Banány
InspiraceZdraví

Banány, aneb co o nich možná nevíte

Kdo by je neznal? Žluté, podlouhlé plody s mírně nasládlou dužinou. Stačí jen oloupat. Dodavatel rychlé energie a první pomoc pro zahnání pocitu hladu. Oblíbené ovoce  maminek i jejich malých dětí. Ale také vhodná svačina pro seniory. Jsou přírodním zdrojem glukózy. Pomáhají organismu dodat rychlou energii pro naše svaly, srdce a mozek. Toho využívají především sportovci před sportovním výkonem nebo během něj, ale i pro běžného člověka jsou jedním z nejzdravějších zdrojů energie. Banány. Myslíte si, že je znáte?

Banán

Banán je protáhlé ovoce a plod banánovníku. Jde o velice žádanou komoditu produkovanou zemědělci tropických zemí, kde tvoří významnou složku potravy. Banány mívají obvykle hmotnost mezi 125–200 g, ta je však významně závislá na konkrétním kultivaru. Z této váhy asi 80 % představuje jedlou část a zbývajících 20 % připadá na kožovitou slupku. Banánů existuje mnoho druhů a je mnoho i jejich vzájemných kříženců. Odhady se pohybují mezi 400 až 1 000 odrůd. První písemná zmínka o banánech je v buddhistických textech z let okolo 600 př. n. l. Alexandr Veliký objevil chuť banánu v údolích Indie v roce 327 př. n. l. První známý organizovaný banánový sad se objevil v Číně v roce 200 n. l.

Co možná o banánech nevíte

Většina běžných informací o banánech je známa. Jsou vhodné při dietách, rychle doplní vaši energie. Co možná ale o ovoci, které je na prodejních pultech celý rok, nevíte?

1. Banány pomáhají překonat deprese

A to díky množství přírodní chemické látky tryptofanu, který je v těle přetvořen na serotonin, který zlepšuje náladu a potlačuje zasmušilost. Někdy se mu říká hormon štěstí. Tyto chemické látky jsou proto často součástí antidepresiv.

2. Banány jsou radioaktivní

Všechny banány jsou přirozeně radioaktivní díky draslíku. Konkrétně díky izotopu draslíku 40K. Museli byste sníst minimálně 50 kusů, aby vaše tělo dostalo stejnou dávku radiace jako při jednom zubním rentgenu.

3. Dobijí vám energii

Pouhé dva banány poskytují dostatek energie, kterou potřebujete k intenzivnímu tréninku na dobu 90 minut tím, že vám pomohou udržet hladinu krevního cukru. Také chrání před přetížením svalů během cvičení.

4. Léčí kocovinu

Banány jsou přírodní antacid, poskytující úlevu od odlivu kyselin a pálení žáhy a tím zmírňují zažívací potíže, které se vyskytují právě při kocovině. Jako prevence jí mohou pomoci i předcházet.

5. Pomáhají při odvykání kouření

Banány nemají žádný tuk, cholesterol nebo sodík, ale mají vitamín C, vitamíny B6, B12, draslík a magnézium. A právě ty umějí pomoci s odvykáním kouření, s překonáním abstinenčních příznaků způsobených nedostatkem nikotinu.

6. Banány původně nebyly žluté

Žluté banány jsou vlastně mutantní kmen, kultivar, který byl vyšlechtěn ze dvou divokých odrůd s peckami. Původní banány byly červené a zelené.

7. Máme podobnou DNA

Lidé sdílejí 50% DNA s banány. Banán se (po kukuřici a rýži) stal třetí plodinou, u níž je znám celý její genom (DNA).

8. Mohou ovlivnit pohlaví novorozence

Jedna americká studie říká, že ženy, které jedí banány v době početí, budou mít s velkou pravděpodobností chlapce.

9. Jeden banán se nazývá prst

Banány mají své ustálené názvosloví. Trs banánů se nazývá ruka, jediný banán se nazývá prst. A celek visících trsů se nazývá kmen. Plody rostou mimo hlavní stonky ve velkých trsech, které mohou vážit až 60 kg.

10. Banány jako prevence

O banánech je známo, že snižují riziko srdečních a mozkových příhod. Jejich konzumace pomáhá předcházet rakovině ledvin, chrání oči proti skvrnité degeneraci a pomáhá budovat silné kosti díky stoupající absorpci vápníku.

11. Jsou účinné probiotikum

Banány působí jako probiotikum stimulující přátelské bakterie ve střevech. Také produkují zažívací enzymy, které pomáhají při pohlcování živin. Velké množství pektinu v banánech podporuje trávení a odstraňuje toxiny a těžké kovy z těla.

12. Jsou na zácpu i průjem

Vysoké množství vlákniny z banánů normalizuje pohyb střev a tak zabraňuje zácpě. Banány mají příznivý efekt na zažívací ústrojí a pomáhají obnovit ztracené elektrolyty po průjmu.

13. Hrozí úmrtí z otravy banány?

Člověk by musel sníst nejméně 480 banánů, aby mu hrozilo předávkování draslíkem, který banán obsahuje.

14. Pomáhají posilovat imunitu

Banány obsahují vysoké množství antioxidantů, které chrání před volnými radikály a chronickými nemocemi. Navíc posilují vaší krev a léčí chudokrevnost díky železu, které obsahují.

15. Jsou skoro samá voda

Přestože se banány skládají vlastně z 75% vody, jsou jedním z nejvýživnějších a nejléčivějších plodů na této planetě.

16. Banány jako základní potravina

Dnes se banány pěstují ve více než 100 zemích světa. Pro půl miliardy lidí představují základní potravinu.

17. Banán má své muzeum

Ano. Muzeum Banana Club sídlí v Kalifornii (USA) a najdete v něm na 17.000 různých banánových položek.

18. Chrání před řadou zdravotních potíží

Pro vysoký obsah draslíku a nízký obsah solí jsou úředně uznané jako prostředek pro snížení krevního tlaku a ochranou před infarktem a mrtvicí. Banány jsou také jediným syrovým ovocem, které lze konzumovat při žaludečních vředech.

19. Banány pomáhá dozrát plyn

Banány se sklízejí zelené a tvrdé, pak se nechávají dozrát ve speciálních tlakových komorách, kde dojde “k omačkání plodů” banánovým plynem (etylen+dusík), čímž se nastartuje zrychlený proces zrání.

20. Banán neroste na stromě

Banánovníky nejsou stromy, jsou ve skutečnosti nejvyšší byliny na světě. Ty mohou dorůstat až do výšky 16 metrů. A protože nejsou stromy, nemají také dřevěný stonek.

V Česku jsou banány po jablkách nejvíce konzumovaným ovocem. Ve světě jsou dokonce nejoblíbenějším. Přestože obsahuje relativně malé množství vitamínů a celkem hodně cukru (fruktózy). Co je důvodem jeho tak rozšířené obliby po všech světadílech? Mimo výživové a energetické vlastnosti je to nejspíš i to, že se dají jíst kdekoliv a bez použití jakéhokoliv nástroje. Mají svůj vlastní hygienický „obal“ (slupku), která ho chrání před nečistotami. Málo se ví, že jsou ale druhou nejvíce chemicky ošetřovanou plodinou (po bavlně). Banán si příliš nerozumí s chladem, proto se nedoporučuje ho přechovávat v lednici. A i když si v obchodu vyberete ty krásně žluté se zelenou špičkou, nejsladší a nejaromatičtější jsou ve fázi hnědých, cukerných skvrn na slupce. Ale ty většina z nás pokládá za nahnilé…

Zdroj: foto – Shutterstock

19.10.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky