akupunktura
Zdraví

Akupunktura – jehličky které neléčí

Akupunktura bývá označována jako nejstarší léčba na světě. Tato léčebná metoda vychází z tradiční čínské medicíny, během které se do tzv. akupunkturních bodů pacienta nabodávají jehly. Největší rozkvět nastal v Číně v 7. století, kdy se akupunktura stala samostatným oborem čínského léčitelství. Z různých léčebných metod tradičního čínského léčitelství byla právě akupunktura klasickou medicínou přijímána jako funkční terapie, která pacientovi pomůže od bolesti. O to větší překvapení je zpráva od Britského Národního úřadu pro zdraví, který došel k závěru, že tato metoda neléčí.

Akupunkura

Všechny dostupné zdroje informací popisují akupunkturu jako prastarou léčebnou metodu, která se vyvinula v rámci systému tradiční čínské medicíny. Terapie spočívá v napichování speciálních míst (akupunkturních bodů) na lidském těle tenkými akupunkturními jehličkami. Akupunkturní body jsou místa, které mají specifický význam a leží na akupunkturních drahách, neboli meridiánech. Těmito drahami proudí v těle životní energie Qi (čti: či). Zdravý člověk musí mít toto Qi v harmonii. Pokud se tedy někde vyskytne nerovnováha, tělo na to zareaguje. To se projeví např. změnou nálady, pocitem tlaku nebo mírnou bolesti v těle apod. Pokud se nerovnováha v toku energie prohlubuje, vzniká nemoc. Pomocí akupunktury můžeme obnovit harmonii v toku Qi a tím vyrovnat energii již při prvních obtížích. Zabráníme tím rozvinutí této nerovnováhy do formy nemoci. Hlavním účelem akupunktury je uzdravit tělo a obnovit rovnováhu mezi fyzickými, emočními a duševními aspekty člověka.

Akupunkturní body

TCM – tradiční čínská medicína vychází z tří základních konceptů:

  • teorie jin-jang a pěti prvků (yinyang wuxing li lun)
  • teorie vnitřních orgánů (zangfu li lun)
  • teorie drah (jingluo li lun)

A právě teorie drah spojuje lidské orgány  mezi sebou, orgány s tělem, tělo se zevní Qi. Dráhový systém spojuje další systémy těla – trávící, lymfatický, nervový, reprodukční a další do vzájemně ovlivňujícího a reagujícího celku. Díky této síti je žijící organismus schopen adaptace na změny (zevního prostředí). Skrze  tyto dráhy je lidská bytost neoddělitelná od okolí a funguje v rámci celku (biosféry, kosmu). TCM používá Mapy akupunkturních drah, což je rozkreslená mapa akupunkturních bodů na lidském těle. Na lidském těle je přes sedm set akupunkturních bodů, při běžné léčbě se jich využívá sto padesát, při různých chorobách je využívaných bodů celkem pak přes třistašedesát, na hlavních a vedlejších energetických drahách.

Alternativní léčba

I když stará Čína zná akupunkturu již sedm tisíc let, v posledních desetiletích ji přijala i západní medicína. Účinky akupunktury se navozují aktivací akupunkturních bodů tenkými jehlami, které jsou pevné, nerezové (obvykle na jedno použití) a tenké jak lidský vlas, takže zapichovaní jehel není žádná krvavá procedura. Klasická medicína akceptovala tuto metodu jako samostatnou doplňkovou terapii k základní léčbě, nebo jako regulační léčbu, pomáhající obnovit přirozené procesy v těle. Nyní to ale vypadá, že je všechno poněkud jinak.

Národní úřad pro zdraví říká NE!

Až do roku 2009 byla ve Velké Británii akupunktura doporučená jako léčba pro chronické bolesti zad. V současné době to vypadá, že se karta obrací. Britský Národní úřad pro zdraví (NICE), který připravuje směrnice pro léčbu pacientů, vyhodnotil nové vědecké důkazy účinnosti akupunktury. Vědci při analýze léčby chronických bolestí zad dospěli k závěru, že akupunktura není lepší v léčbě bolestí zad než placebo, které pouze napodobuje akupunkturu (jehly se zavedou jen povrchově mimo akupunkturní body). Podle týmu lékařů z vedení NICE bohužel scházejí přesvědčivé důkazy, které by používání akupunktury ospravedlnily. Kritikové považují akupunkturu za učebnicový příklad pavědy. Ve skutečnosti je dnes tato tisíce let stará léčebná a anestetická metoda populárnější než kdy předtím.                                                                

Američané tvrdí ANO!

V roce 2012 vydal vědecký tým z prestižní americké nemocnice Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC), specializující se na léčbu rakoviny v odborném časopise Archives of Internal Medicine článek, který vyvolal mediální senzaci. Vyhodnotil totiž 29 studií vlivu akupunktury na léčbu chronické bolesti a dospěl k závěru, že je uvedený postup účinný: „Významné rozdíly mezi skutečnou a falešnou akupunkturou naznačují, že jde o víc než jen o placebo,“ uvedli autoři v článku. O jak významný rozdíl se jednalo? Představme si pomyslnou stupnici bolesti od 0 do 100, přičemž průměrná hodnota u testovaných pacientů dosahovala 60 bodů. Ve skupině s falešnou akupunkturou pak došlo ke snížení na 35 bodů a ve skupině se skutečnou léčbou na 30 bodů. A to je právě problém. Podle skeptiků je rozdíl pěti bodů natolik malý, že by jej pacienti ani neodlišili.

Je nebo není?

V současnosti už existují tisíce studií, jež se zabývají účinkem akupunktury na celou řadu zdravotních potíží. Přitom některé vyznívají v její prospěch, jiné zase nikoliv. Aby vědci dokázali odlišit vliv placeba, musejí pacienty v klinických studiích rozdělit na dvě skupiny: U jedné se akupunktura uplatňuje, u druhé nikoliv. Obě skupiny však musejí věřit, že podstupují skutečnou léčbu. U kontrolního vzorku se proto používá „falešná“ akupunktura – jehly se ve skutečnosti zavedou jen povrchově nebo mimo akupunkturní body. Řada prací na dané téma dospěla k závěru, že si obě skupiny vedou přibližně stejně.

A jak je tomu u nás?

Zatímco v Británii je trend se od akupunktury odvracet, Česko se vydává opačným směrem. V Hradci Králové vzniklo Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici (centrum TCM). Přestože část lékařské obce upozorňuje na minimálně diskutabilní přínos akupunktury, Ministerstvo zdravotnictví má na čínskou medicínu názor opačný.

Řadou příznivců a vyznavačů je akupunktura vysoce efektivní metoda vhodná pro téměř všechny druhy zdravotních problémů. Skvělý způsob, jak obnovit a udržet si zdraví v dobrém stavu. Americký klinický neurolog Steven Paul Novella, známý zastánce vědeckého skepticismu ale tvrdí: „Navzdory tisícům studií neexistuje jediná indikace, u které by se s vysokou mírou jistoty ukázalo, že akupunktura funguje.“ Podle něj je metoda z vědeckého hlediska „dokonce zralá na odpis“. Vynakládání dalších finančních částek na další studie považuje za zbytečné. Jenže vzhledem k nepolevujícímu zájmu o tuto alternativní „placebo“ léčbu jehlami  to vypadá, že jeho slova zůstanou nejspíš nevyslyšena.

Zdroj: foto – Pixabay

10.9.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky