A tak jsem šla na odběr krve. A zjistili mi diabetes. Dnes je mi 14.  Glykemii mám jako na horské dráze – někdy mám nad 13 a pak zase pod 10. To neustálé měření mě nebaví, ale píchání inzulinu mi nevadí. Ale omezuje mě to. S kámoškama jsem venku někdy jen chvilku, protože musím jít domu a píchnout si. Ale co nadělám, měla bych být ráda, jsou i horší nemoci.

A jak se léčím? Čtyřikrát denně si píchám Inzulin. Moje diabetologická lékařka mi několikrát navrhovala pumpu, ale ještě stále nevím…

 

Cukrovkadiabetes je nejrozšířenější chorobou ve světě. Je způsobena naším životním stylem, malou pohybovou aktivitou, sedavým zaměstnáním a přejídání se. Je nevyléčitelná, ale lze ji úspěšně léčit. A když budete dodržovat doporučené léčebné postupy, lze i s ní prožít aktivní a hodnotný život.

9.4.2016 | Martin Motloch

Jeden komentář: “10 věcí, které byste měli vědět o cukrovce”

  1. Martin napsal:

    Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich.
    Třeba ta informace někomu pomůže.

    Martin

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky