rýma
SituaceZdraví

7 jednoduchých rad, jak předejít nachlazení

Nachlazení, rýma a záněty dýchacích cest nás mohou trápit celoročně. Náhlé změny teploty jsou pro organizmus šokem a zátěží pro imunitní systém. Všudypřítomné mikroorganizmy mohou využít situace a vyvolat onemocnění.

Nachlazení

Je nejčastějším infekčním lidským onemocněním horních cest dýchacích. Projevy (symptomy) onemocnění jsou rýma, ucpaný nos, kašel, horečka a bolest v krku. Infekce většinou odezní do 10 dnů. Léčí (zmírňují se) pouze její příznaky. Nakažený člověk šíří viry v kapičkách hlenu během kašlání či kýchání. Tyto kapičky se pak následně mohou usazovat na sliznicích zdravých lidí. Kapénková nákaza se se přenáší dvěma hlavními způsoby:

  • vdechnutím
  • pozřením

Léčba

V současné době neexistují léky nebo bylinné přípravky, jež by prokazatelně zkracovaly dobu trvání infekce. Léčba se proto soustřeďuje na poskytování symptomatické úlevy. Ta zahrnuje dostatek odpočinku, příjem tekutin pro zajištění hydratace organismu a kloktání teplé slané vody. Většina pozitivních výsledků léčby je však přisuzována placebo efektu

Čím začít?

Ideální je samozřejmě prevence, posilování imunitního systému. Poskytneme vám několik rad, jak se postavit nachlazení i rýmě.

Prevence

Jako preventivní opatření se doporučuje pravidelné mytí rukou, omezení návštěv, hromadných událostí, vyhnout se zakouřeným místnostem, přijímat dostatek vitamínu C apod.

Typ kašle

Kašel vzniká jako obranný reflex sloužící k očistě dýchacích cest od cizorodých látek. Podle typu kašle zvolte způsob boje:

  • na počátku suchý kašel – sirupy, léky tlumící kašel – antitusika
  • později mokrý kašel – léky podporující odstranění průduškového sekretu z horních cest dýchacích, které usnadňují vykašlávání hlenů

Inhalace

Je léčebný postup spočívající ve vdechování par bylinných nebo minerálních roztoků. Inhalace je snadná a velmi účinná pomoc při nachlazení a kašli. Inhaluje se maximálně 10 minut u dospělého člověka / 5 minut u dítěte, pak půlhodinový odpočinek, nevycházet do studeného prostředí, do zimy, mrazu apod.

  • suchý kašel – inhalovat odvar heřmánku, rozmarýnu
  • vlhký kašel – odvar šalvěje, máty s eukalyptovým olejem

Léčba přírodou

Bylinné odvary jsou ideálním pomocníkem proti nachlazení. Ke slazení používejte zásadně med, obsahuje antioxidanty, které přispívají ke správnému fungování organismu. Navíc společně s citronem působí asepticky. Jaké bylinky použít?

  • Jitrocel – ideální proti nachlazení, kašli (nálev, kloktadlo, sirup)
  • Podběl – proti zánětu horních dýchacích cest, protizánětlivý, dezinfekční (nálev – čaj)
  • Zázvor – antibakteriální a protizánětlivé účinky (šťáva z nastrouhaného kořene, důkladně vymačkat)
  • Lipový, heřmánkový nebo šípkový čaj používaly už naše babičky. Prostě klasika.

Sůl nad zlato

Tak se jmenuje známá česká pohádka. Vám bude stačit několik lžic. Na kloktání či nosní výplach. Jak postupovat?

3 lžičky soli zalijte zhruba 4 dcl vlažné vody, zamíchejte a nalijte do mističky. Do ní ponořte svůj nos, zacpěte si jednu nosní dírku, druhou natáhněte solný roztok. Totéž opakujte na druhou dírku. Slaná voda vám skvěle uvolní hlen nahromaděný v nosních dutinách. Solný roztok se také doporučuje kloktat, když nemáte jiné kloktadlo.

Potit se

Pocením odchází póry z těla vše nežádoucí. Vypijeme asi 1/4 litru teplého (ne horkého) čaje z lipového květu, ochuceného medem a citrónovou šťávou. Lehněte si do postele, zabalte se do deky a hodně se přikryjte, aby vám bylo teplo. Je důležité pocení vydržet alespoň 20 minut od chvíle, když začne z těla stékat pot. Pak se převlékněte do suchého, vyvětrat místnost, vyměnit vlhké deky. Pocení je vhodné za den několikrát opakovat.

Teplo a klid

Je důležité neuspěchat zotavení – zůstat v teple a v klidu, mít dostatek času na odpočinek. Nachlazení musí samo odeznít a týden odpočinku je zpravidla minimum. Hlavně nevycházejte do chladného počasí.

Prevence nachlazení spočívá především v posilování celkové obranyschopnosti organizmu – otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů a volbou vhodného oblečení. Celoročně posilujeme své tělo pobytem na čerstvém vzduchu a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí. Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba ulehnout či zůstat v klidu a pít dostatek tekutin, zajistit dostatečný klid a spánek. A určitě se vám bude hodit 7 jednoduchých rad, jak předejít nachlazení.

9.3.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky