Zdraví

Alzheimerova nemoc může potkat i Vás! Jak ji poznat?

Alzheimerova nemoc je jednou z nejčastějších příčin demence. Jedná se o onemocnění mozku, při kterém dochází k odumírání nervových buněk. Nemoc postihuje zejména starší osoby, výjimečně také mladé lidi. Nedá se léčit, ale průběh nemoci lze zmírnit.

Jak se Alzheimerova nemoc projevuje?

Alzheimerova nemoc má velmi pozvolný průběh. V rané fázi se projevuje zejména ztrátou paměti, ztrátou zájmu o koníčky, zmateností a neschopností zastat základní úkony v domácnosti. V pozdější fázi nemocní ztrácí pojem o čase, mají problém s rozhodováním, jejich řeč je strohá a často postrádá význam, nepoznávají rodinné příslušníky, jsou agresivní a jejich chůze je nemotorná. V posledním stádiu nemocní nevnímají okolní dění, chovají se nepřiměřeně situaci, odmítají přijímat potravu, ztrácí schopnost zadržovat moč a nejsou schopni se sami o sebe postarat. Průběh nemoci je velmi individuální, ale při včasné návštěvě lékaře lze průběh nemoci zpomalit.

Jaké jsou příčiny?

Příčiny Alzheimerovy nemoci zatím nejsou známy. Nicméně důležitou roli hrají genetické předpoklady, věk a životní styl. Nejohroženější skupinou jsou osoby nad 65 let, kuřáci a osoby s poruchou imunitního systému. Nemoc se také projevuje u osob, které opakovaně prodělaly úrazy hlavy. Dědičnost Alzheimerovy nemoci není prokázána, ale větší pravděpodobnost výskytu je v rodinách, kde se již jednou objevila. Nemoc ohrožuje spíše ženy.

Jaká je léčba?

Lék na Alzheimerovu nemoc zatím neexistuje, ale jsou léky, které dokážou průběh nemoci zpomalit a podporují funkci dosavadních nervových buněk. Kromě užívání léčiv je velmi důležitá podpůrná terapie. Jedná se například o canisterapii (léčba pomocí psů), reminiscenční terapii (terapie vzpomínkou) nebo cvičení zaměřená na paměť.

Je Alzheimerova nemoc dědičná?

Genetické předpoklady nelze zapřít, ale cvičením mozku a zdravou životosprávou můžete nemoc oddálit. Důležitá je vyvážená strava s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, pravidelná konzumace ryb, časté procházky a v neposlední řadě trénink paměti.

Rozhodně nepodceňujte první příznaky a lékaře navštivte včas. Dřívější odhalení nemoci může její průběh výrazně zpomalit. Nezapomínejte konzumovat potraviny, které mají na mozek blahodárný vliv. Jedná se například o vlašské ořechy, skořici, kávu či kvalitní hořkou čokoládu.

10.2.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky