rýma
Zdraví

Antibiotika – zacházejte s nimi opatrně!

S objevením antibiotik nastal v medicíně velký zlom. Podařilo se léčit nejrůznější nemoci, pro které bylo doposud léčba velmi obtížná. Ale jejich užívání  s sebou přináší i stinné stránky. Souvisí to především s nadměrným užíváním těchto léků hlavně proto, že lidé preferují jednoduché a rychlé řešení, jak se zbavit nemoci.

Co jsou antibiotika?

Penicilin je první objevené antibiotikum. Ve 20. století ho objevil ho Sir Alexander Fleming. Antibiotika působí proti bakteriálním infekcím. Je nutné mít na paměti, že antibiotika současně zabíjí i bakterie, které jsou pro náš organismus potřebné. Proto je důležité současně s antibiotiky užívat probiotika, která udrží prospěšné i škodlivé bakterie v rovnováze.

Pamatujte, že každá antibiotická léčba výrazně zasahuje do mnoha funkcí organismu. Vždy pečlivě zvažte, zda tyto léky nutně potřebujete. Jistě víte, že v posledních letech je spotřeba antibiotik nadměrná a často je lidé užívají zcela zbytečně.

Na jaká onemocnění jsou účinná?

Antibiotika se používají k bakteriálním infekcím. Nezabírají na onemocnění virového původu jako je například chřipka nebo neštovice.

Dejte pozor na rezistenci antibiotik!

Jedná se totiž o schopnost bakterií odolávat účinkům antibiotik. V souvislosti s nadměrným užíváním antibiotik zůstávají v těle jen ty bakterie, které jsou vůči antibiotikům rezistentní a léčba přestává fungovat.

Čím více antibiotika užíváte, tím méně jsou účinná!

Antibiotika užívejte rozumně a jen v nutných případech. Nezapomínejte na prevenci a posilování imunitního systému přírodní cestou. Pokud přeci jen budete muset navštívit lékaře a bude vám chtít předepsat tyto léky, zeptejte se, zda je to nutné. Lékař by vám měl provést CRP test a ujistit se, že ve vašem těle skutečně probíhá zánět. Léčba antibiotiky by měla být zahájena až po zjištění původu infekce.

14.3.2016 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky