Zdraví

Bolest prsou. Jaké jsou příčiny?

S bolestí prsou se setká každá žena. Příčin je celá řada. Od špatné podprsenky až po závažné onemocnění. Bolest se může projevovat nepříjemným tlakem, citlivostí při dotyku, bolestí při nádechu nebo při nahmatání tvrdšího útvaru. Co vše může stát za bolestí prsou?

Bolest prsou není nic příjemného, ale ve většině důvodů se není třeba znepokojovat. Příčinou jsou často banality. Bolest prsou velmi často souvisí s hormony. Nejčastějšími bolestmi jsou bolesti spojené s menstruací, bolest mimo menstruaci a bolest hrudi, která se zaměňuje s bolestí prsou.

Premenstruační bolesti

Bolest prsou často nastává v období před příchodem menstruace. Prsa jsou napjatá a citlivá. V období před menstruací je vhodné omezit cvičení, nosit volnější oblečení a pohodlnou podprsenku, například bez kostic. Bolesti prsou vymizí časem, někdy až s menopauzou. Úlevu kromě léků přináší i bylinky, například kontryhelové nebo měsíčkové čaje. Měly by se začít pít dva týdny před menstruací.

Nevhodná antikoncepce nebo menopauza

Pokud vás bolí obě prsa současně a bolest je stejná, může to poukazovat na nevhodnou hormonální antikoncepci. Takto prsa mohou bolet i s příchodem menopauzy. Na časté bolesti prsou je vhodné upozornit gynekologa.

Nevhodná podprsenka

Je známým faktem, že většina žen nosí nesprávnou velikost podprsenky. Špatná velikost košíčků prsa deformuje a škrtící obvod nebo zařezávající se ramínka přispívají k bolestem nejen k bolesti prsou, ale i zad. Výběr vhodné podprsenky se netýká jen běžného nošení, ale i sportování. Zejména ženy s větším poprsím by měly dbát na výběr vhodné sportovní podprsenky. Nadměrné houpání prsou vede k vytahování prsní tkáně.

Bulka v prsu

Nahmatání bulky v prsu u každé ženy vyvolá šok a strach. Je však důležité zachovat klid. Nemusí se hned jednat o nádor, může to být bulka tukového původu nebo cysta. Návštěvu lékaře však neodkládejte. Pokud bulka nebolí a místo je zarudlé nebo horké, může se jednat o zánět prsu. To dobře znají zejména kojící ženy.

Bolest na hrudníku

Při nádechu může nastat bolest hrudníku. Ta však nesouvisí s prsy, ale se zánětem chrupavek nebo blokádou žeber. Při nádechu je cítit ostrá bolest na hrudníku.

Jak ulevit bolesti?

Kromě léků můžete vyzkoušet teplé nebo studené obklady. Ty jsou vhodné zejména při kojení. Také je vhodná změna životosprávy. Je dobré omezit kofein a příjem soli, která v těle zadržuje vodu, a zvýšit příjem vlákniny.

Nezapomínejte na prevenci

Ženy starší 40 let by měly chodit na pravidelné mamografické vyšetření jednou za dva roky. Od 45 let toto vyšetření hradí pojišťovna. Zároveň je vhodné provádět samovyšetření prsou. Jedná se o nejjednodušší metodu, jak zachytit včas možný karcinom. Podívejte se, jak správně provádět samovyšetření prsou. Vyšetření by měla žena provádět každý měsíc.

Zdroj: foto-pixabay

8.9.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme